ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > بیمار و محروم از مرخصی؛ وضعیت جسمانی وخیم آتنا دائمی

بیمار و محروم از مرخصی؛ وضعیت جسمانی وخیم آتنا دائمی

آتنا دائمی
ایران – اجتماعی

بیمار و محروم از مرخصی؛ وضعیت جسمانی وخیم آتنا دائمی 

آتنا دائمی ، کنشگر مدنی زندانی، در بهمن‌ماه سال گذشته (۱۳۹۶) به طور غیرقانونی به همراه گلرخ ایرایی به زندان قرچک ورامین تبعید شد. این زندانی که در اعتراض به این انتقال دست به اعتصاب زده بود با گذشت زمان و با توجه به مشکلات موجود در زندان و همینطور فشارهای عصبی با مشکلات پزشکی روبرو شده است. پزشک متخصص اعصاب وضعیت خانم آتنا دائمی را نامناسب تشخیص داده و از طرفی مسئولین قضایی علیرغم وعده پیشین برای اعزام او به مرخصی کوتاه مدت به دلیل «اطلاع رسانی و اعتراض» او را از این اعزام محروم کردند.

به گزارش رسیده، وضعیت آتنا دائمی کنشگر مدنی محبوس در زندان قرچک ورامین که در تاریخ ۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ به صورت غیر قانونی از زندان اوین به این زندان منتقل شده بود، نامناسب گزارش می‌شود.

آتنا دائمی همراه با گلرخ ابراهیمی ایرایی، دیگر کنشگر مدنی، در تاریخ ۱۴ بهمن ماه سال ۱۳۹۶ در اعتراض به انتقال غیرقانونی و ضرب و شتم خود توسط ماموران زندان اوین دست به اعتصاب غذای اعتراضی زدند، خانم دائمی در تاریخ ۲۶ بهمن‌ماه ۹۶، در پی درخواست جمعی از مدافعان حقوق بشر، پس از گذشت ۱۳ روز به اعتصاب خود که ۶ روز از آن اعتصاب خشک بود، پایان داد.

خانم ایرایی نیز اعتصاب خشک خود را به اعتصاب غذای تر  تغییر داد و در پی وخامت وضع جسمی در شصتمین روز از اعتصاب غذا به بیمارستانی در تهران منتقل شد. وی پس از گذشت بیش از ۷۰ روز همچنان در اعتصاب غذا به سر می‌برد.
گزارش شده است خانم دائمی پس از انتقال به زندان قرچک به دلیل شرایط بد زندان و فشارهای روانی فزاینده بصورت فزاینده‌ای با مشکلات جسمی و عصبی روبرو شده است.

فشارهای عصبی و مقدمات ابتلاء به بیماری پیش‌رونده M.S

یک منبع نزدیک به خانواده آتنا دائمی در رابطه با آخرین وضعیت این زندانی گفت: «وضع جسمی آتنا به شدت نگران کننده است، پس از گذشت یک ماه همچنان دچار سرماخوردگی است؛ صورتش هنوز دچار بی‌حسی است و سمت راست صورت از کار افتاده، چشمش نسبت به سایر اجزای صورت، بیرون زده و بی‌حسی صورتش رو به گسترش است و به گلویش رسیده است؛ دندان‌ها و فک‌اش نیز بی‌حس شده؛ یک دکتر اعصاب و روان آتنا را معاینه کرده و به او گفته علائمی که دارد احتمالا شروع بیماری ام اس است و احتمالا پس از شوک و فشارهای عصبی چند وقت اخیر، مبتلا به بیماری «ام اس» شده باشد».

این منبع مطلع در ادامه گفت: «تلفن‌های آتنا به شدت محدود شده، بر خلاف رویه جاری و شرایطی که سایر زندانیان در این محل دارند به او گفته‌اند هفته‌ای یک بار و تنها با یک شماره که باید آن را قبل از تماس به مسئولان زندان بدهد می‌تواند تماس بگیرد، آتنا هم به آنها گفته به نشانه اعتراض دیگر تلفن نمی‌زند، ملاقات هم نمی‌رود و درخواست بازگشت به اوین نیز نخواهد داد»

منبع نزدیک به خانواده دائمی همچنین اشاره کرد: «آتنا از دی‌ماه سال گذشته برای حضور در مراسم عروسی خواهرش در ۲۴ فروردین امسال تقاضای مرخصی داده بود، از آن زمان تاکنون پیگیری‌هایی انجام داد و هر بار به او وعده دادند، ولی در نهایت بطور ضمنی گفتند چون در این مدت ساکت نمانده و در مورد وضعیتش اطلاع رسانی کرده و اعتراض داشته با خواسته اعزام او موافقت نمی‌شود.»

خانم دائمی پس از مضروب شدن در زندان قرچک و انتقال اجباری به بند مادران این زندان دچار بی حسی در قسمت‌هایی از صورت شده بود، بهداری زندان پس از معاینه او اعلام کرده بود« احتمالا در جریان انتقال آنها به بند مادران دچار شوک عصبی یا ضرب‌خوردگی شده و همین مسئله باعث از کار افتادن یکی از عصب‌های صورتش شده است.»

آتنا دائمی ۲۹ ساله، پیش‌تر در تاریخ ۲۹ مهرماه سال ۱۳۹۳، بازداشت و به اتهام «تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، توهین به رهبری، توهین به بنیانگذار و اختفای ادله جرم» به ۱۴ سال زندان محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر به ٧ سال حبس تقلیل یافت.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment