ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > هزینه‌‌های زندگی کارگران زحمتکش و چرخش سفره‌های آنها به سمت نان خالی

هزینه‌‌های زندگی کارگران زحمتکش و چرخش سفره‌های آنها به سمت نان خالی

هزینه‌‌های زندگی
ایران – کارگری

هزینه‌‌های زندگی کارگران زحمتکش و چرخش سفره‌های آنها به سمت نان خالی

ماه‌های اخیر در سایه اقتصاد ورشکسته و تورم افسارگسیخته با گران شدن سرسام‌آور قیمت‌ اقلام خوراکی مواجه هستیم که هزینه‌‌های زندگی کارگران را افزایش و قدرت خرید آنها را بیش از همیشه کاهش داده ‌است؛ موضوعی که سفره کارگران را بیش از پیش خالی‌تر کرده است.

مازیار گیلانی نژاد (فعال صنفی کارگران فلزکار) در این باره می‌گوید که مشکلات فقط محدود به «گرانی‌ها» نیست و کم شدن حجم و البته کاهش کیفیت مواد غذایی را نیز در برمی‌گیرد.

در رابطه با هزینه‌های زندگی کارگران، این فعال کارگری می‌گوید: «اینکه هر از گاهی اعلام می‌شود فلان چیز گران شد، تمام ماجرا نیست؛ از آنجا که بازرسی‌های دقیق و منظم وجود ندارد، همواره در کیفیت و حجم نیز تغییراتی می‌بینیم. این اتفاق برای بسیاری از مواد خوراکی ازجمله گروه لبنیات و روغن‌های خوراکی افتاده است. شما فرض کنید ده درصد از حجم یک قلم خوراکی کم کنند و بیست درصد به نرخ آن بیافزایند؛ سرجمع می‌شود ۳۰ درصد افزایش قیمت!»

گیلانی‌نژاد با بیان اینکه این اتفاق برای هر محصولی که به صورت بسته‌بندی عرضه می‌شود، می‌تواند رخ بدهد؛ می‌افزاید: در ارتباط با کیفیت نیز بازرسان فنی بهداشتی باید نظر بدهند که مثلا فلان پنیر لبنی از دو سال پیش تا امروز، چقدر کاهش سطح کیفیت داشته‌است.

گیلانی‌نژاد در اشاره به افزایش هزینه‌های زندگی مثل اقلام خوراکی ضروری برای خانوارهای کارگری می‌گوید: «کارگران گوشت و میوه‌جات را تقریباً حذف کرده‌اند؛ اما ساده‌ترین اقلام هم دستخوش، افزایش شدید قیمت‌ها شده‌اند؛ تخم مرغ از دانه‌ای ۴۰۰ تومان به بیش از ۷۰۰ تومان رسیده؛ گوجه فرنگی کیلویی، ۶ تا ۷ هزار تومان است؛ اگر کارگری بخواهد برای وعده‌ ناهار شخص خودش یک املت ساده درست کند، نیم کیلو گوجه فرنگی و حداقل سه عدد تخم مرغ لازم دارد که روی‌هم‌ رفته می‌شود حدود ۶۰۰۰ تومان! این هزینه‌ی یک ناهار بسیار حداقلی‌ست؛ حالا شام و صبحانه را حذف کنید؛ باقی اعضای خانواده‌ی این کارگر را نیز فراموش کنید؛ یک نفر برای یک وعده ناهار بسیار ساده و در دسترس باید ۶۰۰۰ تومان هزینه کند!»

او در ادامه می‌افزاید: «هزینه نان بربری و پنیر را برای یک خانوار سه نفره در ماه حساب کنید تا دریابید که اوضاع چقدر قمر در عقرب است. کارگران روزانه بین ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان دستمزد دارند؛ یک روز حقوق کارگر، پول سیصد گرم گوشت قرمز است؛ پس بیجا نیست اگر ادعا کنیم که خانواده‌های کارگری هفته‌ها و ماه‌ها می‌گذرد که رنگ گوشت را نمی‌بینند.»

او در ادامه بحث هزینه‌های زندگی کارگران به موضوع دیگری می‌پردازد و می‌افزاید: «گاهاً خبردار می‌شویم که انبار محتکران مواد غذایی را کشف کرده‌اند؛ اما خبری از توزیع عادلانه‌ی این مواد کشفی نیست؛ درحالی‌که می‌توانند همین مواد غذایی کشف شده را بین فرودستان تقسیم کنند.»

او در پایان نسبت به بالا رفتن هزینه‌های زندگی طبقه کارگر، اینطور هشدار می‌دهد: «سفره‌های کارگران دارد می‌شود فقط نان خالی! گوشت که مدتهاست حذف شده، میوه‌جات هم با افزایش ناگهانی ۸۰ درصدی اخیراً حذف شده؛ مصرف لبنیات هم که به پایین‌ترین سطح ممکن رسیده؛ پس فقط می‌ماند  همان نان خالی! اگر دیر بجنبند، گرسنگی و سوءتغذیه، بخش عظیمی از جمعیت کشور را درگیر خواهد کرد.»

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment