ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > عمل غیر انسانی وادار کردن زندانی ۵۶ ساله به عرعر کردن در زندان اردبیل

عمل غیر انسانی وادار کردن زندانی ۵۶ ساله به عرعر کردن در زندان اردبیل

زندان اردبیل
ایران – اجتماعی

عمل غیر انسانی وادار کردن زندانی ۵۶ ساله به عرعر کردن در زندان اردبیل

مدتهاست که زندان مرکزی اردبیل بعنوان مکانی برای تبعید زندانیان سیاسی و غیرسیاسی توسط نهاد های قضایی مورد استفاده قرار میگیرد، این زندان همواره با مشکلات مضاعف و نبود امکانات اولیه‌ای چون آب گرم حمام، قطعی تلفن و مشکلات فاضلابی، همچنین خشونت های غیر قانونی و غیر انسانی روبرو است.

این رفتار های سو مدیریتی طی سال های اخیر افزایش یافته بطوریکه در بازرسی زمستانه زندانیان، کادر زندان به یک زندانی ۵۶ ساله گفته”اگر میخواهی به بند بازگردی باید مثل خر عرعر کنی”.

مشکلات زندانیان زندان مرکزی اردبیل و رفتار های فراقانونی مسئولین زندان طی ماه های گذشته روند صعودی داشته است.
عمده‌ترین مشکلی که زندانیان طی این سالها همواره با آن دست و پنجه نرم می‌کنند مسئله حمام گرم و فاضلاب بوده است.
در روزهای جمعه استفاده زندانیان از حمام ممنوع و در روز های عادی نبود آب گرم در حمام های این زندان مشکلات عدیده ای بوجود آورده است، مسئولین زندان برای فشار به زندانیان هنگامی که آب حمام در حال گرم شدن است جلوی استحمام زندانیان را به بهانه های مختلف می گیرند.

انسداد چاه های فاضلاب  بندها از دیگر مشکلات بهداشتی این زندان است، در تاریخ ۱۰ دی‌ماه سال جاری پس از انسداد فاضلاب یکی از بندهای این زندان به مدت ۴ روز علی‌رغم هشدار زندانیان به مسئولین مربوطه، هیچگونه پیگیری صورت نگرفته و زندانیان که ناظر وضعیت اسفناک بودند با هزینه شخصی اقدام به خرید اسید کردند ولی اینکار نیز بی‌فایده بوده و مسئولین زنـدان به زندانیان اعلام کرده‌اند” برای تعمیر فاضلاب بودجه کافی نداریم، شما کمک کنید و بین خودتان مبلغ را جور کنید تا تعمیرکار بیاوریم. “

این گفته زندانبانان با واکنش منفی زندانیان رو به رو شده و در نهایت در تاریخ ۱۷ دی‌ماه، زندانیان لوله بازکن را تهیه و خود اقدام به تعمیر لوله ها کرده‌اند.
مسئولین زنـدان نه تنها به وضعیت بغرنج محیط زندان رسیدگی نمیکنند بلکه با بی‌توجهی به این وضعیت زندانیان را با مشکلات خود رها کرده‌اند.

با شروع اعتصاب غذای محمد صابر ملک رئیسی در اعتراض به مضروب شدن‌اش در زنـدان، تلفن های چند بند این زنـدان تا مدت ها به بهانه معیوب بودن خطوط بسته شده است.
رئیس حفاظت کل زنـدان های اردبیل، مختاری، مدعی شده که اخبار این زنـدان توسط زندانیان سیاسی به رسانه ها اطلاع رسانی شده و این سزای این کار بوده و ضمن تهدید به زندانیان اعلام کرده ” اگر اخبار زندانیان را به بیرون از زنـدان منتقل کنید ما تمامی امتیازات شما را اعم از حمام، تلفن و ملاقات های حضوری و کابینی را از شما خواهیم گرفت. “

زندانیان در اعتراض در جواب وی گفته‌اند که حمام و تلفن از امتیازات زندان نیست و از حقوق اصلی یک زندانی است ولی مسئول حفاظت کوچکترین توجهی به این اعتراض نکرده و خطاب به یکی از زندانیان سیاسی گفته ” اگر شلوغ کنید شما را در هوای سرد به میله های هواخوری زندان می‌بندم. “

در زندان اردبیل مسولین مورد اشاره به این رفتارهای فراقانونی بسنده نکردند. آنها کرامت انسانی زندانیان را نیز براحتی زیر پا می‌گذارند بطوریکه گزارش شده، ولی شایگان زندانی ۵۶ ساله را از بند خود بیرون کرده و برای تحقیر این زندانی گفته اند “اگر میخواهی به بند بازگردی باید مثل خر عر عر کنی”.

زندانیان محبوس در زنـدان اردبیل از دیرباز شاهد اعمال بدرفتاری مسئولین زنـدان بودند.
این امور اگرچه شاید در زندان اردبیل کمی برجسته تر باشد اما تمامأ رویه‌های تبلیغ شده جمهوری اسلامی بوده و ناشی از فرهنگی است که اسم آنرا ولایت‌مداری گذاشته‌اند.

در قاموس جمهوری اسلامی، ولایت‌مداری معادل زیرپاگذاشتن تمامی ارزشها و کرامت انسانی است. حالا ۳۹ سال است که سران جمهوری اسلامی تلاش می‌کنند این فرهنگ متعفن و  کثیف را با انواع شیوه های غیر انسانی در همه کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی، در زندانها، در مدارس و دانشگاهها و . . . حاکم کنند.

در تظاهرات گسترده دیماه اقشار مختلف مردم در شهرهای مختلف و بخصوص جوانان بخوبی نشان دادند که تسلیم این فرهنگ نشده و برعکس تمامیت این نظام با فرهنگ کثیف آنرا به چالش طلبیدند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment