ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > نقص عضو یک کولبر زحمتکش بر اثر انفجار مین در مرز حاج عمران – تمرچین

نقص عضو یک کولبر زحمتکش بر اثر انفجار مین در مرز حاج عمران – تمرچین

نقص عضو یک کولبر زحمتکش
ایران – کولبران

نقص عضو یک کولبر زحمتکش بر اثر انفجار مین در مرز حاج عمران – تمرچین

نقص عضو یک کولبر زحمتکش اهل مهاباد از ناحیه پای راست در اثر انفجار مین در مرز حاجی عمران-تمرچین صورت گرفت.بدنبال این حادثه، کولبر مجروح به بیمارستان چومان در اقلیم کردستان عراق، منتقل شد. گزارشات رسیده از منطقه غرب کشور حاکی است که روز دوشنبه ۱۸ تیرماه ۱۳۹۷ ، انفجار مین در مرز حاجی عمران-تمرچین، نقص عضو یک کولبر زحمتکش اهل مهاباد به نام “هیوا” فرزند علی ٢٦ ساله را بدنبال داشت. این حادثه تلخ باعث نقص عضو وی از ناحیه پای راست گردید.

از بیمارستان چومان گزارش رسیده که این کولبر مهابادی هم‌اکنون در بیمارستان مورد معالجه پزشکی قرار گرفته و وضعیت عمومی وی مناسب گزارش شده است. در استانهای غربی کشور و بویژه در استانهای کرد نشین، بدلیل بحران اقتصادی و بیکاری و فقر گسترده، هزاران تن و بطور خاص جوانان برای تأمین حداقل مایحتاج زندگی به کار پرخطر، پر مشقت و طاقت فرسای کولبری اشتغال دارند. بدلیل اینکه کار کولبری کاری رسمی و به ثبت رسیده نیست، کولبران نه تنها از حداقل حقوق قانونی مثل بیمه بیکاری یا حقوق بازنشستگی برخوردار نیستند، بلکه بطور مستمر مورد تهدید جانی می‌باشند.

نقص عضو یک کولبر زحمتکش

کولبران محروم و زحمتکش یا در مسیر تردد خود مورد  شلیک نیروی انتظامی و مرزبانان واقع شده و مجروح شده یا جان خود را از دست می‌دهند یا در زمستان زیر بهمن قرار گرفته و در برف و بوران جان می بازند یا با بارهای سخت و سنگین خود از ارتفاعات سقوط می‌کنند و یا در مسیر حرکت خود مورد اصابت مین‌های کاشته شده از زمان جنگ قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: «بابا جان ندارد»، کلیپی مصور از شرایط سخت و طاقت فرسای زندگی کولبران

بنا به تخمین کارشناسان، استان‌های آذربایجان غربی، ‌کردستان، ایلام، کرمانشاه و خوزستان آلوده‌ترین مناطق ایران به مین‌ محسوب می‌شوند و بیش از ١٦ میلیون مین در این مناطق وجود دارد، اما هنوز اقدام مؤثری برای پاکسازی این مناطق از مین صورت نگرفته است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment