ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی، گزارش سالانه عفو بین‌الملل

وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی، گزارش سالانه عفو بین‌الملل

حقوق بشر
ایران ـ اجتماعی 

وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی، گزارش سالانه عفو بین‌الملل

سازمان عفو بین الملل در گزارش سالانه خود ، وضعیت حقوق بشر در سال ۲۰۱۷ را در ۱۵۹ کشور از جمله ایران بررسی کرده است.

شروع گزارش عفو بین‌الملل این چنین آمده است: «امسال اعلامیه حقوق بشر ۷۰ ساله می‌شود اما کاملا روشن است در حالی هفتاد سال از عمر این اعلامیه می‌گذرد که هیچکدام از ما هیچ تضمینی برای حقوقمان به عنوان انسان نداریم. »
این گزارش می گوید پیشرفت‌هایی که با تحمل سختی‌های بسیار در وضعیت حقوق بشر به دست آمده است، نشان می‌دهد دفاع از حقوق بشر می‌تواند نتایج مثبتی به همراه داشته باشد.
این سازمان هدف از تهیه این گزارش را نشان دادن مبارزات مردم برای کسب حقوقشان و کوتاهی دولت‌ها در احترام گذاشتن به حقوق بشر خوانده است.

مدیر اجرایی عفو بین الملل خانم مارگرت هوانگ گفت: این کشورها یا حقوق بشر را نقض کردند و یا از دیگران خواسته اند حقوق بشر را نقض کنند.
سازمان عفو بین الملل، وضعیت حقوق بشر در ایران را در سال ۲۰۱۷ در هشت زمینه بررسی کرده است:

  • در موضوع آزادی بیان، تشکل و اجتماعات، یادآوری می کند شمار بسیاری از منتقدان، معترضان، خبرنگاران، کارکنان رسانه های آنلاین، دانشجویان، فیلمسازان، موسیقیدانان، نویسندگان، فعالان حقوق بشر، فعالان محیط زیست، فعالان اتحادیه های کارگری، فعالان حقوق زنان، اقلیت ها، مخالفان حکم اعدام، وکلا و آن هایی که در پی اجرای عدالت برای مسببان و مرتکبان به اعدام های دسته جمعی در دهه ۶۰ خورشیدی بوده اند، بازداشت و زندانی شده اند.

در ایران شلاق و شکنجه و دیگر مجازاتهای بی‌رحمانه، تبعیض‌های فراگیر جنسیتی، قومی، اعدام‌های گسترده و حتی اعدام افراد زیر سن قانونی بطور گسترده دیده می‌شود.
شکنجه معترضان و اعتراف گیری‌های اجباری در زمان بازجویی از سوی نیروهای وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران همچنان ادامه دارد.

  •  در ایران، مقامات صدها نفر را که بیش از یک ماه پیش در تظاهرات مسالمت‌آمیز در ده‌ها شهر شرکت کردند، بازداشت و زندانی کرده‌اند و نیروهای امنیتی با استفاده از سلاح گرم اقدام به کشتن یا زخمی کردن معترضین غیرمسلح کردند. قوه قضائیه کانال تلگرام را تهدیدی علیه امنیت ملی خوانده است. رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک ، توییتر و یوتیوب نیز مسدود شدند.
  •  عفو بین الملل در مورد شکنجه ضمن ابراز نگرانی از متداول شدن شکنجه، می گوید بازداشت شدگان توسط وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران، کماکان در سلول های انفرادی حبس می شوند. مقامات در بسیاری از موارد زندانیان سیاسی را از مراقبت های پزشکی محروم می کنند. این اقدام عمدی، با هدف زیر فشار گذاشتن آن ها برای توبه ، انجام می گیرد.
  • نوع دیگر شکنجه اجرای احکام شلاق در ملا عام برای نوجوانان به اتهام سرقت ، روزه خواری و شرکت در میهمانی های مختلط است. حمله به میهمانی‌های مختلط و دستگیری صدها جوان و محکوم کردن آنها به شلاق ادامه دارد.
  • در ایران محاکمات بطور سیستماتیک ناعادلانه هستند. هیچ ساز و کار مستقلی برای تضمین پاسخگویی قوه قضائیه وجود ندارد، بویژه در قبال افرادی که در دادگاه انقلاب محکوم می‌شوند. به معیارهای قانونی تعیین شده برای رسیدگی به پرونده‌ها از جمله تضمین دسترسی به وکیل در زمان دستگیری و در جریان تحقیقات نیز احترامی گذاشته نمی‌شود.

اتباع دیگر کشورها و ایرانیان دارای دو ملیت نیز با بهانه‌هایی مانند «پروژه نفوذ» همچنان با دستگیری‌های خودسرانه، بازداشت و محاکمات ناعادلانه مواجه هستند.

  •  در رابطه با تبعیض علیه اقلیت های قومی به ویژه به تبعیض علیه عرب های اهوازی ، آذربایجانی ها ، ترک ها، بلوچ ها ، کردها و ترکمن ها با ذکر جزئیات اشاره شده است.
  • در مورد زنان، گزارش عفو بین الملل می‌گوید: زنان هم در عمل و هم بر اساس قانون متحمل تبعیض هستند ، از جمله حق طلاق ، اشتغال ، ارث مساوی با مردان و مسئولیت های سیاسی.
  • اجرای حکم اعدام برای صدها نفر در پی محاکمات ناعادلانه، در ملا عام، اعدام نوجوانانی که هنگام ارتکاب جرم زیر سن هجده سال داشتند و اجرای حکم سنگسار از جمله دیگر موارد نگرانی عفو بین الملل است. هنوز هم صدها نفر پس از محاکمات ناعادلانه در انتظار اجرای حکم اعدام هستند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment