ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > کولبری شاخص وضعیت فاجعه‌بار اقتصادی و توسعه‌ در کردستان

کولبری شاخص وضعیت فاجعه‌بار اقتصادی و توسعه‌ در کردستان

کولبران کردستان
ایران ـ کولبری

کولبری شاخص وضعیت فاجعه‌بار اقتصادی و توسعه‌ در کردستان

مسأله کولبران در کردستان ایران طی چند سال اخیر، به یک تراژدی تبدیل شده است و دولت سعی داشته تا با برخورد قهرآمیز و  تند با کولبران، این مسأله را حل نماید.

اگر در خبرهای سال گذشته سیری اجمالی هم داشته‌اید، حتما متوجه شده‌اید که به ندرت روزی را می‌توان یافت که خبری در ارتباط با کولبران رسانه‌ای نشده باشد. مطابق آمار، طی سال گذشته(۱۳۹۶)، ٢١٢ کولبر به دلایل مختلف در کردستان کشته و زخمی شدند. بر اساس این آمار، بیشترین تعداد کولبران درپی شلیک مستقیم نیروهای نظامی کشته و زخمی شده‌اند.

هدف شلیک قرار دادن کولبران  و کشتن آنان در حالی صورت می‌گیرد که بیشتر شهروندان به دلیل وضعیت نامناسب اقتصادی، نبود فرصت‌های شغلی و بیکاری در مناطق کُردنشین ایران، مجبور به کار کولبری می‌شوند و با خطر مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند.

یکی از وکلای دادگستری در رابطه با ظهور پدیده‌ی کولبری در کردستان می‌گوید که شاید پدیده کولبری را در این کره‌ خاکی و بیش از ۲۰۰ کشور جهان صرفا در مناطق کردنشین ایران بتوان یافت؛ در هیچ کجای جهان چنین امری وجود ندارد که فردی برای امرار معاش مجبور شود خود را به کوه و کمر بزند و در قبال دریافت ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان، جان خود را به خطر بیندازد. پدیده‌ی کولبری زمان‌های زیادی است که در مناطق کردنشین ایران وجود دارد؛ در رژیم گذشته هم بطور محدود وجود داشت؛ ولی امروز در عصر نوین که تکنولوژی و شبکه‌های اجتماعی جهان را فراگرفته‌اند، وجود پدیده‌ کولبری در سرزمین پر از نفت و برکت ایران، مایه تعجب همگان شده و باید که موجب شرمساری مسئولین بشود. کولبری امری وارداتی یا توطئه‌ دشمنان خارجی نیست؛ بلکه معلول تبعیض، نابرابری، عدم توسعه و بیکاری و نبود واحدهای صنعتی مولد در کردستان است. کولبری نشان از نابردباری‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دولت‌ها نسبت به یک منطقه یا بخش از یک کشور است.

ستم همه‌جانبه، عامل عقب‌ماندگی کردستان

در شرایطی که مناطق کردنشین ایران بسیار توانمند بوده و از امکانات بالقوه زیادی برخوردارند، منابع طبیعی فراوان، زمین‌های پر حاصل، کوههای با نعمت، دشت‌های با برکت، درختان پر ثمر و …. از یک طرف و انسان‌های تلاشگر و زحمتکش یا منابع انسانی پویا و فعال و جوان از دیگر سو موجب شده تا این مناطق مهیای بهترین شکل توسعه و رشد اقتصادی هم برای منطقه و هم کشور و هم خاورمیانه باشند؛ اما شوربختانه سیاست‌گذاری‌های غلط و نادرست و سوءمدیریت همراه با تبعیض و نابرابری از یک طرف و آثار جنگ و حوادث آن از سوی دیگر موجب پدیداری کولبری شده است.

مناطق کردنشین ایران می‌توانست یک قطب فعال از پیشرفت اقتصادی و توسعه‌ دامداری، توریسم و صنایع تبدیلی و از دیگر سو در حوزه‌ بازرگانی باشد؛ اما متاسفانه عکس این امر نمود پیدا کرده است. گسترش توریسم و وجود مناطق آزاد تجاری و حذف موانع توسعه در کردستان یکی از راهکارهای حذف کولبری می‌باشد. توریسم در کردستان به لحاظ تنوع فرهنگی و هنری و اجتماعی و وجود مردمانی شاداب و سرحال و داشتن جاذبه‌های فراوان، می‌توانست راهکار مناسبی برای توسعه‌ این مناطق باشد. همچنین ایجاد واحدهای صنایع تبدیلی و وجود مناطق آزاد تجاری و حذف موانع توسعه، می‌توانست راهکاری مناسب برای حذف کولبری باشد.

پدیده “کولبری با شعار و دعا و التماس و حتی با سرکوب خشن و کشتار روزانه کولبران از بین نمی‌رود؛ بلکه با برنامه‌ریزی و انجام امور فوق حل می‌شود. تا زمانیکه بیکاری و نابرابری و تبعیض وجود داشته باشد، کولبری نیز خواهد بود. کولبری شغل نیست؛ بلکه یک ستم است ستمی ناشی از تبعیض و نابرابری که در جمهوری اسلامی نهادینه شده است. حل معضل کولبری مثل همه مشکلات و مصیبتهای امروز ایران در گرو تغییر ساختار سیاسی و ایجاد حاکمیت مردمی است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment