ایران کارگر > اخبار > اخبار کودکان کار > وضعیت اسفناک مدارس در سیستان و بلوچستان + مجموعه عکس و فیلم

وضعیت اسفناک مدارس در سیستان و بلوچستان + مجموعه عکس و فیلم

مدارس سیستان و بلوچستان

ایران – کودکان

وضعیت اسفناک مدارس در سیستان و بلوچستان

 مشاهده کلیپ بازدیدی کوتاه و تکان دهنده ار یکی از مدارس سیستان و بلوچستان

مشاهده کلیپ مدارس کپری سیستان و بلوچستان

کمتر از ده روز تا بازگشایی مدارس در سراسر کشور باقی مانده است ، علیرغم این بسیاری از مدارس استان سیستان و بلوچستان از کمبودهای جدی و چالش های مختلف رنج می برند.

بنابر آمار رسمی درحال حاضر بیش از ۵۶۰ هزار نفر دانش آموز در پایه های مختلف تحصیلی در استان سیستان وبلوچستان خود را برای رفتن به کلاس های درس آماده می کنند تا پس از سه ماه تعطیلی برای کسب دانش به مدرسه بروند. ادرحالی که کمتراز ده روز تا بازگشایی مدارس باقی مانده است، اما مدارس این استان از داشتن کلاسهای درس استاندارد و امکانات اولیه نیز محروم هستند.

یک آموزگار درخصوص وضعیت محرومیتها دراین مدارس می گوید: « با وجودی که در مدارس سایر استانها ، خصوصا تهران از امکانات ویژه ای همچون بابای مدرسه، وسایل سرمایشی، آبخوری، سرویس بهداشتی، وسایل سمعی و بصری، سالن ورزشی و پنجره هایی رو به خورشید بهره می برند ، برای ما این موضوعات در این منطقه محروم هیچ مفهومی ندارد.» این معلم مدرسه با بیش از ۲۰ سال سابقه تدریس درمدارس سیستان وبلوچستان می افزاید: «متاسفانه بیشتر مدارس خصوصا درمناطق روستایی این استان شرقی کشور، نه تنها از ابتدایی ترین امکانات محروم هستند بلکه فرسودگی شدید مدارس موجب شده تا هرلحظه احتمال تخریب آنها وجود داشته باشد.»
وی ادامه می دهد: «متاسفانه بودجه اندک آموزش وپرورش استان اجازه هیچگونه سازندگی را در مدارس نمی دهد.»

۷۰۰ مدرسه خشتی وگلی در استان

مدارس سیستان و بلوچستان

کمبود ۸۰۰ هزار متر فضای آموزشی و ۱۲ هزار معلم، عدم دسترسی مناسب، نبود سرویس‌های بهداشتی در بسیاری از مدارس عشایری و روستایی، جابجایی دانش آموزان با وانت بار در مناطق روستایی و پیمودن مسافت‌های طولانی و بیش از ۳ کیلومتر برای رسیدن به کلاس درس، تنها بخشی از مشکلات آموزشی است که مدارس مناطق محروم وروستایی از آن به شدت رنج می برند.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان در خصوص وضعیت مدارس مناطق محروم وروستایی می گوید: «با وجود اینکه کمتر از ده روز به بازگشایی مدارس مانده است ودر برخی از مناطق ایران مشکلی از این دست ندارند ، اما در سیستان وبلوچستان این موضوع بسیار متفاوت است.»

علیرضا راشکی می افزاید: «طبق بازرسیهایی که از مدارس مناطق روستایی ومحروم استان توسط کارشناسان به عمل آمد درحال حاضر ۷۰۸ مدرسه خشت وگلی دراستان وجود دارد که به شدت نیازمند تخریب وبازسازی است.»
وی با اشاره به وجود۵۴۳ کلاس درس کانکسی در سیستان و بلوچستان و تلاش برای جایگزینی فضاهای مناسب ادامه می دهد: «درحالی که تلاش شده تا تعدادی از مدارس فرسوده که هر لحظه احتمال فروریختن آنها می رود، تخریب ونوسازی شوند با این وجود تنها موفق شدیم طی سال گذشته ۳۹۰ کلاس درس خشتی و گلی را تخریب کرده که به مورور از نو ساخته خواهند شد.» به گفته وی با تمام این اقدامات بازهم باید پنج هزار کلاس درس در سیستان و بلوچستان ساخته شود.

کمبود شدید کلاس درس ومعلم

مدارس سیستان و بلوچستان

با وجود اینکه ، کادر آموزشی مجرب در کنار مدارس استاندارد نقش مهمی را درآموزش ایفا می کند ، اما در استان سیستان وبلوچستان این موضوعات مهم همواره مورد غفلت قرار گرفته است .
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان دراین خصوص به “جوان”می گوید: «طبق آمارها هم اکنون تنها در مناطق حاشیه ای استان از جمله ، شهر های سراوان ، ایرانشهر ، چابهار و زاهدان نیازمند به ساخت ۶۷ باب مدرسه هستیم.»
باقر کرد با اشاره به اینکه برای ساخت این تعداد فضای آموزشی نیازمند دستور سازمان برنامه و بودجه و شورای برنامه ریزی برای تامین اعتبار هستیم

می افزاید:«این مهم موجب شده تا درحال حاضراز ۶۷باب مدرسه تنها ۳۲ مدرسه با ۵۲ درصدپیشرفت درحال ساخت باشد.»
او اضافه می‌کند برای حل این مشکل باید ناهماهنگی در تخصیص اعتبارات به امر حاشیه نشینی ،در «شورای برنامه ریزی» ساماندهی شده و میزان اعتبار مورد نیاز، از سوی دستگاه های اجرایی برای برطرف کردن مشکلات حاشیه نشینی تخصیص داده شود.

علیرضا نخعی با اشاره به کمبود مدارس ونبود بوجه لازم برای ساخت این تعداد فضای آموزشی می افزاید: «هم اکنون در کل مناطق این استان نیاز به ۵هزار مدرسه داریم که از این تعداد تا به امروز ۲۰۰ پروژه آموزشی متشکل از یک کلاسه تا ۲۴ کلاس و در مجموع ۹۲۵ کلاس درس ساخته شده است.»

و ی ادامه می دهد:

«با توجه به بودجه اندک تخصیص یافته به آموزش وپرورش استان ، بیش از ۵۰ درصد اعتبارات این ساخت وسازها توسط خیرین مدرسه ساز تامین شده است».

مدارس سیستان و بلوچستان

درکناراین مشکل ،کمبود تعداد معلمان درمدارس این استان محروم از جمله معضلاتی است که باید به شدت مورد توجه قرار بگیرد.
مدیر کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان با گلایه مندی از کمبود معلم در مناطق مختلف به “جوان ” می گوید: «درحال حاضر وبا توجه به استاندارد تعداد کادر آموزشی در مدارس کشور ، هم اکنون ۱۲هزارمعلم کمبود داریم که باید دراین خصوص تدبیری اندیشیده شود.»

این گزارشی اجمالی و کوتاه از وضعیت آموزش مدارس در استان سیستان و بلوچستان بود. قطعأ در صحنه واقعی کمبودها و مشکلات بسا  بیشتر هستند. منجمله در این گزارش اشاره ای به وضعیت نابسامان معیشتی خانواده ها و بیکاری گسترده در این استان نشده است. وضعیت معیشتی فاجعه بار که به بسیاری از خانواده‌ها اجازه نمی‌دهد بتوانند هزینه تحصیل فرزندانشان را تأمین کنند و بنابراین بسیاری از کودکان این استان بدلیل عدم استطاعت مالی خانواده امکان رفتن به مدرسه و آموزش را ندارند.

این وضعیتی است که حاصل غارتگریها و دزدیهای نجومی در سطح مقامات بالا و ناکارآمدی تمامی دولتها در سالهای اخیر می‌باشد.

 

مدارس سیستان و بلوچستان

 

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment