ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > هجوم غیر‌قانونی و دستگیری مجدد کودکان کار بی سرپناه

هجوم غیر‌قانونی و دستگیری مجدد کودکان کار بی سرپناه

هجوم و دستگیری مجدد کودکان کار بی پناه
ایران – کودکان کار

هجوم غیر‌قانونی و دستگیری مجدد کودکان کار بی سرپناه

در نامه به وزیر کار و رئیس شورای شهر بروجرد، شبکه یاری کودکان کار به دستگیری کودکان کار اعتراض کرد، دستگیری کودکان کار دوباره آغاز شده است.

ادامه طرح ساماندهی کودکان کار با جمع‌آوری آنها در خیابان‌ها و دستگیری کودکان آب‌نبات ‌فروش در بروجرد «شبکه یاری کودکان کار» را به اعتراض واداشت.

سازمان‌های فعال در حوزه کودکان با ارسال نامه‌ای به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به تکرار روند دستگیری کودکان کار و شرایط نامناسب آنها در مراکز نگهداری هشدار داد و همچنین در نامه دیگری به رئیس شورای شهر بروجرد خواستار پیگیری دستگیرکنندگان کودکان آب‌نبات‌فروش شد.

شبکه یاری کودکان کار در نامه خود به وزیر تعاون با اشاره به این‌که در شهریور ماه جاری بر اساس «مصوبه فوریت‌های اجتماعی شورای اجتماعی کشور» جمع‌آوری کودکان کار در خیابان آغاز و با تلاش و پیگیری سازمان‌های غیردولتی متوقف شد، آمده است: «اینک بر اساس شواهد موجود دستگیری این کودکان مجددا آغاز شده است و آنان به مراکزی اعزام می‌شوند که از امکانات حداقل و ضروری برای زندگی کودکان برخوردار نیست! »

شبکه یاری کودکان کار در ادامه این نامه می‌نویسد «اگر قرار بود این شیوه موثر باشد باید تا کنون کودک کاری وجود نداشته باشد. در حالی ‌که اگر بودجه‌های بالای جمع‌آوری کودکان کار صرف ایجاد مراکز اشتغالزایی برای خانواده‌های آنان می‌شد، مطمئنا تاکنون تعداد کودکان کار در خیابان کاهش چشمگیری پیدا کرده بود. بدون تردید جنابعالی استحضار دارید که بر اساس قوانین موجود، کار کودک در خیابان آن هم به‌ علت نیاز خانواده جرم نیست و نمی‌توان کودکی را به این علت دستگیر کرد. اگر کودکی بدسرپرست است، اولا اثبات آن در کف خیابان امکانپذیر نیست و ثانیا در صورت اثبات باید والدین او را دستگیر کرد، نه کودک را. »

شبکه یاری در نامه دیگری به محمدابراهیم بیاتی، رئیس شورای شهر بروجرد، وی را خطاب قرار داده است: «به واسطه بروز برخی رفتارها و اقدامات ناشایست از شهردار شهر بروجرد، این شبکه بر خود تکلیف می‌داند ضمن اعلام مراتب اعتراض جدی نسبت به اقدام بروجرد در کودکان دستفروش و به‌ویژه اقدام قبیح و غیرانسانی آن مجموعه در نحوه برخورد با کودکان دستگیر‌شده و انتشار تصاویر آن‌که به طرز فاجعه‌باری رخ داده، بخشی از مطالبات خود را با عنایت به کارویژه‌ها و اختیارات در ماده ٧١ قانون «تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران» عنوان کند. »

شبکه یاری در ادامه نامه به شرح اجرای طرح موسوم به ساماندهی کودکان کار که از نیمه‌ اول سال ۱۳۹۶ تاکنون در سطح شهرهای بزرگ کشور به بدترین شکل ممکن جاری و ساری شده می‌نویسد: «در مواجهه با کودکان کار همچنان با برخوردهای قهری و غیرکارشناسانه مسئولان و نهاد‌های ذیربط شهری مواجه‌ایم، چرا که چنین اقداماتی مصداق بارز کودک‌آزاری است و در سطح گسترده، موجبات نقض حقوق کودکان را فراهم آورده، در این خصوص فارغ از شیوه کنونی که مغایرت کامل با قوانین موضوعه و آیین‌نامه‌های مرتبط دارد، رفتار ناشایست با کودکان کار دستگیر‌شده در بروجرد نیز حاکی از عدم نظارت شورا بر عملکرد شهرداری به عنوان یکی از ارکان اجرایی طرح فوق‌الذکر است. »

شبکه یاری در بخش دیگری از نامه خود که رونوشتی از آن برای محسن‌ هاشمی، رئیس شورای شهر تهران فرستاده شده، مصرانه درخواست کرده که «دستگیری کودکان کار که در مورد اخیر منجر به آسیب جدی به روح و روان کودکان دستفروش شده، پیگیری شود تا چنین اقدامات ضداجتماعی به فوریت متوقف شود. »

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment