ایران کارگر > گوناگون > کارتن‌خواب یا نابغه ریاضی؟ !

کارتن‌خواب یا نابغه ریاضی؟ !

یک کارتن‌خواب ریاضی دان

ایران – گوناگون

کارتن‌خواب یا نابغه ریاضی؟ !

به مرد زير متن نگاه کنیدچه میبینید؟ یک کارتن‌خواب ؟ یک آدم بی سواد که در خیابانها میخوابد؟ یا یک نابغه ریاضی؟

گریگوری پرلمن از بزرگترین ریاضیدانان جهان است. این نابغه روسی موفق به حل یکی از مشکل ترین معماهای ریاضی تاریخ شد اما از قبول جایزه یک میلیون دلاری خودداری کرد!

او که لقب باهوش ترین مرد جهان را به دست آورده است در شرایطی این جایزه را قبول نکرد که در خانه ای بسیار کوچک در سن پترزبورگ زندگی میکند!

او در این زمینه گفته بود: من علاقه ای به پول ندارم و نمیخواهم مثل حیوانی که در باغ وحش به نمایش گذاشته میشود انگشت نما شوم. من قهرمان ریاضیات نیستم و نمیخواهم در کانون توجه دیگران باشم!

او با هیچ روزنامه یا رسانه ای مصاحبه نمی کند! دعوت به تدریس در بهترین دانشگاه های جهان را رد می کند و همچنان معلم مدرسه است و هر روز از مادرش مراقبت می کند. در روسیه دکترا گرفت و فقط برای دو سال تحصیل بیشتر به آمریکا رفت و بعد از آن مشغول به کار در جهان خودش شد. هر چند وقت مقاله ای منتشر می کند و مرزهای علم را یک قدم جلو می کشد! رییس انجمن ریاضی جهان شخصا به سنت پترزبورگ رفت و ده ساعت با گریگوری صحبت کرد تا وی را قانع کند جوایز مهم جهانی را بپذیرد ولی گریگوری اهمیتی نداد! جایزه یک میلیون دلاری دیگری را قبول نکرد و گفت: باید مشترکا به یک ریاضیدان دیگر می دادید!

تواضع، فروتنی، علم دوستی و شخصیت اش در دوران مادی ما بی همتاست. وقتی مسئله ریاضی پوینتکر کونجکشن را که سالها مغزهای جهان و کامپیوترهای جهان از حل آن عاجز بودند حل کرد، بیشتر مخفی شد! کمتر ظاهر شد! دعوت کاخ سفید، کاخ الیزه، شماره ده داونینگ استریت و کاخ کرملین را جواب نداد و بعد دعوت نامه ها را در سطل زباله پیدا کردند!

او بزرگترین دانشمند زنده ای است که بیش از هر کس به افتادگی و تواضع مشهور است.

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment