ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > هزاران کانتینر کالای قاچاق و مجادله مجلس و گمرگ بر سر آنها

هزاران کانتینر کالای قاچاق و مجادله مجلس و گمرگ بر سر آنها

قاچاق کالا
ایران – اقتصادی

هزاران کانتینر کالای قاچاق و مجادله مجلس و گمرگ بر سر آنها

واکنش تند مسئولان گمرک نسبت به سخنان یک نماینده مجلس درباره ورود روزانه ۳۳۰۰ کانتینر کالای قاچاق به ایران برای چیست؟
این در حالی است که دبیرخانه فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس در بیانیه‌ای سخنان این نماینده را تائید کرده است.

مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد ۲۰ آبان ماه مدعی شد: « ما از مبادی رسمی، قاچاق کالا نداریم  .»
رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس امیر خجسته، می‌گوید سخنان وزیر اقتصاد آشکار می‌کند که او هیچ اطلاعی از واقعیت‌های موجود ندارد.
او اضافه می‌کند: «واردات روزانه ۳۳۰۰ کانتینر کالای قاچاق به کشور و نیز دستگیری اعضای باندی که در عرض ۲ سال، ۱۱۲۴ کانتینر کالای قاچاق به کشور وارد کردند، به خوبی نشان می‌دهد که این گفته‌ها واقعیت ندارد. »

گمرک چند روز پس از سخنان رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس ، این نماینده مجلس را متهم کرد که “واقعیت‌ها را نادیده گرفته و کمترین اطلاعی از تجارت خارجی کشور ندارد”.

رئیس کمیسیون مبارزه با فساد مجلس در جوابیه گمرک، متهم به توهین به “پرسنل شریف و زحمتکش گمرک” و تمام بازرگانانی شده که از راه قانونی کالا وارد ایران می‌کنند.

کدام درست  است افشاگری یا تشویش اذهان عمومی؟

روابط عمومی گمرک ادعا کرد: «در تماسی که با این نماینده جهت اخذ تنها یک سند از ادعاهای او به ‌عمل آمد وی عنوان می‌کند که من تنها این را شنیده‌ام و هیچ سندی هم ندارم. »
گمرک در جوابیه خود می‌نویسد: «طرح ادعاهای کلی و بدون ادله و اسناد متقن نتیجه‌ای جز تشویش افکار عمومی، کاهش اعتماد عمومی به نهادهای دولتی و حاکمیتی و ایجاد حاشیه امن برای مفسدان واقعی اقتصادی در پی نخواهد داشت لذا پیشنهاد می کنیم به اجرای طرح ادعاهای کلی با ارائه اسناد و مدارک به گمرک و یا هر نهاد نظارتی مسئول در این خصوص در مبارزه واقعی با پدیده شوم قاچاق همکاری کنید. »

از سوی دیگر، دبیر خانه کمیسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس سه شنبه ۱۴ آذر در پاسخ به روابط عمومی گمرک اعلام کرد که این کمیسیون گزارش‌ها و شکایت‌های زیادی درباره عملکرد این نهاد دریافت کرده که بررسی اولیه آنها “حکایت از تخلفاتی عمده همچون قاچاق کانتینرهای مختلف” داشته است.

چرا گمرک از بیان تخلفات هراس دارد

دبیرخانه کمیسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی د ر بیانیه خود ، ادعای تماس با خجسته را تکذیب کرده و تاکید می‌کند: «متاسفانه مشخص نیست که مدیران گمرک ایران به جای برخورد با تخلفات و سالم‌سازی فضای کاری، به چه دلیل از بیان ایرادات و تخلفات موجود به هراس آمده و راه تخریب و توهین و تهمت در پیش گرفته‌اند. »

دادستان کل کشور محمد جعفر منتظری، تیرماه امسال ستادهای مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر را “امام‌زاده‌های بی‌معجزه” نامید و برخی مسئولان را متهم کرد که “تلاش می‌کنند آمار قاچاق کالا را آنطور که هست اعلام نکنند”.
او حتی آمار رسمی ستاد مبارزه با قاچاق کالا را “واقعا نگران کننده” خواند زیرا به گفته‌ی او مطابق این آمار در سال ۹۵ نزدیک به ۱۸ هزار میلیارد تومان کالای قاچاق کشف شده “اما اینکه چقدر کشف نمی‌شود را نمی‌دانیم”.

جریان قاچاق کالا از گذرگاه‌های رسمی

غلامرضا تاجگردون، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس فروردین ماه گفت: ۶۰ تا ۷۰ درصد کالاهای قاچاق از گذرگاه‌های رسمی وارد ایران می‌شود و این درست بر خلاف ادعای رئیس کل پیشین گمرک و وزیر کنونی اقتصاد درباره عدم قاچاق کالا از مبادی رسمی است.

هفته گذشته امیر خجسته نیز در گفت‌وگو با خبرگزاریها تاکید کرده بود که با توجه به حجم بسیار زیاد کالای قاچاق در بازار ایران “به هیچ عنوان امکان ندارد” این کالاها و به وسیله کولبران و از مسیرهای دشوارگذر کوهستانی وارد کشور شده باشند.

بنابر گزارشات متعدد ده‌ها اسکله‌ی تحت کنترل سپاه پاسداران که نظارتی بر فعالیت‌های آنها اعمال نمی‌شود از گذرگاه‌های مهم ورود کالای قاچاق محسوب می‌شوند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment