ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > وضعیت اسفبار کارگران نانوا در سبزوار ؛ انجماد دستمزد خبازان به مدت سه سال

وضعیت اسفبار کارگران نانوا در سبزوار ؛ انجماد دستمزد خبازان به مدت سه سال

خبازان سبزوار نانوایان

ایران – کارگران

وضعیت اسفبار کارگران نانوا در سبزوار

رئیس انجمن صنفی کارگران خباز سبزوار: مدت سه سال است مزدمان یک ریال زیاد نشده است.

رئیس انجمن صنفی کارگران خباز سبزوار غلامرضا دامرودی، با بیان این که آیین نامه مشاغل سخت و زیان‌آور برای کارگران خباز در سبزوار اجرا نمی‌شود گفت: مساله انجماد دستمزد خبازان، یک مطالبه اصلی دیگر است.

غلامرضا دامرودی در گفتگو با خبرنگاران با بیان این که خبازی در خراسان رضوی و به خصوص در سبزوار، جزء مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب نمی‌شود؛ گفت: نانوایی‌های سبزوار غالبا سنتی هستند و کار در آنها بسیار سخت است.

وی ادامه داد: پخت نان در این نانوایی‌ها، به صورت صددرصد ایستاده انجام می‌شود و کارگران با حرارت مستقیم تنور سروکار دارند که به دلیل اشعه مادون قرمزِ این حرارت، مشکلات چشمی و پوستی یک عارضه متداول است.

دامرودی افزود: با وجود همه این سختی‌هایی که در کارگاههای سنتی نانوایی در سبزوار با مشخصات خاص خودش وجود دارد، کارگران نانوا نمی‌توانند از مزایای سختی کار استفاده کنند و بنابراین نمی‌توانند از بازنشستگی پیش از موعد استفاده کنند.

این فعال صنفی خبازان تصریح کرد: برای حل این مشکل بارها با تامین اجتماعی خراسان رضوی، رایزنی و مکاتبه کرده‌ایم؛ حتی با نماینده مجلس نیز صحبت کرده‌ایم؛ اما هنوز مشکلمان حل نشده‌است.

رابطه افزایش قیمت نان با معیشت کارگرانخبازان سبزوار نانوایان

دامرودی در ادامه گفتگو به مساله انجماد دستمزد خبازان کشور پرداخت و گفت: در سه سال گذشته، دستمزد خبازان یک ریال افزایش نداشته‌است.

وی با بیان این که اتحادیه کارفرمایی می‌گوید باید قیمت نان زیاد شود تا بتوان مزد خبازان را افزایش داد؛ تصریح کرد: ما کارگران نانوا چه گناهی مرتکب شده‌ایم که باید دستمزدمان ثابت بماند؟ افزایش قیمت نان چه ربطی به معیشت ما کارگران دارد؟

فعال صنفی خبازان سبزوار ادامه داد: یک کارگر نانوا در روز یازده، دوازده ساعت در شرایط سخت کار می‌کند اما گاهی دستمزدش به حداقل مزد وزارت کار هم نمی رسد و این یک ظلم آشکار در حق کارگرانی است که سالهاست منتظر افزایش مزد هستند.

دامرودی در پایان تاکید کرد: مسئولان باید فکری به حال این اوضاع بکنند و شرایط افزایش مزد خبازان را به گونه‌ای تغییر دهند که دیگر به قیمت نان و نرخ افزایش آن وابسته نباشد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment