ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > نگرانی شدید سازمان‌های مدافع حقوق بشر در مورد بازداشت شدگان تظاهرات‌ اخیر

نگرانی شدید سازمان‌های مدافع حقوق بشر در مورد بازداشت شدگان تظاهرات‌ اخیر

بازداشت تظاهرات کنندگان در ایران
ایران – اجتماعی 

نگرانی شدید سازمان‌های مدافع حقوق بشر در مورد  بازداشت شدگان تظاهرات‌ اخیر

سازمان‌های مدافع حقوق بشر بین المللی نسبت به وضعیت بازداشت شدگان تظاهرات اعتراضی اخیر در ایران ابراز نگرانی عمیق کرده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای با اشاره به گزارش‌های مربوط به مرگ مشکوک تعدادی از معترضان بازداشتی در زندان، نوشته است “مقامات مسئول در ایران باید برای جلوگیری از شکنجه بازداشت‌شدگان و مرگ تعداد بیشتری از آنان در زندان سریعا اقدامات لازم را به اجرا بگذارند..”

سازمان عفو بین الملل در ادامه بیانیه خود افزوده است که “سایه تاریک پنهانکاری و فقدان شفافیت در مورد آنچه که بر سر این بازداشت‌شدگان آمده نگران کننده است و مقامات ایران باید به جای ابراز داوری شتابزده در این مورد که آنان دست به خودکشی زده‌اند، فورا تحقیقات مستقل، بی‌طرفانه و شفافی را در مورد شرایط منجر به مرگ آنان به جریان اندازند.”

سازمان عفو بین‌الملل با این یادآوری که “ما از دیر باز به طور مستند شرایط کابوس‌وار بازداشتگاه‌ها در ایران از جمله کاربرد شکنجه را ثبت کرده‌ایم” می‌گوید که افراد مظنون به ارتکاب اعمال منتهی به مرگ بازداشت شدگان باید فورا از مقام خود معلق شده و براساس موازین ‌بین‌المللی محاکمه منصفانه و مجازات شوند.

عفو بین الملل می‌گوید: مرگ سینا قربانی، ۲۳ ساله، در قرنطینه زندان مخوف اوین و گزارش‌های ضد و نقیض درباره علت آن نگرانی در مورد نحوه رفتار مقامات جمهوری اسلامی با معترضان را تشدید کرده است.

بیانیه این سازمان حقوق بشری می‌افزاید که تا کنون “مرگ دست کم چهار تن دیگر در هنگام بازداشت گزارش شده” که از جمله شامل دو مورد در قرنطینه زندان اوین است. وحید حیدری و محسن عادلی از جمله قربانیانی هستند که اسامی آنان منتشر شده است.

این بیانیه در ادامه می‌افزاید: خویشاوندان افراد بازداشتی گفته‌اند که مقامات مسئول هیچگونه اطلاعی در مورد این افراد در اختیارشان قرار نداده و برعکس، آنان را صرفا به خاطر سئوال و ابراز نگرانی در مورد عزیزانشان تهدید و ارعاب کرده‌اند.

عفو بین‌الملل تاکید دارد که “مقامات جمهوری نه تنها باید خویشاوندان بازداشت‌شدگان را از محل حبس آنان آگاه سازند بلکه موظف هستند امکان ملاقات و دسترسی بازداشت‌شدگان به وکیل مدافع مورد نظرشان را فراهم آورند و هیچکس هم نباید به خاطر پرسش درباره محل و وضعیت عزیزان زندانی خود در معرض اقدامات تلافی جویانه قرار گیرد.

سازمان دیدبان حقوق بشر، یکی دیگر از نهادهای مدافع حقوق بشر نیز در بیانیه‌ای مراتب نگرانی عمیق خود نسبت به بازداشت شماری از معترضان را ابراز داشته و خواستار روشن شدن وضعیت بازداشت شدگان شده است.

این سازمان مدافع حقوق بشر افزوده است که بازداشت یک نفر به خاطر تجمع اعتراضی غیرقابل قبول است و کسانی که به این دلیل در بازداشت به سر می‌برند باید فورا آزاد شوند.

سازمان دیدبان حقوق بشر با استناد به اخبار داخلی ایران در مورد بازداشت معترضان و اظهارات برخی مقامات جمهوری اسلامی، از جمله چند نماینده مجلس، در مورد مرگ تعدادی از آنان هشدار داده است که “گزارش مرگ این افراد به معنی آن است که بررسی این موارد و پیگرد و مجازات عاملان بدرفتاری با زندانیان فوریت دارد.”

بیانیه این سازمان با یادآوری ماجرای بازداشتگاه کهریزک، نسبت به تکرار همان روش نسبت به بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در شهرهای مختلف ایران هشدار داده است.

دیدبان حقوق بشر می گوید: بسیاری از بازداشت‌های اخیر بدون داشتن هرگونه مجوز قضایی صورت گرفته و خانواده‌های تعدادی از دانشجویان بازداشتی گفته‌اند که در مواردی که فرزندانشان خواستار حکم بازداشت شدند، توسط ماموران مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

این سازمان می‌افزاید: “با توجه به تاریخچه مصونیت عاملان بدرفتاری و پرونده سیاه دولت ایران در زمینه رسیدگی به این موارد، لازم است به بازرسان مستقل ایرانی و بین‌المللی از جمله گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل اجازه رسیدگی به وضعیت حقوق بشر در ایران و بازدید از بازداشتگاه‌ها به منظور بررسی اتهامات سوء رفتار با بازداشت شدگان داده شود.”

بیانیه دیده بان حقوق بشر هشدار می‌دهد که “قوه قضائیه باید فورا و بدون قید و شرط تمامی کسانی را که صرفا به خاطر ابراز نظر مخالف با حکومت بازداشت شده اند آزاد کند و در مورد کسانی که به خاطر ایراد اتهامات قابل پیگرد در بازداشت به سر می‌برند موازین رایج حقوقی را رعایت کند.”

طی روزهای اخیر در جریان تظاهرات اعتراضی که در ده‌ها شهر ایران برگزار شد، شماری از تظاهرکنندگان توسط ماموران حکومت بازداشت و زندانی شدند. مقامات حکومتی هنوز آمار دقیقی از تعداد بازداشت‌شدگان منتشر نکرده‌اند اما شمار بازداشت شدگان تا ۳۷۰۰ نفر نیز ذکر شده است.

یادآوری می‌شود براساس مشاهدات و مصاحبه‌ روز سه‌شنبه ۱۹ دیماه خانم نسرین ستوده وکیل مدافع برجسته کشورمان، بازداشت‌شدگان اخیر گزارش کرده اند که حداقل سه نفر بازداشتی در قرنطینه زندان اوین جان باخته اند و این سه نفر غیر از آقایان محسن عادلی و وحید حیدری هستند که بترتیب در زندانهای دزفول و اراک به قتل رسیده‌اند.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment