ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > کارن وفاداری: از جمهوری اسلامی انتظار رعایت حقوق شهروندی نداشته باشید

کارن وفاداری: از جمهوری اسلامی انتظار رعایت حقوق شهروندی نداشته باشید

کارن وفاداری: از جمهوری اسلامی انتظار رعایت حقوق شهروندی نداشته باشید!
ایران – اجتماعی

کارن وفاداری: از جمهوری اسلامی انتظار رعایت حقوق شهروندی نداشته باشید!

شهروند زرتشتی کارن وفاداری ایران-آمریکایی که به همراه همسرش آفرین نیساری در ایران بازداشت و به زندان طولانی مدت محکوم شده، در نامه‌ای به ایرانیان زرتشتی نوشته است که انتظار نداشته باشند حقوق شهروندی آنها توسط حکومت جمهوری اسلامی ایران رعایت شود.

شهروند زرتشتی آقای وفاداری در این نامه که روز سه شنبه ۱۰ بهمن توسط کانون مدافعان حقوق بشر منتشر شد، به تشریح روند بازداشت و محکومیت خود و همسرش پرداخته است .

آقای کارن وفاداری فرزند یکی از خانواده‌های متمول زرتشتی است و بیمارستان فیروزگر یکی از دارایی‌های خانواده وفاداری به حساب می‌آید که وقف جامعه ایرانیان شده است.

وی پیش از بازداشت، به منظور بازپسگیری بخشی از املاک موروثی خانواده‌اش شکایت‌های متعدد و پیگیری‌های زیادی داشته که این شکایت‌ها مرداد ماه سال ۹۵ به بازداشت او و همسرش آفرین نیساری منتهی شد.

در نهایت آقای وفاداری در پی دادگاهی به ریاست قاضی صلواتی که آذر ماه امسال برگزار شد، به ۲۷سال حبس، مصادره کلیه اموال و تحمل شلاق محکوم شد و همسرش نیز به تحمل ۱۶ سال زندان محکوم شد.

توصیه به همکیشان!

کارن وفاداری در نامه خود نوشته است که به دلیل ارتباطات کاری همسرش در گالری هنری با خارج از ایران، اطلاعات سپاه به اتهام امنیتی آنها را بازداشت کرد اما این اتهام پس از ارائه مجوزهای گالری از وزارت ارشاد رفع شد. اما «پلمپ، ضبط و تفتیش منزل، دفاتر کار، گالری، انبارها، اتومبیل‌ها، کامپیوترها، اسناد و مدارک و غیره مقدمات اتهامات و بازجویی‌های گسترده‌تری بود که حکایت از یک برنامه پیچیده‌تری داشت. »

وفاداری در ادامه نامه خود به همکیشانش، برای آنکه به سرنوشت او دچار نشوند از جمله می‌نویسد:

«. . .  از همکیشان عزیز خواهش می‌کنم برای خاطر خود و خانواده‌تان در ایام خوش نزدیک به سال نو محتاط باشید چرا که برگزاری مهمانی مختل (که برای ما یک امر ساده و بدیهی است) حتی بابت جشن‌ها و رویدادهای ملی از جمله چهارشنبه‌سوری، جشن سده و حتی جشن تولد از نظر نظام قضایی کشور، ترویج بی‌بند و باری به حساب آمده و همانند من شما را تحت‌عنوان«اشاعه فساد و فحشا» با مجازات ۱۵ سال حبس مواجه خواهند کرد. »

آقای وفاداری در ادامه نامه خود نوشت: «. . . ، بنده از سوی دادگاه محترم، مفتخر شده‌ام که به عنوان نخستین ایرانی ماده ۹۸۹ قانون مدنی مصوبه سال ۱۳۰۳ در قبالم اعمال شده است. »

وی توضیح داد: «برای نخستین بار در تاریخ قضایی ایران شخص بنده با ماده ۹۸۹ قانون مدنی که در سال ۱۳۰۳تدوین شده محکوم شده‌ام. شوربختانه این که به هیچ کس از جمله بنده و وکیل اینجانبان چنین تفهیم اتهامی نشده و از چنین قانونی بی‌اطلاع بودیم. »

او ادامه می‌دهد: «این موضوع به این معناست که چه برای من، چه برای همسرم و چه برای تک‌تک شما عزیزان دوتابعیتی زرتشتی که به خاطر عشق به میهن و  با هدف سرمایه‌گذاری به کشور بازگشته‌اید همواره خطر از دست دادن املاک و دارایی‌ها و اجبار به ترک کشور وجود دارد. در نتیجه دیگر دوتابعیتی بودن نه تنها منزلتی برای شما همکیشان به حساب نمی‌آید بلکه خطر اعمال ماده منسوخ ۹۸۹ را نیز به همراه خواهد داشت.»

طبق ماده ۹۸۹ قانون مدنی مربوط به ده‌ها سال پیش، هر تبعه ایرانی که بدون رعایت مقررات قانونی بعد از تاریخ ۱۲۸۰ شمسی تابعیت خارجی تحصیل کرده باشند تبعیت خارجی او، کان لم یکن بوه و تبعه ایران شناخته می‌شود ولی در عین حال کلیه اموال غیرمنقوله او با نظارت مدعی العموم محل به فروش رسیده و پس از وضع مخارج فروش، قیمت آن به او داده خواهد شد.

آقای وفاداری همچنین نوشت که یک ضابط قضایی در مورد حکم سنگین صادر شده گفت که این حکم برای نقره داغ کردن دیگران بوده است. او به همکیشان خود توصیه کرد که اگر برای نقره داغ کردن دیگران حکم سنگینی دریافت کردند انتظار کمک از نماینده زرتشتیان در مجلس نداشته باشند.

در سالهای اخیر گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران و وزارت خارجه ایالات متحده در گزارش‌های متعددی به نقض حقوق اقلیت‌های دینی چون بهائیان، مسیحیان، اهل سنت و دیگر اقلیت‌ها اشاره کرده اند. تا پیش از این گزارش‌های اندکی از آزار و نقض حقوق زرتشتیان منتشر شده بود اما به نظر می‌رسد بازداشت و حکم سنگین آقای وفاداری بیشتر به پیگیری او برای بازپسگیری اموال خانوادگی آنها مربوط بوده است.

قابل ذکر اینکه در جمهوری اسلامی که حقوق عموم شهروندان بطور عام روزانه نقض می‌شود و هیچ قانونی حاکم نیست قطعأ اقلیت‌های قومی و مذهبی تحت فشار مضاعفی قرار می‌گیرند و نمونه فوق فقط یکی از هزاران نمونه نقض فاحش حقوق شهروندی در جمهوری اسلامی است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment