ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > پرداخت ۲۰درصد از مطالبات کارگران سنگ پاسارگاد بدنبال اعتراضات مستمر آنها

پرداخت ۲۰درصد از مطالبات کارگران سنگ پاسارگاد بدنبال اعتراضات مستمر آنها

کاگران
ایران – کارگری

پرداخت ۲۰ درصد از مطالبات کارگران سنگ پاسارگاد بدنبال اعتراضات مستمر کارگران

صبح روز دوشنبه ۷ اسفند ماه، کارگران کارخانه سنگ‌بری پاسارگاد در شهرستان تاکستان، موفق به دریافت ۲۰ درصد از ۱۲ تا ۱۷ ماه مطالبات پرداخت نشده خود؛ شدند.

کارگران سنگ‌بری پاسارگاد گفتند که صبح روز سه شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ معادل ۲۰ درصد از مجموع ۱۲ تا ۱۷ ماه معوقات حقوقی حدود ۸۵ کارگر این واحد معدنی؛ در حالی پرداخت شد که حدود ۳۰ نفر از  همکارانشان در نخستین روز از آذر ماه سال جاری به دلیل عدم نیاز از کار بیکار شده‌اند.

کارگران گفتند: پیش از این نیز به منظور پرداخت بخش دیگری از مطالباتشان که مربوط به معوقات مزدی سال ۹۵ بود، کارفرما اقدام به معرفی ما به یکی از بانک‌ها در تهران کرد تا به‌جای پرداخت معوقات مزدی، با ضمانت خودمان ۱۰ میلیون تومان وام دریافت کنیم.

براساس گزارش کارگران سنگ پاسارگاد؛ مسئولیت بازپرداخت اقساط این وام‌ها برعهده کارفرما است اما در حال حاضر چند ماه از این اقساط به تاخیر افتاده و کارفرما ظاهرا مسئولیتی در قبال پرداخت این اقساط حس نمی‌کند.

کارگران در ادامه افزودند: ما می‌دانیم دریافت وام در ازای دریافت معوقات مزدی، خلاف قانون است و ما نباید زیر بار چنین شرایطی می‌رفتیم اما به دلیل گسترده شدن مطالبات مزدی‌مان برای تامین مخارج زندگی ناچار به این کار شدیم.

کارگرانی که در حال حاضر حدود ۵۵ نفر هستند، در توضیح سایر مطالبات خود می‌گویند: کارگرانی که وام دریافت کرده‌اند در حال حاضر سه ماه معوقات مزدی به همراه عیدی و پاداش طلبکارند و کارگرانی که وام دریافت نکرده‌اند نیز مطالباتی حدود ۱۰ تا ۱۲ ماهه دارند.

این کارگـران در ادامه گفتند: اخیرا کارفرما برای رفع مشکلات مالی خود از ستاد تسهیل رفع موانع تولید؛ وام دریافت کرده و قرار است با دریافت بخش دیگری از این وام مابقی مطالبات‌مان را تا ۲۰ اسفند پرداخت کند.

علاوه بر این، به نقل از این کارگران گفته می‌شود؛ در حال حاضر آن‌ها غیر از معوقات مزدی، بابت بخشی از حق بیمه نیز از کارفرما طلبکارند. با این حال از کارفرما انتظار دارند ضمن برطرف کردن مشکلات بیمه‌ای آنان، مابقی مطالبات سال‌جاری آنان را نیز پرداخت کند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment