ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > وضعیت فاجعه‌بار مناطق زلزله زده از زبان مقامات و درد دلهای مردم+ کلیپ

وضعیت فاجعه‌بار مناطق زلزله زده از زبان مقامات و درد دلهای مردم+ کلیپ

زلزله
ایران – اجتماعی – زلزله

وضعیت فاجعه‌بار مناطق زلزله زده از زبان مقامات و افشاگریهای مردم

وضعیت مردم مناطق زلزله زده به حدی وخیم است که علیرغم تلاشهای رسانه‌های دولتی برای کمرنگ کردن و پوشاندن واقعیت نارساییهای جدی ارگانهای دولتی ، گوشه‌یی از درد و رنج مردم و فاجعه‌ای که اکنون با آن دست و پنجه نرم می‌کنند در همان رسانه‌ها بچشم می‌خورد. براساس پیش بینی هواشناسی از روز دوشنبه بارش باران نیز به مصیبتهای زلزله زدگان افزوده می‌شود. در چنین شرایطی وخامت اوضاع به‌ویژه در مناطق روستایی شدیدتر است.
براساس آمار منتشره در رسانه‌ها بیش از 1900روستا در مناطق زلزله زده غرب کشور آسیب دیده‌اند و تعداد بالای تلفات در روستاها در حال افزایش و آمار کشته‌ها تصاعدیست.

منطقه ثلاث باباجانی
فرماندار ثلاث باباجانی گفت: ۱۳هزار و ۲۰۰خانوار زلزله‌ زده شهرستان ثلاث باباجانی هم‌اکنون نیازمند چادر هستند. نیاز مردم به پتو و وسایل گرمازا زیاد است، هوا سرد و مواد خوراکی هم ندارند. روستاهای سرپل‌ذهاب و قلخانی هم در مضیقه شدید هستند.

زلزله

گیلانغرب
فرماندار گیلانغرب هم گفت: هیچ فردی از خارج از استان سراغ گیلانغرب نیامده و این منطقه زلزله زده در محرومیت و مظلومیت باقی مانده است. مشکل ما توزیع اقلام به‌دلیل حجم بالای نیازهای مردم و هجوم آنها است.

در منطقه گیلانغرب در حال حاضر چند ده‌هزار نفر بی‌خانمان هستند. مردم هنوز در سرمای خیابان و بدون چادر هستند و به‌خاطر نبود چادر و امکانات ضجه می‌زنند.
مردم منطقه گلین، انجاورو در گیلان غرب که خانه‌هایشان تخریب شده به کوه‌های اطراف پناه برده‌اند و هنوز کسی به آنجا کمکی نرسانده است.

زلزله
در چند روستای بین شهر ازگله و سرپل‌ذهاب، بوی شدید تعفن اجساد مانع تسهیل رفت و آمد به اطراف خانه‌ها شده است.
در روستاهای سرپل‌ذهاب، ثلاث باباجانی و دالاهو تعداد زیادی حیوان از جمله گوسفند، بز و گاو در زمان وقوع حادثه در اصطبل‌ها بودند که امکان فرار نداشته‌اند و اکنون بعد از گذشت چند روز از وقوع این حادثه هم‌چنان زیر آوارها مانده‌اند.
به تدریج بوی تعفن لاشه این حیوانات در محیط روستاهای زلزله زده پخش می‌شود و این معضل هم به مصایب مردم زلزله زده اضافه می‌شود.
بیش از 200هزار رأس دام عشایر در منطقه غرب کرمانشاه تلف شده‌اند و در منطقه ثلاث باباخانی امکانات لازم برای بیرون آوردن لاشه حیوانات وجود ندارد.
زلزله
به گزارش رسانه‌ها: روستای امام عباس، تقریباً خاک شده؛ (یکی از اهالی) آخرین ردیف گورستان را نشان می‌دهد که حدود ۱۰۰نفر از اهالی کوئیک حاتمی، کوئیک عزیز صیفوری، کوئیک حسن و کوئیک مجید دسته‌جمعی کنار هم خوابیده‌اند؛ گورهایی که هر کدامشان 5_6نفر از عزیزهایشان را یک جا کنار هم خوابانده‌اند؛

او می‌گوید «هیچ کس کمک حالمان نبود؛ فقط بیل مکانیکی یکی از اهالی گودالها را کند و همه‌شان را یکجا دفن کردیم؛ برای بعضی‌ها نماز خواندیم و برای بعضی‌ها هم نشد؛ نه این‌که نخواستیم، نشد…»

دستش را به سمت تپه خاکی باقی مانده از کوئیک‌ها می‌گیرد و می‌گوید بوی لش مرده تمام روستا را گرفته؛ لش باد کرده دام‌ها؛ هنوز هم زیر آوارند؛ از صبح گودالی درست کرده‌ایم و هر کدام را که بیرون می‌کشیم داخلش می‌اندازیم ولی تمامی ندارد.
این حال و روز همه روستاهای زلزله زده است؛ از ثلاث باباجانی تا ازگله؛ از امام عباس تا کوئیک؛ از سرپل‌ذهاب تا اسلام‌آباد غرب؛ همه روستاهایی که این روزها در سایه غفلت برخی دستگاههای مسئول، شب‌های سرد را به روز می‌رسانند؛ روستاها و مناطقی که تمام نگرانی و غصه‌شان، هفته‌ها و ماه‌های سردی است که در کمینشان نشسته‌اند؛ روزهایی که شاید در مقایسه با امروزشان روشن‌تر نباشد.

زلزله

به گزارش سایت بهار: مردمان روستای زرده هم‌چون سایر روستاها نگران هستند، نگران از شرایط و آینده مبهم‌شان و زمستانی که دعا می‌کنند امسال خیلی سخت نباشد. (سایت بهار ۲۵/۸/۹۶)

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment