ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > کارگران استان گلستان و وضعیت نابسامان دستمزد آنها

کارگران استان گلستان و وضعیت نابسامان دستمزد آنها

کارگران استان گلستان
ایران ـ کارگری

کارگران استان گلستان و وضعیت نابسامان دستمزد آنها

مطابق خبر نقل شده از یک فعال کارگری، میانگین دریافتی‌ ۳۷۸۰۰ بازنشسته در استان گلستان ، از ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان فراتر نمی‌رود. همچنین کارگرانی در استان گلستان هستند که ۵۰۰-۶۰۰ هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند و هر گونه اعتراضی هم به اخراجشان منتهی می‌شود.

بر اساس گفته‌های او بند (ز) تبصره ۷ لایحه بودجه ۹۷ بر واریز سهم درمان و سایر منابع تامین اجتماعی به حساب خزانه‌داری کشور تاکید دارد؛ در حالیکه حق بیمه کارگر براساس قوانین تامین اجتماعی باید در صندوق درمان ریخته شود و درصد‌‌های آن نیز مشخص شده است؛ از قبیل هزینه کفن و دفن، از کار افتادگی، درمان بازنشستگان و درمان مستقیم و غیر‌مستقیم کارگران و بیمه‌شدگان. وی معتقد است که موافقت با این بند، به‌نوعی مصادره اموال کارگران محسوب می‌شود.

با اجرای بند(ز)، از این پس کارگران برای اجرای بسیاری از امورات درمانی‌شان باید منتظر نامه اجازه برداشت از وزارت بهداشت باشند. امری که با روح قانون تامین اجتماعی، منافات دارد.

از آنجایی که اقتصاد استان گلستان بیشتر مبتنی بر کشاورزی است تا صنعت، بیشتر کارگران در حوزه کشاورزی مشغول به کار هستند. طبق برآورد یک کمیته تعیین دستمزد، یک کارگر باید حداقل ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حقوق دریافت کند تا بتواند براساس سبد هزینه خانوار معیشتش را تامین کند.

با نزدیک شدن به پایان سال، کارفرمایان جهت نپرداختن دو ماه عیدی و حقوق اسفند، به ترفند تعدیل نیرو روی می‌آورند. این کار موجب افزایش بیکاری شده و در ماه‌های آغازین سال جدید، برای جبران، به‌صورت مقطعی، دوباره جذب نیرو می‌کنند. در استان گلستان، کارگاه‌هایی هستند که تعطیل شده و کارگران آنها سنوات خدمت خود را بعد از گذشت ۵-۶ سال هنوز دریافت نکرده‌اند. همچنین بیشتر از نیمی از شهرک‌های صنعتی استان گلستان تعطیل شده‌ و باقی‌ نیز با کمتر از نیمی از ظرفیت‌شان کار می‌کنند. در سال ۱۳۹۵ آمار دریافت‌کنندگان بیمه بیکاری در اینجا ۳۸۶۳ نفر بوده، اکنون این تعداد به‌حدود ۴۷۰۰ نفر رسیده‌ است. در مجموع، کارگران گلستانی در وضعیت خوبی نیستند و برنامه‌هایی همچون طرح کارورزی هم بیشتر شبیه «مسکن» هست تا «درمان» وضعیت بد بیکاری و معیشتی کارگران و در‌واقع، شانه خالی کردن دولت‌ها از مسئولیت‌هایشان است.

یک از دلایل کاهش شدید اشتغال‌زایی در استان گلستان، ممنوع شدن صنعت در آن و محدود شدن این استان به کشاورزی است.

یکی دیگر از مشکلات حوزه کارگری استان گلستان به وضعیت کارگران معدن یورت برمی‌‌گردد که تاکنون ۳ ماه دستمزد عقب‌افتاده آنها پرداخت نشده است. در ارتباط با شرایط بازماندگان ۴۳ کارگر جان‌باخته حادثه معدن یورت نیز مستمری‌های در نظر گرفته شده برای بازماندگان کارگران جان‌باخته با توجه به عدم پرداخت تا ۳ سال از حق بیمه و اضافه‌کاری آن کارگران، بسیار کم توصیف شده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment