ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > پنج سال سردرگمی کارگران صابون سازی یاس خرمشهر

پنج سال سردرگمی کارگران صابون سازی یاس خرمشهر

صابون یاس کارگران

ایران – کارگری

پنج سال سردرگمی کارگران صابون سازی یاس خرمشهر

با گذشت پنج سال از زمان توقف فعالیت کارخانه «صابون‌سازی یاس خرمشهر»وضعیت شغلی حدود ۶۹ کارگر باقیمانده این واحد تولیدکننده با بیش از ۲۴ ماه حقوق معوقه معلوم نیست.

منابع کارگری در این واحد صنعتی گفتند؛ با توقف فعالیت تولیدی این کارخانه از ابتدای سال ۹۱، حدود ۱۵۰ کارگر بلاتکلیف شدند.
به گفته این کارگران؛ از مجموع ۱۵۰ کارگر این کارخانه، حدود ۴۰ نفر بازنشسته شده، عده‌ای دیگر تسویه حساب کردند و در حال حاضر تنها  ۶۹ کارگر  باقیمانده‌اند که همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

به گفته کارگران باقیمانده؛ وضعیت پیش آمده در حالی برای آنها تولید زحمت کرده است که هریک از آنها به دلیل داشتن نزدیک به ۲۰ سال سابقه انجام کارهای سخت و زیان‌‌آور، اکنون در آستانه بازنشستگی قراردارند اما به دلیل وضعیت نامعلوم کارخانه امکان بازنشستگی آنها وجود ندارد.
این کارگران که طی چند سال گذشته به دفعات مقابل نهاد‌های مختلف دولتی در استان تجمع کرده‌اند؛ می‌گویند: مسئولان استانی هر بار قول پیگیری مطالبات معوقه ما کارگران را می‌دهند اما در عمل تاکنون اتفاقی نیفتاده است و گوش کسی بدهکار این حرفها نیست.

به گفته  این گروه از کارگران؛ در حال حاضر بعداز چند بار برگزاری مزایده فروش مالکیت کارخانه صابون‌سازی خرمشهر، درنهایت «شرکت پویا اقتصاد استوار» به عنوان مالک جدید این واحد صنعتی شناخته شده است با این حال مالک جدید حاضر به قبول هیچ مسئولیتی در قبال کارگران پیشین نیست.کارگران کارخانه یاس خرمشهر با بیان اینکه در تمامی پنج سال گذشته ما خواهان از سرگیری فعالیت کارخانه بوده‌ایم، افزود:به دلیل بی‌توجهی مسئولان صابون‌سازی؛ تا امروز موفق نشده‌ایم به کار بازگردیم و هنوز بخش زیادی از مطالباتمان معوقه باقیمانده است.

در این رابطه «رمضانی» یکی از مدیران شرکت پویا اقتصاد استوار به خبرگزاری ایلنا گفت:

شرکت پویا گستر فقط مالکیت ۴ هکتار از زمین‌های کارخانه را خریداری کرده اما همچنان امتیاز صابون‌سازی یاس خرمشهر در اختیار هلدینگ داروگر است.او با بیان اینکه طبق قرارداد خرید، شرکت پویا اقتصاد هیچ مسئولیتی در قبال کارگران باقیمانده صابون‌سازی و مطالبات آنان ندارد، یادآور شد: مسئولیت کارگران سابق این کارخانه برعهده  مالکان صابون‌سازی یاس خرمشهر است و ما نیز به عنوان خریدار ملک کارخانه فعلا هیچ برنامه‌ای برای راه‌‌‌‌‌‌اندازی دوباره آن و به کارگیری کارگران مورد نظر نداریم.
به گفته وی، صابون‌سازی خرمشهر بعد از اعلان تعطیلی یک مدیر تسویه حساب مشخص کرده و کارگران می‌توانند از طریق مدیر تسویه شرکت صابون‌سازی یاس مطالبات خود را دریافت کنند.

همانطور که در این نمونه نیز مثل صدها نمونه سایر کارخانجات و واحدهای کار نهایتأ‌ این کارگران زحمتکش هستند که بعد از یک عمر کار و تلاش و رنج و زحمت سرنوشتان مشخص نیست و بلاتکلیف هستند و هیچکس هم پاسخگوی این وضعیت نیست. کارگران زحمتکش مستمرأ بین مالکان قبلی و فعلی یا بین مالکان واحدهای تولیدی و مقامات اداره کار و . . . پاس‌کاری می‌شوند بدون اینکه بتوانند مطالبات معوقه شان را دریافت کنند. هیچ مقامی در کشور پاسخ نمی‌دهد کارگری که ماهها است حقوق اندک خود را دریافت نکرده است چگونه باید امرار معاش نماید و شکم فرزندانش را سیر کند و آنها را به مدرسه بفرستد یا دوا و درمان کند.

در همین حال هر روز خبر از کشف اختلاس‌های میلیاردی در میان مقامات مختلف کشوری است. و در همین حال تمام منابع و ثروت کشور در کشورهای منطقه و برای نگاه داشتن دیکتاتورهای منطقه بر سر قدرت هزینه میشود.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment