ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > وضعیت دردناک معلمان حق‌التدریسی با ۱۰ ماه حقوق عقب‌افتاده

وضعیت دردناک معلمان حق‌التدریسی با ۱۰ ماه حقوق عقب‌افتاده

وضعیت دردناک معلمان حق‌التدریسی با ۱۰ ماه حقوق عقب‌افتاده
ایران ـ اجتماعی

وضعیت دردناک معلمان حق‌التدریسی با ۱۰ ماه حقوق عقب‌افتاده

حقوق عقب‌افتاده در کنار « حقوق‌‌های نجومی » اصطلاحی است که در چند سال اخیر وارد ادبیات و فرهنگ روزمره اقشار مزدبگیر کشور شده است. اصطلاحی که به نظر می‌رسد خاص و ساخت بلامنازع ایران جمهوری اسلامی باشد.

در همین حوزه، روزی نیست که شاهد چند خبر یا گزارش از داستان بی‌پایان حقوق عقب‌افتاده کارگران کشور و از آن‌سوی، اعتراضات مکرر و بلاوقفه آنها در این خصوص در رسانه‌ها نباشیم. علاوه بر کارگران زحمتکش خبرهایی نیز از حقوق عقب‌افتاده پرستاران داشتیم اما اکنون خبر می‌رسد که در سال تحصیلی ۹۶ـ۹۷، معلمان حق‌التدریسی نیز،‌ تنها یکماه از حقوق خود را دریافت کرده‌اند.

معلمی که حقوقی کمتر از۸۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند، ۴ماه هم حقوق عقب‌افتاده باشد، برای رفتن به کلاس درس خود که در یک روستا برگزار می شود، پولی در بساط ندارد. همین معلم در فکر اقساط عقب مانده خودش و هزینه های سرسام آور درمانی خانواده‌اش است که هنوز بیمه‌های آنها تمدید نشده‌اند؛ حال او باید سر کلاسی آماده شود که وظیفه تربیت مدیران امیدوار و بانشاط آینده ایران را برعهده دارد. این معلم حتی باید محفل خانواده خود را در شب عید ۱۳۹۷ گرم کند و خواسته های خانواده در شب عید را برآورده کند؛ اما چگونه و با کدام پول؟

این واقعیت آنگاه تلخ و جگرخوای می‌گردد که در‌می‌یابیم حقوق معلمان حق التدریس حدود یک سوم معلمان رسمی است و هیچ کدام از مزایای یک معلم عادی را ندارند و علاوه بر آن، معضلات و مشکلات بیشتری را هم تحمل می کنند.این در حالی است که می‌شنویم آنها بعد از ماه ها چشم انتظاری، همان اندک حقوق‌شان هم دریافت نکرده‌اند و ماه‌ها حقوق عقب‌افتاده دارند.

این معلمان با سقف پایین حقوقی که برای آنها در نظر گرفته شده است، علاوه بر مشکل واریز نشدن به موقع حقوق‌شان، بیمه‌های آنها نیز در اسرع وقت واریز نشده و به همین دلیل در استفاده از خدمات درمانی دچار مشکل شده‌اند.

معلمان حق‌التدریس که بیشترشان در روستاهای کشور مشغول به خدمت هستند، باید هزینه مسافت‌های طولانی سفر به محل خدمت خود را به پول نقد بدهند؛ که این خود بر بار انبوه مشکلات آنها افزوده‌است. چرا که مشخص نیست این پول را آنها از کدام منبع تامین کنند؛ در شرایطی که دولت از واریز کردن حداقل حقوق حدمرگ‌شان هم دریغ می‌کند. این معلمان به حق هشدار داده‌اند که مسئولیت عواقب نقایص تحصیلی دانش‌آموزان به دلیل تحمیل شرایط سختی که از سوی دولت بر آنها اعمال شده است را نمی‌توانند برعهده بگیرند.

لازم به یادآوری است که در کشور ۱۲۱هزار معلم حق‌التدریسی مشغول به کار هستند که با وضعیت استخدامی پر از ابهامی روبرو هستند. معلمان حق‌التدریس به معلم‌هایی گفته می‌شود که توانایی علمی و عملی تدریس را داشته و به صورت پاره‌وقت در آموزشگاه‌های دولتی اشتغال دارند. حقوق این دسته از معلمان از محل منابع وزارت آموزش و پرورش به هدف جبران کمبود نیروی این وزارت خانه، تامین می‌شود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment