ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > وضعیت اسف‌بار حقوق بشر بلوچستان در ســال ۱۳۹۶

وضعیت اسف‌بار حقوق بشر بلوچستان در ســال ۱۳۹۶

سیستان و بلوچستان
ایران – اجتماعی

وضعیت اسف‌بار حقوق بشر بلوچستان در سال ۱۳۹۶

در سال گذشته شمسی ۱۳۹۶ پیشرفتی در وضعیت جامعه مدنی و حقوقی بلوچستان مشاهده نشده است. گلایه ها از عدم شفافیت مسئولان، فساد شدید اداری، وعده‌های به زمین مانده مسئولان، کوچکتر شدن سفره‌های مردم، فشارهای ایدئولوژیک حکومت بر شهروندان سنی، و فشارهای قومیتی همچنان استوار مانده‌اند، علیرغم وعده‌ها، اما تبعیض‌ها در استخدام‌ها و استفاده از شایستگان ادامه دارند و ناامیدی مردم رو به افزایش بوده است، افت ارز ایران، تضعیف وضعیت اقتصادی و آزادی های مردم نگرانی‌های عمومی به وجود آورد که در نهایت دیماه ۱۳۹۶ به شکل تظاهرات‌های گسترده بازتاب پیدا کرد که در این میان مردم بلوچ نیز در شهرهایی چون زاهدان، چابهار و نسبتا ایرانشهر به خیابان‌ها آمده واعتراض کردند. این اعتراض ها با سرکوب‌های گسترده‌ای همراه بود و ده ها نفر از جوانان بلوچ بازداشت و یا مورد تهدید قرار گرفته و تظاهرات‌ها به شدت سرکوب شدند.

گزارش‌های دریافت شده حاکی از این است که زندان‌های بلوچستان در سال ۱۳۹۶ شاهد اعدام دست‌کم ۱۸ زندانی ، صدور حکم اعدام برای ۴۲ زندانی دیگر و صدور حکم‌های سنگین حبس برای ۲۵ زندانی بلوچ بوده است. و از سوی دیگر دستکم ۱۲۰ گزارش از نقض حقوق زندانیان در زندان‌هایی چون زاهدان، سراوان، چابهار، زابل و … دریافت شده است که جزئیات آن در این گزارش مفصلا ذکر شده اند.

در حوزه جامعه مدنی، گزارش‌هایی از بازداشت ۵۰ شهروند بلوچ و همچنین احضار و بازجویی شمار زیادی از فعالان، علما و فرهنگیان و هنرمندان گزارش شده است. از سوی دیگر ۳۱ شهروند بلوچ توسط ماموران مسلح نیروی انتظامی در تیراندازی‌های که از هیچ ضابطه و قانونی پیروی نمی‌کند کشته و زخمی شده‌اند.

آزادی مطبوعات، اینترنت و موارد فرهنگی، ملی و مذهبی نیز با چالش‌های جدی در سال گذشته روبه‌رو بوده‌اند و بلوچستان در این حوزه با بایکوت شدید خبری مواجه است و مشکلات و دردهای عمومی مردم هیچ بازتاب درستی در رسانه‌های داخلی ندارند.

وضعیت آموزشی بهداشتی و درمانی در استان سیستان و بلوچستان نیز بغرنج است، هنوز دست‌کم ۲۰۰ هزار دانش‌آموز بازمانده از تحصیل وجود دارد، مدارس کپری و خشتی و گلی و مدارسی که نیاز به تخریب و بازسازی دارند نیز در جای خود باقی مانده‌اند و پیشرفت جدی در حوزه آموزشی و بهداشتی مشاهده نشده است.

همچنین گزارش‌هایی از نقض حقوق زنان، کودکان، و کارگران به دست آمده است که در این گزارش در حد توان به آنها پرداخته شده است. گزارش‌هایی از وضعیت امنیت و ناامنی که در سال گذشته به دست آمدند مورد اشاره قرار گرفتند.

لازم به ذکر است که این گزارش نمی‌تواند لزوما همه گزارش‌های موجود در منطقه باشد و دلیل آن نبود گزارشگر رسمی و ضعف شدید جامعه مدنی برای خبر رسانی است. جامعه مدنی در بلوچستان هنوز شکل نگرفته و توجه رسانه‌های خارج از ایران نیز به این منطقه کم بوده و فعالان رسانه‌ای نیز به شدت سرکوب می‌شوند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment