ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > هشدار کارگران پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس به قرارگاه«خاتم الانبیاء» سپاه

هشدار کارگران پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس به قرارگاه«خاتم الانبیاء» سپاه

پالایشگاه نفت ستاره خلیج اعتصاب

هشدار کارگران پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس به قرارگاه «خاتم‌الانبیا»

به این وضعیت پایان دهید یا منتظر تخریب سایتهای پالایشگاه باشید!

کارگران پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس پس از ماهها تجمع و اعتصاب به منظور احقاق حقوق برباد رفته خود با صدور اطلاعیه نسبت به پرداخت نشدن حقوق کارگران هشدار دادند و تهدید به تخریب سایتها در پالایشگاه کردند:
«متاسفانه اکثر نیروهای چند ده هزار نفری شاغل در پالایشگاه‌ها از اقشار ضعیف، کم سواد و روستایی بوده که از اولیه‌ترین حق و حقوق خود بی‌اطلاع هستند.

بعد از ورود سپاه به حوزه‌های نفتی و گازی و زیر ساختی کشور با دستور ضمنی رهبر عظیم الشأن سوریه، عراق، لبنان، فلسطین و جدیدا میانمار،  مبنی بر طرح اقتصاد مقاومتی در دوران احمدی‌نژاد، مرکز فساد و زالو خانه اقتصادی و عمرانی کشور به‌نام قرارگاه خاتم الانبیا پدید آمد. جالب است اشاره کنیم به این نکته مضحک و البته فاجعه‌بار درباره فعالیت قرارگاه که؛ این قرارگاه با گرفتن پروژه‌ها از دولت و بلافاصله واگذاری آن‌ها به بخش خصوصی و پیمانکاران خرده پا، نوظهور، عموما بی‌تجربه و ناوارد (طبق الگوی پروژه مسکن مهر مبنی بر واگذاری پروژه‌ها به پیمانکاران خلق‌الساعه رانتی) در نقش دلال بزرگ اقتصاد ایران ظاهر می‌شود و به صورت غیر علنی به چپاول و دور زدن بودجه‌های هزاران میلیاردی کشور می‌پردازد.

سوال این‌جاست مگر خود دولت در واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی ناتوان است که سپاه را در پروژه‌های زیر ساختی و عمرانی کشور دخیل می‌کند؟
پر واضح است که دولت به نقش دلالی و پوششی سپاه کاملا آگاه است. نمونه کوچک انتقاد وزیر نفت در دوره اول دولت روحانی به فعالیت شرکت‌های نفتی ایرانی در مقایسه با خارجی‌ها و نمونه اخیر که اتفاقا در خبرها آمد مربوط به محل کار ما، پالایشگاه ستاره خلیج فارس مبنی بر آتش سوزی در پالایشگاه که هرگز اصل واقعه را منتشر نکردند! نگفتند بعد از ده‌سال از استارت پروژه، دو روز پیش برای تست و راه‌اندازی قسمتی از پروژه متاسفانه به‌خاطر سهل انگاری، بی‌دانشی و بی مسؤولیتی برادران قاچاقچی، نیروی بخش راه‌اندازی به‌شدت مجروح شد.

متاسفانه در شش ماهه اول امسال اوضاع به شکل فاجعه‌باری بر قشر ضعیف جامعه گذشت به طوری که مانند اکثر شرکت‌ها و کارخانجات غیر نفتی، نیروهای بخش نفت و گاز اکثرا تنها یک تا یک و نیم قسمت حقوق خود را در شش ماه گذشته دریافت کرده‌اند.

 با توجه به سختی و خطرات جانی این نوع فعالیت در مناطق جنوب و با گرما و هوای شرجی غیرقابل تحمل در بیابان‌های خارج از شهر، در محیط بسته کمپ و با امکانات بسیار محدود، آیا سهم ما از تولید و فروش روزانه نفت و گاز، هر شش ماه یک حقوق است؟ مگر خون مردمان سوریه و عراق، لبنان، فلسطین، یمن، و جدیدا میانمار از خون ما کارگران و جوانان و ملت ایران رنگین‌تر است؟

آخر وجدان و انصاف‌تان کجا رفته که حداقل سهم کارگرانی که شما به واسطه فعالیت آنان قادر به تولید و فروش نفت و گاز هستید را پرداخت نمی‌کنید؟!
خنده‌دار این است همان یک تا یک نیم بخش از حقوقی که دریافت کردیم با اعتصاب و تعطیلی کار به دست آورده‌ایم و متاسفانه در آغاز مهرماه، چنان کمبود بودجه نمایان است که شرکت‌های پالایشگاه ستاره خلیج فارس با چند هزار نیروی استخدامی، تا دو روز قادر به تهیه گازوئیل برای فعالیت وسایل حمل و نقل و باری از جمله جرثقیل نبودند.

اوضاع آن‌قدر بد است که حتی غذای ما با کیفیت بسیار پایین و غیرقابل خوردن تهیه می‌شود، به‌طوری‌که که در یک روز «استامبولی» را در هر سه نوبت غذایی پای سفره تحمل می‌کنیم!
ما نیروهای شرکت‌های رجایی، آباد راهان و تهران جنوب در پالایشگاه ستاره خلیج فارس در چند روز گذشته دست به اعتصاب مسالمت آمیز برای استیفای حقوق خود زده‌ایم که امروز همکاران ما با مراجعه به دفتر شرکت، آب پاکی را روی دست‌مان ریختند: پولی در کار نیست، نمی‌توانی تحمل کنی برو!! گفتنی است اکثر شرکت‌های پالایشگاه، به خاطر نبود بودجه به حالت تعطیل و نیمه تعطیلی در آمده‌اند.
ما کارگران پالایشگاه ستاره خلیج فارس بدین منظور برای پایان دادن به این وضعیت و با گذراندن تابستانی داغ و وحشتناک بدون حقوق، اعلام می‌کنیم تنها یک هفته تا تاریخ دوازدهم مهر به صورت مسالمت آمیز به اعتراضات‌مان ادامه خواهیم داد.

در صورت بی‌اثر ماندن اعتراضات با پوزش از ملت شریف ایران، دست به تخریب سایت‌ها در پالایشگاه خواهیم زد. یقین بدانید بالاتر از سیاهی رنگی نیست و مسئولیت مستقیم خسارت‌های وارد شده بر عهده قرارگاه گاه خاتم الانبیا می‌باشد.

کارگران پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment