ورشکستگی صنایع فولاد همراه با بیکاری عظیم کارگران و نقش دولت در آن - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > ورشکستگی صنایع فولاد همراه با بیکاری عظیم کارگران و نقش دولت در آن

ورشکستگی صنایع فولاد همراه با بیکاری عظیم کارگران و نقش دولت در آن

ورشکستگی
ایران ـ کارگری

ورشکستگی صنایع فولاد همراه با بیکاری عظیم کارگران و نقش دولت در آن

ورشکستگی صنایع فولاد، امسال دامن کارخانه‌های«فولاد قزوین» و «آرمان شفق» را گرفت. این دو کارخانه امسال فعالیت‌های خود را ‌متوقف کردند و در نتیجه دست‌کم ۳۰۰ کارگر بیکار شدند. پیش از این دو، کارخانه صدرفولاد خرم آباد هم به صورت موقت تعطیل شده بود و به دنبال آن بیش از ۲۰۰ کارگر بیکار شدند.

صنایع فولاد به خاطر سیاست‌هایی که در زمینه واردات فولاد از کشور چین در دستور کار صنایع کشور است، زیان‌ده شده‌اند و توان اینکه در زنجیره تولید باقی بمانند را ندارند. تولیدکنندگان از بی‌تدبیری سیاست‌گذاران سخن می‌گویند و تاکید دارند که نه بانک‌ها، نه دولت و نه دستگاه‌های مسئول که بر واردات تعرفه می‌گذارند، توان کنترل بازار را ندارد.

احمد دنیانور مدیرعامل کارخانه فولاد جنوب گفته: «دولت‌ها صنایع فولادی را نابود کردند و پیرو آن بیکاری بسیار عظیمی اتفاق افتاد. هم‌اکنون کارخانه‌‌های فولاد با کمتر از ۵۰٪ ظرفیت تولید می‌کنند و به غیر از ۴ کارخانه اصلی دولتی، سایر کارخانه‌ها وضعیت‌شان بغرنج است. همچنین بالای ۳۰٪ از صنایع ما تعطیل هستند. می‌خواهم بگویم فولادی‌ها به خاطر اهمال دولت ورشکسته شده‌اند.»

کارشناسان سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران معتقدند چون صنعت فولاد یکی از صنایعی است که به آب زیادی احتیاج دارد و بیشتر کارخانه های فولاد بدون کارشناسی در مناطقی خشک واقع شده اند و همچنین از معادن سنگ آهن دورند لذا هزینه تولید این کارخانه ها بالا بوده و بخش های خصوصی پس از اعمال رانتخواری خود این کارخانه ها را غیرفعال می کنند.

بیشتر کارخانه‌هایی که خصوصی‌سازی شده‌اند با استفاده از رانت به قیمت نازل یا خریداری و یا اینکه با پارتی‌بازی در سیستم بانکی با گرفتن وام‌های کلان راه‌اندازی شده‌اند. سرمایه‌داری که نگاه بازاری به صنعت دارد به دنبال برداشت سریع سود است که در صنعت میسر نیست؛ لذا فقط به دنبال گرفتن رانت و رها کردن صنعت است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment