ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > وضعیت فاجعه‌بار کمک‌رسانی و ناکارآمدی دولتی در واقعه زلزله – مجموعه کلیپ

وضعیت فاجعه‌بار کمک‌رسانی و ناکارآمدی دولتی در واقعه زلزله – مجموعه کلیپ

ناکارآمدی مدیریتی زلزله
ایران – اجتماعی – زلزله

وضعیت فاجعه‌بار کمک رسانی و ناکارآمدی دولتی در واقعه زلزله – مجموعه کلیپ

روز چهارشنبه ۲۴آبان ۹۶ مردم زلزله‌ زده و بی‌سر پناه و گرسنه، بعد از ۳ شبانه روز، اولین هلیکوپتری که دیدند به آن هجوم بردند که چادر بگیرند، کمکها آنقدر با تأخیر و بدون هیچ برنامه مشخصی به مناطق زلزله زده می‌رسید که با رسیدن یک هلی کوپتر یا یک کامیون جمعیت زیادی به سمت آن هجوم می بردند. در این مورد، نهایتأ و به‌دلیل بی‌کفایتی مسئولین امر و این‌که نمی‌دانند چطوری چادرها را  توزیع کنند، ظاهراً اغلب مردم برگشتند و از خیر چادر هم گذشتند. و بهتر دیدند که در سرما سر کنند ولی توهین و دشنام نشنوند.

در همین رابطه یک عضو مجلس از کرمانشاه بعد از بازدیدی که از مناطق زلزله زده داشت به جانباختن بیش از ۱۰۰۰ نفر اشاره کرد و گفت اینجا قیامت است. به روستای «قلمه‌ذهاب» و «بیامه‌علیا» هیچ کمکی نرسید.
احمد صفری با اشاره به بازدید‌ امروز خود از روستاهای حاشیه سرپل‌ذهاب، قصر شیرین و ثلاث باباجانی گفت: متاسفانه هنوز اقلام در همه روستاها توزیع نشده است، شاید فقط ۱۰ درصد روستاها چادر گرفته باشند. روستاهایی وجود دارد که نود درصدشان از میان رفته است، وضع خیلی نامناسب است.
وی ضمن تأکید بر اینکه  صدا و سیما خبرهای واقعی زلزله را می‌پوشاند گفت: «صداوسیما به گونه‌ای پوشش می‌دهد که انگار همه چیز برقرار است، رسانه ملی با پوشش خبری ناکارمدش در حق کرمانشاه ظلم و خیانت کرد».

وی گفت: هلال‌احمر هم بسیار دست‌پاچه عمل کرده است، انگار این بار اول است که چنین اتفاقی در کشور می‌افتاد. هلال احمر آنقدر بی‌نظم و تدبیر و بدون مدیریت عمل می‌کند که خود نیاز به ستادی برای رفع مدیریت بحرانش دارد.
صفری افزود: اینجا قیامت است و ریشه اساسی مشکلات هم نبود مدیریت بحران است.
وی با تاکید بر اینکه تعداد کشته‌شدگان زلزله بیشتر از آمار اعلامی است، گفت: مسئولان خبر ندارند، من خودم به روستایی سرزدم که گفتند بیست نفر را همان روز اول خودشان خاک کرده‌اند این افراد جزو آمار جانباختگان به حساب نمی‌آید. به نظر من بیش از ۱۰۰۰ نفر جان خود را از دست دادند، فقط در یک کوچه در سرپل ذهاب هفتاد نفر کشته شده‌اند، در مسکن مهر بیش از ۲۵۰ نفر جان باختند.

بازماندگان زلزله در یک روستا: یک ریال به ما نرسید، نه کمک نقدی نه غیرنقدی، ۷۵ نفر در روستا کشته شدند

سه روز پس از فاجعه زمین‌لرزه در غرب کشور که به کشته شدن صدها نفر و مجروح شدن هزاران هموطن دیگر انجامید، بسیاری از مردم هم‌چنان شبها بدون سر پناه و حتی چادری در بیابانها به‌سر می‌برند.
بر اساس کلیپی که مشاهده می‌کنید یکی از هموطنان در روستاهای غرب کشور با اشاره به نرسیدن هیچ‌گونه کمکی پس از سه روز اضافه می‌کند ”یک ریال به ما نرسید، نه کمک نقدی نه غیرنقدی. اوضاع وحشتناک است“. وی گفت در یک روستا ۷۵ نفر کشته شده‌اند.
این در حالی است که سازمان مدیریت بحران در اطلاعیه خود تأکید می‌کند ”امکانات کافی است“.

اما در همین حال همتی سر پرست فرمانداری شهرستان گیلان غرب با اشاره به وخامت اوضاع تسریع می‌کند که ”حجم خسارات بسیار بالاست و هیچ‌گونه محموله کمکی به بسیاری از روستاها ارسال نشده است. و در سومین روز از حادثه زلزله اخیر صدها خانوار هم‌چنان شب و روز را بدون سرپناه به‌سر می‌برند“.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment