ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > توجیه و فرافکنی به‌جای پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری(نقدی بر واکنش شهرداری یزد به یک خبر)!

توجیه و فرافکنی به‌جای پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری(نقدی بر واکنش شهرداری یزد به یک خبر)!

شهرداری
ایران – اجتماعی یادداشتهای شما

توجیه و فرافکنی به جای پاسخگویی و مسئولیت پذیری! (نقدی بر واکنش شهرداری یزد به یک خبر)

جعفر ابراهیمی

در روزهای گذشته در فضای مجازی تصویری از یک کودک کار منتشر شد که نشان می داد این کودک در حال رنگ آمیزی جداول خیابان در یزد است بعد از اعتراض در فضای مجازی روابط عمومی شهرداری یزد در ارتباط با این تصاویر و انتشار آن در فضای مجازی به خبرنگاران گفت:” این تصاویر حاصل شیطنت رسانه‌ها و افراد در فضای مجازی است و احتمال داد پدر این کودک، کارگر و در شب عید مشغول رنگ‌آمیزی جداول خیابان بوده و فرزندش را همراه خود برده است. “

همانطور که ملاحظه می شود شهرداری یزد به جای پاسخ گویی و در یک فرار به جلو و با رویکردی مبتنی بر توهم توطئه با ادبیاتی نا مناسب کوشیده است اصل مسئله یعنی کار کودکان را توجیه نماید و حتی به خود زحمت نداده و بدون تحقیق احتمال داده است که این تصویر متعلق به فرزند یک کارگر باشد و همین نگاه نشان می دهد که مدیریت شهری در یزد به چه میزان با حقوق کودکان بیگانه هستند تا جایی که به هر شکل ممکن می کوشند کار کودکان را توجیه نمایند و به حدی ناشیانه این کار انجام می گیرد که در ادامه و در راستای توجیه ، سیاست های ضد حقوق کودکان در شهرداری را افشا می کند آنجا که مسئول روابط عمومی شهرداری یزد از واگذاری مسئولیت‌هایی مثل رنگ‌آمیزی جداول به پیمانکاران خبر می دهد و می گوید که رنگ‌آمیزی جداول در شهرداری یزد برون‌سپاری شده و از شهرداری سلب مسئولیت می کند.

اینجا دقیقا همان جایی است که دست مسئولین شهری در یزد و بسیاری مسئولین و قانون گذاران رو می شود و پس پشت سیاست های برون سپاری عریان می شود.

سیاست هایی که با به کار گرفتن نیروی کار ارزان سود سرشاری عاید پیمانکاران می سازد.

متاسفانه نه تنها شهرداری یزد بلکه شهرداری بسیاری از شهرها از جمله در اصفهان و تهران در فقدان نظارت بر عملکرد پیمانکاران زمینه استثمار و بهره کشی از کودکان را بعنوان نیروی کار ارزان فراهم می سازند.

جالب اینکه مسئول روابط عمومی که به دفاع از شهرداری یزد و سیاست برون سپاری برخواسته است از غیرقانونی بودن به کار گرفتن کودکان توسط پیمانکاران احضار بی اطلاعی می کند تا اصل مسئله را به محاق ببرد.

بعنوان یک معلم و فعال حقوق کودک در روزهای پایانی هر سال شاهد به کار گیری دانش آموزان توسط پیمانکاران زیباسازی شهرداری تهران بوده ام. آنها با بکارگیری کودکان می کوشند سود خود را بالا ببرند این در حالی انجام می شود که اکثریت این کودکان و دانش آموزان از خانواده های فقیر و کم درآمد هستند و دستمزد چند برابر زیر خط فقر کارگران باعث می شود که این کودکان برای کمک به درآمد خانواده تن به این استثمار بدهند و یگانه فرصت کودکی خود را در کنار اتوبان ها و خیابان ها در میان دود مشغول به رنگ آمیزی سپری نمایند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment