ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > همدردی سه زندانی سیاسی تبعیدی بلوچ با مردم سیستان‌ در نامه‌ای سرگشاده

همدردی سه زندانی سیاسی تبعیدی بلوچ با مردم سیستان‌ در نامه‌ای سرگشاده

همدردی سه زندانی سیاسی
ایران ـ اجتماعی

همدردی سه زندانی سیاسی تبعیدی بلوچ با مردم سیستان‌ در نامه‌ای سرگشاده

سه تن از زندانیان سیاسی بلوچ، محمد صابر ملک رئیسی، شیر احمد شیرانی و نور احمد حسن زهی که در بند ۷ زندان مرکزی اردبیل در تبعید محبوس هستند، در نامه‌ای سرگشاده، پیرامون مشکلات مردم سیستان، با آنها ابراز همدردی کرده‌اند. در نامه همدردی سه زندانی سیاسی بلوچ آمده است:

« ما زندانیان سیاسی تبعیدی بلوچ وظیفه خود می‌دانیم با شما همشهریان و هم‌استانی‌های عزیز، شریف و رئوف سیستانی در این روزهای سخت و طاقت‌فرسا، اعلام همدردی و حمایت کنیم و از صمیم قلب برای شما و دیگر هم‌استانی‌هایمان آرزوی بهترین‌ها و رهایی از دیکتاتوری را داریم.»

در ادامه همدردی سه‌ زندانی سیاسی بلوچ با مردم سیستان در محکومیت تفرقه‌اندازی بین مردمان این دو قوم، می‌خوانیم که «شما هم‌استانی‌های سیستانی عزیز باید بدانید ما قوم بلوچ بدون در نظر گرفتن فتنه‌ای که تخمش به دست عاملین بلندپایه رژیم کاشته شده است، در برابر هرگونه اجحاف در حقتان می‌ایستیم و آن را محکوم می‌کنیم و برای حمایت از شما از جانمان مایه می‌گذاریم.»

متن نامه همدردی سه زندانی سیاسی بلوچ :

با عرض سلام و ادب خدمت تمام هم استانی‌های سیستانی عزیز و به‌ویژه ساکنان اطراف هیرمند و هامون.

ما زندانیان سیاسی تبعیدی بلوچ وظیفه خود می‌دانیم با شما همشهریان و هم‌استانی‌های عزیز، شریف و رئوف سیستانی در این روزهای سخت و طاقت‌فرسا، اعلام همدردی و حمایت کنیم و از صمیم قلب برای شما و دیگر هم‌استانی‌هایمان آرزوی بهترین‌ها و رهایی از دیکتاتوری را داریم.

به راستی قابل درک نیست این‌گونه زیستن! با تمام محرومیت‌های مرزی، نداشتن آب، برق، گاز، مسکن، شغل، امکانات ابتدایی و رفاهی همچون مدرسه، جاده، وسایل گرمایشی و سرمایشی، خدمات بهداشتی و حال محرومت از حق ذاتی نفس کشیدن؛ تنها برای زنده ماندن، زجر کشیدن، در تنگنا بودن؛ آخر تا چه اندازه“.

هوای پاک، بدون استثناء حق حیاتی و طبیعی هر موجود زنده است. ولی عده‌ای با سودجویی شخصی و سازمانی، عده‌ای با سوء مدیریت، عده‌ای با سهل‌انگاری، عده‌ای با چپاول ثروت‌های عظیم زیرزمینی آب، باعث این آشفتگی و عذاب مردم شریف دیار علم و دانش کهن و زادگاه دلیر مردانی چون رستم، سهراب و یعقوب لیث و احیاکننده زبان ایران و ایرانی شده‌اند.

غیرقابل‌ تحمل است که ببینیم، سیستانی که روزگاری تأمین کننده فلات ایران باستان بود، توسط مسببان این آشفتگی یعنی رژیم و عاملین آن، به دست فراموشی سپرده‌ شده و به حال خود رها شده است.

باید این رژیم و مسئولین بی‌فکر و سودجویش بدانند، غارت و چپاول ثروت عظیم طبیعی، فرهنگی و قومیتی سیستان و بلوچستان با غارت و چپاول معادن طلا و سنگ‌های ارزشمند این استان، بستن دیوارهای مرزی که تنها روزنه امید مردم آن منطقه در این برهه زمانی پر از فقر و محرومیت‌های همه‌جانبه و سپر بلا قرار دادن جان سیستانیان و… این‌ها تنها وظیفه شما نیست، بلکه شما مسئول هستید و موظف هستید که برای رفع سریع این آشفتگی که به بار آورده‌اید، کاری انجام دهید.

شما برای احیا و زنده کردن دریاچه و تالاب هامون در این سال‌ها چه اقداماتی انجام داده‌اید؛ جز هزینه کردن میلیاردها تومان برای دیوار مرزی، فنس، خندق، برج‌ها، برجک و پاسگاه‌های مرزی، چند تومان خرج رفاه مردم آن منطقه و احیا تالاب هامون و دریاچه‌اش کردید که منشأ ناامنی و بهانه‌ای برای ناامنی است. حال امید و آسایش این مردم فقیر و مظلوم کشاورز و ماهیگیر سیستانی را به چه صورت می‌خواهید برگردانید. با دروغ، وعده‌ و وعید؟

در ضمن، شما هم‌استانی‌های سیستانی عزیز باید بدانید ما قوم بلوچ بدون در نظر گرفتن فتنه‌ای که تخمش به دست عاملین بلندپایه رژیم کاشته شده است، در برابر هرگونه اجحاف در حقتان می‌ایستیم و آن را محکوم می‌کنیم و برای حمایت از شما از جانمان مایه می‌گذاریم.

محمد صابر ملک رئیسی، شیر احمد شیرانی، نور احمد حسن زهی

زندانیان سیاسی تبعیدی بلوچ / بند ۷ زندان مرکزی اردبیل / ۸ شهریور ۱۳۹۷″

بیشتر بخوانید: نامه تکان‌دهنده زندانیان سیاسی بلوچ و شرح تراژیک جنایت در حق مردم بلوچستان

 

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment