ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > وداع بـا خروس ۹۶ بـا خـیــرمـقـدم بــه سگ ۹۷

وداع بـا خروس ۹۶ بـا خـیــرمـقـدم بــه سگ ۹۷

سال سگ
ایران – گوناگون

وداع با خروس ۹۶ با خیرمقدم به سگ ۹۷

شاید مطلع باشید که سال‌شماری حیوانی که در جریان آن در یک دوره ۱۲ ساله، هر سال به نام حیوانی نامگذاری می‌شود، بیشتر از آن‌ که منطبق با اصول علمی باشد، ماجرایی نشأت گرفته از باورها، اساطیر و فرهنگ ملت‌های مختلف است.در واقع ماجرا از این قرار است که در کشورهای مشرق زمین که عمدتا تحت‌تأثیر آیین بودا هستند، نوعی تقویم در گذشته رواج داشته که ریشه در اساطیر شرقی داشته است. به این ترتیب که در افسانه‌ها به تاثیر ۱۲ حیوان بر سرنوشت جهان اعتقاد داشته‌اند.می‌گویند روزی بودا در آغاز سال نو، همه حیوانات را دعوت می‌کند، اما از بین آنها فقط ۱۲ حیوان دعوت بودا را می‌پذیرند و نزد او می‌روند. این ۱۲ حیوان عبارت بودند از: موش، گاو، پلنگ (یا ببر)، خرگوش (یا گربه)، نهنگ (یا اژدها)، مار، اسب، گوسفند (یا بز)، میمون، مرغ (یا خروس)، سگ و خوک.

جایگاه «خروس» در فرهنگ اساطیری ایران باستان

خروس که نماد سال ۱۳۹۶ خورشیدی بود، به عنوان یکی ازحیوانات خوش یمن، در فرهنگ باستانی ایران و حتی دیگر ملل، از مقام والایی برخوردار است.

در فرهنگ اساطیری ایران زمین، خروس نماد یاور “سروش” در برانداختن نیروهای پلیدی، شر و اهریمنان بوده است. درکتاب مقدس«اوستا» از خروس با نام «پروردش  Parodar» به معنی پیش‌بینی‌کننده (آنکه دمیدن پگاه طلوع خورشید را ازدور می‌بیند) و«پرنده ایزدی» و خوش‌شگون معرفی شده است. خروس را «طبل جهان» می‌دانستند و براین باور بودند که خروس با بانگ خود در بامدادان و به هنگام طلوع خورشید دیوان را دور می‌کند و مظهر مبارزه با تاریکی و پیروزی روشنایی بر ظلمت است. گویند که خروس با بانگ خود فریاد برمی آورد«برخیزید مردمان! و بردیوها نفرین فرستید». و نهایتا اینکه خروس پیروزی بر اهریمن را خبر می‌دهد.

در فرهنگ زرتشتی، کشتن و خوردن خروس راحرمت می‌گذاشتند و از آن پرهیز می‌کردند.

در آیین میتراییسم(آیین مهرپرستی) خروس نماد مهر می‌باشد و از احترام زیادی برخوردار بود و در مراسم مذهبی خروس سفید به (میترا) پیشکش می‌شد. همچنین خروس را (پیک خورشید ”سل sol”)  می‌دانستند. خروس در باورهای ایرانی پاسبان شب است و در سپیده‌دمان با دیو خواب و تنبلی مبارزه می‌کند تا مردم را بیدار نگاه دارد.

اواخر سال ۱۳۹۶ که همزمان با خروش و قیام مردم شهرها و روستاهای مختلف کشور بود را می‌توان تحقق خوش یمنی «خروس» و نوید بانگ بیداری مردم کشورمان به حساب آورد.

سال ۱۳۹۷، سال سگ

اما نام‌گذاری سال ۱۳۹۷ را «سگ» به خود اختصاص داده است. حیوانی که مظهر «وفاداری» به شمار می‌رود. سگ باوفا، راستگو، درستکار، بسیار وظیفه‌شناس و دوست انسان است. سگ به آسانی می‌تواند اعتماد دیگران را به خود جلب کند؛ پس شما می‌توانید به او اعتماد کنید؛ چرا که هیچ‌گاه ناامیدتان نخواهد کرد. او همیشه نهایت تلاش خود را برای دیگران می‌کند و در فداکاری تا مرز فدا شدن پیش میرود. همه به او احترام گذاشته و ارزش خاصی برایش قائلند؛ چرا که شایسته احترام است. اینچنین از دید سگ هر نوع بی‌عدالتی منفور است؛ پس تا زمانی که بی‌عدالتی از جهان رخت بر نبندد، نباید از پا نشست.

همچنین این انتخاب را می‌توان «وفا» و پایبندی به تحولات و تغییرات اساسی در پیکره جامعه و سرنوشت کشور در سال ۱۳۹۷تعبیر کرد؛ تغییر و تحولی که خروس سال ۱۳۹۶ به همگان مژدگانی داده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment