ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > پیشروی جهنده اعتیاد در بافت جامعه؛ ارگان‌های رسمی، حائل یا عامل پیشرفت ؟

پیشروی جهنده اعتیاد در بافت جامعه؛ ارگان‌های رسمی، حائل یا عامل پیشرفت ؟

اعتیاد
ایران – اجتماعی

پیشروی جهنده اعتیاد در بافت جامعه؛ ارگان‌های رسمی، حائل یا عامل پیشرفت ؟

در حالیکه گزارشات مبتنی بر آمار و ارقام رسمی کشور از گسترش لجام گسیخته ابعاد اعتیاد به مواد مخدر در ایران روایت دارد، نهادهای دخیل در روند افزایش این بلیه خانمانسوز، مانع از نشر آمار واقعی این مصیبت در جامعه می‌شوند. اما تلاش در این زمینه بیهوده است؛ زیرا در عصر اینترنت و انفجار اطلاعات، حقایق را نمی‌توان از مردم پنهان کرد. یکی از سایت‌های رسمی کشور به مناسبت پایان سال ۱۳۹۶ گزارشی در مورد اعتیاد به مواد مخدر در سال گذشته منتشر کرده است. آمارهای ارائه شده در این گزارش نشان می‌دهد که میزان معتادان به مواد مخدر در سال گذشته در مقایسه با سال ۱۳۹۰، در فاصله۵ سال دو برابر افزایش داشته است. در این گزارش آمده است:

“طبق جدیدترین آمار، نزدیک به سه میلیون نفر مصرف‌کننده “مستمر” مواد مخدر در ایران هستند. این آمار بیش از دو برابر شمار معتادان در سال ۹۰ است.”

البته تنها نکته نزدیک به واقعیت این آمار اعتراف به دو برابر شدن شمار معتادان در این فاصله زمانی است، وگرنه در مورد شمار کل معتادان در ایران ارقام بسیار بالاتری مطرح است. این گزارش به نکته‌ای اشاره دارد که بدون اینکه گزارشگر خود خواسته باشد، دقیقا رد پای نهادهای مورد اشاره در بالا را در گسترش اعتیاد به مواد مخدر نشان می‌دهد. مشاهدات بیانگر این واقعیت است که کمتر کالائی به این اندازه در دسترس است که بتوان آنرا به راحتی تهیه کرد.

در گزارش فوق‌الذکر آمده است که: “زمان متوسط دسترسی به مواد مخدر به 2 دقیقه کاهش یافته است.”مدیریت متمرکز و کنترل شده‌ای که  با دم و دستگاه عریض و طویل اطلاعاتی‌، حریم زندگی خصوصی آحاد جامعه را زیر نظر دارد و بی پروا به کنج خانه هر فردی سر می‌کشد و مجالس مهمانی و جشن و سور مردم را به هم می‌ریزد، چگونه در مقابل چشمان مامورین‌اش ظرف 2 دقیقه از سر کوچه می‌توان مواد مخدر تهیه کرد؟

جوانان، قربانیان اصلی گسترش اعتیاد

اعتیاد

اعتراف خود دست‌اندرکاران بیانگر آن است که بر سر راه تهیه مواد مخدر، در مدارس، در دانشگاه‌ها، در کارگاه و کارخانه، در ادارات، در روستاها و مزارع، در بازار و در محلات، هیچ مانعی وجود ندارد و همه جا می‌توان به این ماده تباه‌کننده حیات انسانها به آسانی دسترسی پیدا کرد. ادله بالا ما را به این واقعیت رهنمون می‌سازد که بدون دخالت مستقیم نهادهای ذی‌نفوذ رسمی کشور در واردکردن و توزیع این مواد، امکان دسترسی به آن را تا این حد سریع، غیر ممکن می‌کرد.

کما اینکه مردم به خوبی می‌دانند که بانیان و عاملان اصلی تولید و توزیع مواد مخدر چه کسانی هستند؛ شبکه‌ای که در تولید، توزیع و فروش مواد مخدر در داخل و صدور آن به خارج تنیده شده اند با این هدف که با به گردش درآوردن این کالای خانمان‌سوز و در عین حال سودآور، اراده و شور و شعور جوانان را دود کنند.

میلیون ها نفر از جوانان به جای این که با قامتی برافراشته در صحنه فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی کشور حضور داشته باشند، در گوشه خیابان‌ها مچاله شده و درد می‌کشند. بیش از ۶ میلیون انسان نه تنها از چرخه فعال انسان‌های پرشور و پرجوش ‌و خروش، نوآور و نوطلب حذف و وبال گردن جامعه شده‌اند؛ بلکه کلیه افراد خانواده‌شان و کل جامعه از وجودشان احساس سرشکستگی و خواری می‌کنند و رنج می‌برند. در این میان کسانی از این وضعیت سود می‌برند که به خمودگی و بی‌تفاوتی مردم، به دلمردگی و گوشه‌گیری و در لاک خود فرو رفتن جوانان، به سکوت و خاموشی، به تمکین و احساس حقارت‌کردن شهروندان نیاز دارند.

متاسفانه در کشور ما نگاه از بالا به معتادانی که خود قربانی این سیستم بیمار هستند، نگریستن به دیده مجرم است. به همین سیاق پرداختن به پدیده اعتیاد در خوشبینانه‌ترین حالت، کمرنگ کردن پدیده تا حذف معلول(اعدام) بجای پذیرفتن تمامیت این واقعیت تلخ، چاره‌جویی آن و نهایتا در افتادن با علت است.

تجربه نشان داده است که در دوره‌هایی که جوانان کشور برای اعتراض به حقوق ضایع شده خود و دیگر اقشار جامعه در صحنه‌ حاضر می‌شوند، از آنجایی که جنب‌وجوشی در جریان است، از آنجایی که همبستگی انسان‌ها به یمن همین جنب‌وجوش، عمیق‌تر و وسیع‌تر می‌شود، میزان آسیب‌پذیری جوانان نیز به مراتب کمتر است؛ هرچند که از این حضور بعضی‌ها را خوش نیاید. اما واقعیت این است که جامعه‌ای که در آن همه قشرها و به خصوص جوانان‌اش حضوری فعال نداشته و یا به حاشیه رانده شده باشند، جامعه‌ای مرده و بی‌روح خواهد بود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment