ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > واماندگی مدیریتی و بحران هدر رفتن سالانه ۱۰ میلیارد متر‌مکعب آب از آسمان ایران

واماندگی مدیریتی و بحران هدر رفتن سالانه ۱۰ میلیارد متر‌مکعب آب از آسمان ایران

بحران آب

 ایران – اقتصادی

واماندگی مدیریتی و بحران هدر رفتن سالانه ۱۰میلیارد متر‌مکعب آب از آسمان ایران

سالانه ۱۰ میلیارد متر‌مکعب آب هدر رفته از آسمان ایران

فرید گلکار مدیر مرکز ملی تحقیقات و مطالعات بارورسازی ابرها به کمبود و  بحران هدر رفتن منابع آبی اشاره کرد و گفت: تأمین نشدن اعتبار مورد نیاز برای اجرای مناسب این پروژه، سالانه باعث هدر رفت ۱۰میلیارد متر‌مکعب آب با کیفیت از آسمان کشور می‌شود.
فرید گلکار ۶ مهر ۹۶ در گفتگو با روزنامه خراسان افزود: هم‌اکنون یکی از مشکلات جدی کشور که پاشنه آشیل ما محسوب می‌شود، کمبود منابع آبی است… برآوردهای ما نشان داده است که سالانه می‌توانیم ۱۰ میلیارد مترمکعب آب را به وسیله روش بارورسازی ابرها و افزایش بارش در مراکز مستعد کشوراستحصال کنیم اما در سایه بی‌توجهی هاو تأمین نشدن اعتبار مورد نیاز برای تجهیز ناوگان وتهیه هواپیما و… این حجم آب با کیفیت، سالانه سوار بر ابرها از ایران خارج می‌شود… برای فعالیتهای امسال حتی ریالی در اختیار نخواهیم داشت و امکان این‌که امسال نتوانیم عملیات بارورسازی ابرها را انجام دهیم، وجود دارد.
وی با بیان این‌که کشورهای زیادی از بیش از ۵۰ سال پیش، از این روش برای جلوگیری از بروزبحران آب استفاده می‌کنند، گفت: استرالیا با متوسط بارش بیش از ۹ برابر نسبت به ایران از سال ۱۹۴۷ پروژه‌های بارورسازی را آغاز کرد و چین نیز با بارش سه برابری نسبت به ایران، از سال ۱۹۵۸ این پروژه را عملیاتی کرده است. تایلند نیز با ۳۰ درصد مساحت ایران، ۹.۶ برابر ایران بارش دارد و اکنون هشت مرکز عملیاتی وچهار مرکز تحقیقاتی با ۲۶ فروند هواپیما، در این کشور به بارورسازی ابرها اختصاص یافته است.

آب بحران

مطالب مرتبط

بحران آب در روستای تخته جان، امان مردم را بریده است
مردم تخته جان شهرستان در میان به‌خاطر قطعی طولانی‌مدت آب و عدم کفایت آن برای استفاده اعتراض دارند. به گزارش رسانه‌ها روز یکشنبه ۱۹ شهریور ۹۶ بحران کم آبی در روستای «تخته جان» شهرستان در میان گلایه مردم این روستا را به‌خاطر قطعی طولانی‌مدت آب و کافی نبودن حجم ارسالی آن در برداشته است.
دهیار روستای تخته جان گفت: کم آبی امان مردم روستا را بریده است، آب ارسالی توسط تانکرهای آبرسانی نیاز آبی مردم را تأمین نمی‌کند.
گفتنی است که روستای تخته جان با جمعیت ۹۰۰ نفری در فصل تابستان با بحران شدید آب مواجه است، افت فشار و کیفیت آب در این روستا به حدی است که برخی مردم در شبانه روز تنها ۱۵ دقیقه آب دارند.

رئیس سازمان حفاظت از محیط‌ زیست: بحران آب، این کشور را سرنگون خواهد کرد

رئیس سازمان حفاظت از محیط‌ زیست  در تاریخ ۱۴ شهریور ۹۶ گفت: «بحران آب، این کشور را سرنگون خواهد کرد» 
من ۸۰ درصد نیرو و وقتم را صرف آب خواهم کرد چرا که می‌دانم با این روند آب این کشور را سرنگون می‌کند. اگر مصرف آب در کشور کم نشود این کشور نابود خواهد شد. اما وقتی که در سازمان محیط‌ زیست بخش هوا و نیروی انسانی ۲۰برابر آب بودجه دارد یا بخش فنی دیگری توان و قدرتش دهها برابر مسأله آب است یعنی آب در این سازمان جایگاهی ندارد. امروز بیش از ۷۰ درصد مشکل کشور آب است. تنها کشوری در دنیا هستیم که ۱۱۰ درصد آب تجدیدپذیرمان را استفاده می‌کنیم و حتی کشورهای آفریقای شمالی و خاورمیانه هم بیش از ۶۰ درصد آب تجدیدپذیر خود را استفاده نمی‌کنند. سدسازی هم خوب است و هم بد. در جای مناسب خوب و در جای نامناسب بد است.

کلانتری در پاسخ به این پرسش که آیا جسارت بستن سدها و طرح‌های انتقال آب بدون پیوست محیط‌ زیستی که غیرقانونی اجرا شده‌اند را دارید، گفت:
من همه چیز را بلد نیستم اما می‌توانم شما (خبرنگاران) را به کار بگیرم چرا که این افکار شما خیلی خوب است. شما واقعاً سختگیرانه برخورد کنید اما ۸۰ میلیون جمعیت می‌خواهد در این کشور زندگی کند. نمی‌توانیم فقط «نه» بگوییم. خبرنگاران باید ایده‌آل‌گرا باشند اما واقعیت مدیریتی این نیست.

راه حل چیست؟

اعتراف به از بین بردن حرث و نسل این میهن گویاتر از این نمی‌شد. البته باید اضافه کرد که ویرانی و تباهی در این ۳۹ سال فقط شامل نابودی زیست محیطی نمی‌شود. نگاهی به وضعیت معیشتی کارگران زحمتکش و محروم با حقوق های ناچیز اما معوقه، نگاهی به صدها هزار کودک کار، نگاهی به جمعیت عظیم بیکاران، معتادان، بی خانمانها و . . .  نگاهی به سرنوشت غم‌انگیز کولبران زحمتکش، نگاهی به وضعیت زنان در جامعه امروز ایران، و . . . همه بیانگر بلای خانمانسوز عظیمی است که طی این ۳۹ سال بر مردم ما و بر میهن ما روا گشته است.

تنها راه حل و تنها راه حل تغییر کل حاکمیت است و بس.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment