ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > وعده‌های وزیر کار در باره حقوق کارگران ؛ از واقعیت تا سراب + مجموعه عکس

وعده‌های وزیر کار در باره حقوق کارگران ؛ از واقعیت تا سراب + مجموعه عکس

وعده‌های توخالی به کراگران
ایران ـ کارگری

وعده‌های وزیر کار در باره حقوق کارگران ؛ از واقعیت تا سراب + مجموعه عکس

بعد از اعتراضات گسترده‌ای که بدنبال اعلام بودجه سال ۹۷ و متعاقبا افزایش نرخ برخی اقلام معیشتی پایه، در محافل کارگری صورت گرفت، علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صحبت از تعیین حداقل دستمزد برای سال آینده کارگران و پرداخت عیدی به بازنشستگان کرده است. این در حالی است که طبق گفته فعالین کارگری بند دوم ماده ۴۱ از قانون کار ـ که الزام‌آور نیز می‌باشدـ اعلام می کند که «حداقل دستمزد باید بتواند زندگی آبرومند یک خانوار کارگری با تعداد معین را تامین کند.». چنانکه ملاحظه می‌شود، تا این نقطه، وزیر کار حرف جدیدی برای کارگران ندارد؛ مگر اینکه شاخص تعیین حداقل دستمزد، “سبد حداقل معیشت خانوار” قرار بگیرد.

خالی از محتوی بودن حرف‌های وزیر کار، آنگاه خود را نمایان می‌سازد که بودجه عمرانی ۶۰هزار میلیارد تومانی تعیین شده در بودجه سال آینده دولت را در نقطه مقابل نیازهای واقعی سرمایه‌گذاری‌ برای سال ۹۷ قرار بدهیم. مقداری که روحانی آن را بر زبان آورده است، رقمی معادل ۱۳ برابر میزان کنونی را نشان می‌دهد. وقتی بر آنچه که در بالا از نظر گذراندیم، تنگناهای مالی دولت و بدهی‌های کلان صندوق‌های بازنشستگی را بیفزاییم،‌ دامنه نا اطمینانی کارگران و مزد‌بگیران کشور را دو چندان می‌کند.

نمایندگان و فعالین کارگری سبد حداقل معیشت خانوار را تا مرز ۳میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برآورد کرده‌اند. بنابراین، لازم است که وزیر کار اعلام کند که چگونه و با چه طرح علمی در نظر دارد که  فاصله دریافتی حداقلی کنونی کارگران که ۱میلیون و ۳۰۰ هزار تومان می‌باشد را‌ با نرخ سبد حداقل معیشت که تا ۳ میلیون و نیم تخمین عینی زده شده است، برطرف کند. بطوریکه هر ادعایی غیر از این، چیزی جز یک مشت وعده غیر واقعی، تبیین نخواهد شد.

بیشتر بخوانید: نزدیک شدن ایام عید و نگرانی کارگران از فاصله پر ناشدنی دستمزد و هزینه‌ زندگی

آمار و ارقامی که از سوی موسسات رسمی در باره میزان گستردگی فقر در جامعه ارائه می‌شود، شک و تردید جامعه کارگری را در درستی صحبت‌های علی ربیعی بر‌می‌انگیزد. بر اساس آمار مورد اشاره،‌ در حالیکه نزدیک به نیمی از جمعیت کشور، زیر خط فقر قرار دارند،‌‌ ۱۲میلیون نفر آنها زیر خط فقر مطلق زندگی می‌کنند.

وعده‌های توخالی به کراگران وعده‌های توخالی به کراگران وعده‌های توخالی به کراگران وعده‌های توخالی به کراگران وعده‌های توخالی به کراگران وعده‌های توخالی به کراگران وعده‌های توخالی به کراگران وعده‌های توخالی به کراگران وعده‌های توخالی به کراگران

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment