ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > ســال ۹۷ ســال ورشکستگی تولیدکنندگان لوازم خانگی

ســال ۹۷ ســال ورشکستگی تولیدکنندگان لوازم خانگی

لوازم خانگی
ایران ـ اقتصادی

سال ۹۷ سال ورشکستگی تولیدکنندگان لوازم خانگی

به گفته حمید رضا غزنوی سخنگوی انجمن تولید کنندگان لوازم خانگی ورشکستگی تولید کنندگان لوازم خانگی را به خاطر ناتوانی در تامین نقدینگی و گردش سرمایه در سال ۹۷ را براساس آمار اعلام شده از سوی موسسه مکنزی پیش بینی کرد. براساس این گزارش در شش ماهه اول ۱۵ درصد و در انتهای سال ۳۰ صنایع درگیر این چالش می‌شود.

به گفته غزنوی «مهمترین چالش دولت برای سال ۹۷ تامین نقدینگی صنعت کشور است که در حوزه لوازم خانگی اگر از طریق کارت‌های اعتباری یا دادن سهم بیشتر به تولیدات داخلی اقدامی نشود مطمئنا ما بحران خواهیم داشت.»

وی با اشاره به قیمت ارز و تاثیرگذاری بالای آن در صنعت تولید لوازم خانگی گفت:« لوازم خانگـی در چند سال اخیر کمترین افزایش قیمت را داشته است به طوری که سال گذشته بسیاری از شرکت‌های مطرح لوازم خانگی دچار ضرر و زیان شده‌اند از طرف دیگر بازار نیز کشش قیمت را ندارد و اگر قیمت ارز همین طور افزایش پیدا کند دیگر تولید صرفه اقتصادی نخواهد داشت.»

به گفته کارشناسان در حوزه لوازم خانگـی و لوازم الکترونیک کالای ایرانی به معنای واقعی حرفی برای گفتن ندارد! ، با این حال در بازار استقبال از انواع «اجاق گاز»، «آب گرمکن»، «بخاری» و یا «رادیاتور» ایرانی بد نیست. اینها جزو کالاهایی هستند که پس از خریداری سال‎ها مورد استفاده خریدار قرار می‎گیرد و فقط به سرویس نیاز دارند.

حتی تولیدکننده‎های ایرانی و رؤسای اتحادیه‎ها نیز از پایین بودن کیفیت محصولات ساخت داخل باخبرند و آن را ابراز می‌کنند. همچنان که رییس اتحادیه لوازم خانگـی بارها هشدار داده کیفیت پایین این نوع تولیدات داخلی زنگ خطری برای صنعت لوازم خانگی است. این همه در حالیست که پیش از انقلاب تولیدات داخلی ایران در عرصه‌های مختلف بازار خوبی نه تنها در خاورمیانه و کشورهای  منطقه داشتند بلکه راهی بازارهای اروپا نیز می‌شدند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment