ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > «ویدا موحد»، “دختر خیابان انقلاب”؛ نماد فقدان حق اعتراض در جمهوری اسلامی

«ویدا موحد»، “دختر خیابان انقلاب”؛ نماد فقدان حق اعتراض در جمهوری اسلامی

ویدا موحد دختر خیابان انقلاب
ایران – اجتماعی

«ویدا موحد»، “دختر خیابان انقلاب”؛ نماد فقدان حق اعتراض در جمهوری اسلامی

اعتراض مسالمت‌آمیز ویدا موحد که به “دختر خیابان انقلاب” شهرت یافت و دستگیری او بار دیگر نشان داد که شهروند ایرانی در نظام جمهوری اسلامی از حق اعتراض بی بهره است. نگاهی داریم به بازتاب این اعتراض در شبکه‌های اجتماعی.

“دختر خیابان انقلاب” ویدا موحد. این عنوان زمانی بر سر زبان‌ها افتاد که تصویر و ویدئویی وی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و بر صفحه‌ی اول روزنامه ایتالیایی “لا رپوبلیکا” جای گرفت.
ویدا موحد بانوی ۳۱ ساله که اوایل دی‌ماه ۹۶ و چند روز پیش از آغاز موج اعتراضات در ده‌ها شهر ایران، در تقاطع خیابان انقلاب و وصال شیرازی، در اعتراض به حجاب اجباری، بی‌حجاب و در حالی که یک روسری سفیدرنگ را بر سر چوب کرده بود بر سکویی ایستاد و آن را در سکوت کامل تکان داد. موحد اندکی بعد دستگیر می‌شود و تا کنون خبری سرنوشت او در دسترس نیست.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی و به طبع آن نیروهای امنیتی تاب تحمل کوچک‌ترین حرکت اعتراضی مسالمت‌آمیز را ندارند، و جای شگفتی نیست که این انسداد سیاسی ابعادی همچون موج گسترده‌ی اعتراضات در سراسر ایران به خود گیرد.
نسرین ستوده فعال مدنی و وکیل دادگستری در اول بهمن‌ماه ، ، در پی یک تحقیق محلی، در اکانت فیس‌بوک خود گفته است که این زن جوان که دارای کودکی ۱۹ ماهه است، در همان روز “بعد از بازداشت مدت کوتاهی آزاد شده و دوباره بازداشت شده است”.

بیشتر بخوانید: “دختر خیابان انقلاب” احتمالا در اوین است

ویدا موحد دختر خیابان انقلاب
ویدا موحد دختر خیابان انقلاب

خانم ستوده افزوده است: «ابتدا او را به کلانتری ۱۴۸ خیابان انقلاب منتقل می‌کنند و برایش پرونده‌ای در دادسرای مشهور به خیابان خارک تشکیل شده‌است.» وی همچنان در بازداشت و در زندان به سر می‌برد.
نسرین ستوده سپس در گفت‌وگو با دویچه‌وله گفته است، این زن که نام او هنوز مشخص نبوده، به احتمال زیاد در زندان اوین به سر می‌برد. بالاخره در ۴ بهمن خبری انتشار یافت که نام واقعی “زن شجاع خیابان انقلاب” را ویدا موحد اعلام کرد.

این گونه حرکت‌های اعتراضی بسیاری کاربران را در شبکه‌های اجتماعی فعال کرده است. کاربران مختلف در حمایت از «دختر خیابان انقلاب» در رسانه‌هایی همچون فیس بوک، توییتر و کانال های تلگرامی پست‌هایی را به اشتراک می‌گذارند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment