ایران کارگر > اخبار > اخبار کودکان کار > چهارراههای پایتخت در تسخیر کودکان بی‌پناه کار

چهارراههای پایتخت در تسخیر کودکان بی‌پناه کار

کودکان کار ۵

ایران ـ کودکان کار

چهارراههای پایتخت در تسخیر کودکان بی‌پناه کار

با افزايش کودکان كار و خياباني، معابر شهري پايتخت و كلانشهرها به تسخير اين كودكان بي‌پناه درآمده است.

اگر بر سر چهارراهی پشت چراغ قرمز متوقف شوید، در کسری از ثانیه، چندین کودک برای فروش اجناس یا پاک کردن اجباری شیشه در اطراف اتومبیل سبز می‌شوند!

گزارش معاون اجتماعی سازمان بهزیستی از شناسایی ۷۰ هزار کودک کار و خیابانی در کشور خبر می‌دهد.

کودکان کار ۱

به گزارش روزنامه جوان, با افزایش کودکان کار و خیابانی, معابر شهری پایتخت و کلانشهرها به تسخیر این کودکان بی‌پناه درآمده است, اجبار برای شست‌وشوی شیشه ماشین‌ها و فروختن اجناس نشان از رها شدن طرح ساماندهی این کودکان دارد و دستگاه‌های متولی فقط نظاره‌گر افزایش این آسیب اجتماعی هستند. هرچند سازمان بهزیستی آمار شناسایی کودکان کار و خیابانی را ۷۰هزار نفر اعلام کرده است, با این حال به دلیل کم‌کاری دستگاه‌های متولی هر روز بر تعداد این کودکـان در معابر شهری افزوده می‌شود.

بنابراین گزارش تاکنون چندین طرح ساماندهی کودکان کار و خیابانی به اجرا درآمده است, ولی به دلیل بی‌توجهی دستگاه‌های متولی و نبود وظایف مشخص و نظارت‌های سیستمی, شاهد افزایش این کودکـان در معابر شهری به بهانه‌های مختلف هستیم کودکـان کار و خیابانی در گروه‌های مختلف در چهارراه‌ها و معابر شهری بعضاً توسط باندهای حرفه‌ای به کار گرفته می‌شوند.

اگر در سر چهارراهی پشت چراغ قرمز متوقف شوید, در کسری از ثانیه, چندین کودک برای فروش اجناس یا پاک کردن اجباری شیشه در اطراف اتومبیل سبز می‌شوند!

حضور این کودکان در ماه‌های اخیر به شدت افزایش یافته است و دستگاه‌های متولی, همچون وزارت کشور, وزارت رفاه و نیروی انتظامی بهزیستی, شهرداری, قوه‌قضائیه, کمیته امداد و سایر بخش‌های متولی فقط و فقط نظاره‌گر این نابسامانی در معابر شهری هستند. چهره‌های آشفته و نامناسب و اجبار در فروش اجناس و پاک کردن شیشه اتومبیل سبب شده است تا این آسیب اجتماعی به یک پدیده چندوجهی تبدیل شود. حضور این افراد در معابر ترافیکی علاوه بر خطرات جانی برای آنان،  ایجاد اختلال در رفت‌و‌آمد را نیز همراه دارد.

کوچ کودکان خیابانی از یک خیابان به خیابان دیگر

کودکان کار ۲

متأسفانه طرح‌های دولت, وزارت رفاه, وزارت کشور و سازمان بهزیستی در قالب قرارگاه‌های آسیب‌های اجتماعی به جایی نرسیده و با شکست روبه‌رو شده است و عملاً شاهد افزایش این کودکان در معابر شهری هستیم و فقط شعار ساماندهی این کودکان رسانه‌ای شده است. گویا بودجه‌های اختصاص‌یافته برای ساماندهی این کوکان به نام این کودکان برای سایر امور هزینه می‌شود و کسی هم نظارت بر عملکرد این دستگاه‌ها ندارد!

شناسایی ۷۰ هزار کودک کار و خیابانی

کودکان کار ۴

به دلیل بی‌توجهی دستگاه‌ها نه آماری از این کودکـان وجود دارد و نه برنامه مشخصی برای ساماندهی این افراد آسیب‌دیده در این زمینه تدوین شده است.  معاون اجتماعی سازمان بهزیستی از شناسایی ۷۰ هزار کودک کار و خیابانی در کشور خبر می‌دهد و می‌گوید: «۲۰ میلیارد تومان برای ساماندهی کودکان کار و خیابانی اختصاص یافته است» البته او مشخص نمی‌کند که این مبالغ کلان صرف چه موضوعات و چه پروژه‌هایی شده‌است.

وعده ساماندهی در شش ماه دوم سال

کودکان کار ۳

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور وعده از ساماندهی کودکـان کار و خیابانی در شش ماه دوم ۹۶ با حمایت خیرین و سازمان‌های مردم نهاد می‌دهد و می‌افزاید: «سازمان بر اساس قانون و برنامه‌های توسعه, وظایف متعددی در حوزه مسئولیت اجتماعی دارد.»

حبیب‌الله مسعودی فرید با اشاره به برنامه‌ریزی سازمان بهزیستی کشور در حوزه ساماندهی کودکان خیابانی در کلانشهرها می‌گوید: «در این زمینه برنامه‌ریزی برای توسعه اورژانس اجتماعی در شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر شده است».

وی تأکید می‌کند که در شش ماه دوم سال ۹۶ برنامه ویژه‌ای برای ساماندهی کودکان کار و خیابانی پیش‌بینی شده است که در این امر از ظرفیت شهرداری‌ها, سازمان‌های فعال در حوزه اجتماعی و خیرین استفاده خواهد شد و تشکیل کارگروه کاهش و آسیب‌های اجتماعی از برنامه‌های پیش‌بینی شده در حوزه اجتماعی خواهد بود.

همانطور که در این گزارش مشاهده میشود بودجه‌ها تصویب شده و به ارگانهای ذیربط هم پرداخت شده‌اند اما همه وعده و وعیدها برای رسیدگی به این مشکل جامعه امروز ایران به آینده و برنامه های بعدی موکول می‌شود.

وعده‌ها یا واقعیتها

راستی اگر این کودکان محروم و زحمتکش که در این سن و سال بجای داشتن دنیای کودکانه و بجای اشتغال به تحصیل و حضور در کانون گرم خانواده در سرما و در گرما در خیابانها و با خرد کردن تمام غرور کودکانه خود مشغول به کار هستند و بعضأ نان‌آور خانواده محسوب می‌شوند همین کار را هم نداشته باشند و چنانکه مطلوب و خواسته ارگانهای مختلف است آنها را از سطح شهر جمع آوری کنند آیا به جرگه بزهکاران نمی‌پیوندند؟

در گزارش معاون اجتماعی سازمان بهزیستی آمده است که به دلیل کم‌کاری دستگاه‌های متولی یا رها شدن طرح ساماندهی این کودکان توسط دستگاههای متولی هر روز بر تعداد این کودکان در معابر شهری افزوده می‌شود.

حال آنکه پدیده کودکان کار نیز مانند بیکاری گسترده، فقر فراگیر، گسترش دستفروشی، افزایش روزافزون آمار کولبران ، اعتیاد، گرانی، حقوقهای معوقه کارگران و اقشار کم درآمد و . . . همه و همه حاصل ۳۹ سال حاکمیت دزدان و چپاولگرانی است که جز به منافع خود و خانواده‌شان و پر کردن جیب آقازاده‌هایشان نمی‌اندیشند. همانها که بعد از پر کردن جیب و حسابهای بانکی خود و خانواده و فامیلهای ریز و درشتشان مابقی منابع ثروت کشور را در سوریه و لبنان و عراق و یمن و . . . برای سرپا نگاه داشتن دیکتاتورهای منطقه هزینه می‌کنند.
نه پدیده کودکان کار و نه هیچ معضل اقتصادی و اجتماعی ایران بدون تغییر اساسی در حاکمیت کشور حل نخواهند شد.

مشاهده ویدئویی از این کودکان معصوم

کودکان کار

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment