ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > نمایش استيضاح ، نمايش فروپاشی حاكميتی درحال سقوط

نمایش استيضاح ، نمايش فروپاشی حاكميتی درحال سقوط

ستیضاح

ایران – اجتماعی

نمایش استيضاح ، نمايش فروپاشی حاكميتی درحال سقوط

مسعود کرباسیان دومین وزیر کابینه حسن روحانی است که طی یک ماه گذشته توسط مجلس کنار گذاشته می شود. مجلس حدود ۳ هفته پیش نیز علی ربیعی، وزیر کار را استیضاح و برکنار کرده بود. همچين وزيرآموزش وپرورش محمد بطحايي تا ۲۰ شهريور به مجلس احضار و مورد استيضاح قرارخواهد گرفت.استیضاح
به‌دنبال ماهها مجادله و جنگ قدرت در درون حاكميت، روز سه شنبه  ۶ شهریور حسن روحانی جهت پاسخ به سؤالات نمايندگان در موارد اقتصادی به مجلس رفت. اگرمروري برمختصات سياسي و اقتصادي نظام در فاصله زماني ۵ ديماه ۱۳۹۶ تا ۶ شهريور۱۳۹۷ بيندازيم، تنها بايد به اين اشاره روحاني درپاسخ به سوالات نمره قبولي داد، جوابي درپاسخ به جناح مقابل، که نه فقط ورشكستگي اقتصادي کامل دولت را به نمایش می‌گذاشت،  بلكه دقيقا نمايانگر اوج ترس و وحشت وی از اعتراضات متحدانه مردم و خطر سقوط نظام بود.
روحاني درمجلس گفت: « مشکلات اقتصادی تعیین کننده هستند، ولی مهمتر از آن این است که بسیاری از مردم اعتمادشان را به آینده جمهوری اسلامی از دست داده‌اند و در مورد قدرت آن شک دارند».
بله ، مشكلات اقتصادي تعيين كننده هستند، اما آنچه که روحانی و همه سران حاکمیت را به ترس و وحشت انداخته بازتاب این مشکلات اقتصادی در عزم و اراده مردم است که حالا بعد از ۴۰ سال بدرستی به این نتیجه رسیده اند که:
اولأ همه مشکلات اقتصادی قبل از هرچیز زائیده کلان سیاستهای ضدمردمی و چپاولگرانه همین نظام و فساد دامن گستر در سرتاپای نظام است.
دومأ راه حل هیچیک از مشکلاتشان در استیضاح یا جابجایی وزرا و یا درگفتار درمانی زشت و گزنده و بی حاصل رئیس دولت « تدبیر و امید » نیست. بخصوص که حالا مردم به چشم خود دیده و تجربه کرده اند که حتی سرازیر شدن دهها میلیارد دلار پول نقد از طرف دولت وقت آمریکا به خزانه دولت حسن روحانی بعد از برجام نیز نه تنها کمترین اثری در وضعیت فاجعه‌بار معیشتی اقشار کم درآمد و مزدبگیر جامعه نداشت و حتی یک قرص نان بر سرسفره خالیشان اضافه نکرد بلکه راه را برای کلان اختلاس‌های تازه و دزدیهای نجومی مقامات ریز و درشت و آقازاده‌های مفتخور نظام فراهم ساخت.
به عبارت دیگر اگر حتی همه وزرای کابینه روحانی هم استیضاح و عوض شوند یا حتی کل دولت تغییر یابد و اگر بر فرض محال همین الآن تحریمها هم متوقف شوند باز هم هیچ تغییر مثبتی در وضعیت معیشتی کارگران و زحمتکشان و سایر مزدبگیران ایجاد نخواهد کرد.

استیضاح
بنابراین امروز دیگر مردم همه می‌دانند که مشکلات معیشتی‌شان، خالی بودن سفره‌هاشان و بیکاری و فقر و فساد و فحشای گسترده نه نتیجه تحریمات، بلکه حاصل دزدی و چپاول و فساد گسترده‌ای است که در تمام لایه‌های مسئولین نظام ریشه دوانده است. همچنین مردم بخوبی دریافته اند که میلیاردها دلار هزینه از جیب مردم ایران در حمایت از بشار اسد و حسن نصرالله و حشدالشعبی و حوثی‌ها و . . .  عامل دیگر فقر و فلاکتشان است.
تظاهرات سراسري دیماه ۱۳۹۶ و شعارهای سوریه رو رها کن فکری به حال ما کن یا اصلاح طلب اصولگرا دیگه تموم ماجرا یا توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه بخوبی نشان دهنده عمق شناخت مردم ایران نسبت به ریشه مشکلات پیش پایشان است.

استیضاح
خبرگزاري مجلس: ۶ شهریور ۱۳۹۷ ،  قاسم ميرزايي نيكو: « ..دست ناپاک و پول کثیف لابلای همه ارکان نظام ریشه دوانده است. فساد، اژدهای هفت سری شده است که هر روز از یکجا سر در می آورد و….».

تحريم چهل ساله نظام علیه مردم

مردم ايران ازبرجام وآنچيزي كه برجام به همراه داشت چه سودي بردند؟ ازسال ۲۰۱۵ كه برجام امضا شده تحريمي درجريان نبود و حدود ۱۵۰ ميليارد دلاراسكناس نقد، شايد هم بيشتر بدست نهاد هاي حكومت رسيد. بعدازدريافت اين پول چه مشكلي ازمردم حل شده است ؟
اما خوب است بدانیم تا آنجا كه به مردم ايران برميگردد آنها سالهاست كه بايك تحريم جدی داخلی روبرو هستند. تحريمي كه نظام جمهوری اسلامی و همه باندها و مؤسسات و ارگانهای دزد و غارتگرش سالها است بر مردم ایران تحمیل کرده‌اند. مردم ما سالها است قرباني همين تحريم داخلی هستند.
درکدام کارخانه و واحد تولیدی است که پرداخت حقوق ناچیز

استیضاحکارگران زحمتکش با تأخیر چندماهه و چندساله مواجه نباشد؟
مگر شغل ضدانسانی کولبری که بر جوانان کردستان تحمیل شده، مگر دستفروشی در هر خیابان و محله و مگر کار کودکان نحیف و معصوم از آثار همین تحریم داخلی نیست؟
چگونه است که برای آقازاده‌ها و هزار فامیل حاکمیت همه نوع امکانات هست اما مردم زحمتکش از همه امکانات محروم هستند؟ این تحریم ظالمانه سالها است که توسط جمهوری اسلامی بر مردم ایران روا داشته شده است و همین تحريم است كه كارد را به استخوان مردم رسانده است. تظاهرات مردم مالباخته ،كارگران، بازاريان، كاميونداران و همه اقشار محروم را روزانه نگاه كنيد. عامل اصلي این وضعیت مؤسسه های مالی فاسد و کل حاکمیت است . بيكاري جوانان محصول همين فساد است.

بادامچی رئیس فراکسیون كارآفرینی مجلس : ”اکنون یک نفر از شش نفر در جامعه ایرانی کار می کنند. قریب به ٢٠ میلیون نفراز جوانان ١٥ الی ٢٩ ساله کشور بیکار هستند“.(ايسنا ۷ شهریور ۹۷)
اكنون شرايط اقتصادي كشور بيش ازآنكه متاثر از سياستگذاري هاي اقتصادي از اين وزير يا آن دولت باشد، ناشی از ۴۰ سال دزدی و چپاول و رانت خواری و اختلاس تمامی اجزاء حاکمیت است و با استیضاح چند وزیر رفع و رجوع نمی‌شود.
خبرگزاری مجلس ۹۷/۶/۴ الياس حضرتي :…«الان در شهریور هستیم تورم بالای ۱۹ درصد هم گذشته و پیش بینی میشه تا آخر سال به نزدیک ۴۰ درصد برسه ،ما چه کار کردیم؟ چه کار کردیم با این ملت…. آمریکا هیچکاری نکرده هنوز، آبان ماه نیمه آبانماه باید تحریمها شروع بشه تازه شش الی دوازده ماه طول نکشیده که اثراتش مشخص بشه هنوز کاری نشده ما داریم میلرزیم..».
خبرگزاري فارس ۹۶/۱۲/۱۵ قائم مقام آستان قدس :«.. آستان قدس رضوی…..درسال گذشته تولیت
استیضاح
 جدید آستان قدس از رهبر استفتاء کردند و ایشان اعلام کردند آستان قدس معاف از مالیات است».
اين همه پول آستان قدس بدون ماليات به كجا مي‌رود ؟ خیلی روشن است، به حسابهای مختلف آقا و آقازاده‌ها در کشورهای مختلف و در جنگهای سوریه و لبنان و یمن و عراق و . . . .
محمود بهمنی رئیس اسبق بانک مرکزی و عضو کمیسیون اقتصاد مجلس ۹۷/۴/۱۶ : « دو سال ارز ناشی از صادرات به کشور ما باز نگشته است. موجودی حساب آقازاده ها بیش از ذخایر ارزی در خارج از کشور است. در پایان سال ۹۱ میزان نقدینگی ۴۳۵ هزار میلیارد تومان بوده, اما امروز بیش از هزار و ۷۰۰ تریلیون تومان رسیده است..»..

مردم چه می‌خواهند؟

در این روزها همه مقامات ریز و درشت تلاش می‌کنند خود را هم جبهه با مردم نشان داده و از مشکلات مردم سخن بگویند. روحانی جناح مقابل را مقصر می‌داند و آن جناح ، دولت و شخص روحانی را سیبل شلیک خود قرار می‌دهد. اما واقعیت سرسخت اینکه در هر فرصتی که خشم مردم به جان آمده در هر شهری  امکان بروز پیدا می‌کند، مردم بدرستی علیه کل نظام شعار سر می‌دهند و به زیبایی فریاد بر می‌آورند که « اصلاح طلب اصولگرا دیگه تموم ماجرا »
خبرگزاری مجلس ۹۷/۶/۴ الياس حضرتي : « چه کار کردیم با این ملت؟…. چه کار کردیم باین ملت چه گناهی کرده اند چه گناهی کردند این ملت ؟…چه کار باید این ملت میکردند که نکردند؟ ما چه کار کردیم در مقابلشون؟ بدبخت و بیچاره شون کردیم به ذلت نشاندیم…».
بله، مشكل امروز نظام با استیضاح اين یا آن وزيرحل نميشود. مشکل اصلی نظام رویارویی با خواست عمومی مردم است. کمااینکه روحاني درمجلس گفت: «چه شد یک مرتبه فضای کشورتغییر کرد؟ تاریخ این تغییر ۵دی ماه سال۹۶ است. …هر کس تاریخ دیگری بدهد به اعتقاد من آدرس غلط به مردم داده است… “.
آدرس درست، ترس نظام از فوران خشم مردم است.  نمایش استيضاح هم از قضا، مبين تعمیق بن بست و تشدید بحران و جنگ قدرت در فاز پایانی نظام فاسد  است. سران نظام هم خود خوب می‌دانند که راه برون رفتي از خشم و نفرت عموم مردم و تظاهرات سراسری آنان نداشته و فروپاشی محتوم در انتظار آنان است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment