ایران کارگر > اخبار > اخبار کودکان کار > ناپدید شدن ۳ کودک پس از دستگیری کودکان کار با دستور فرمانداری تهران

ناپدید شدن ۳ کودک پس از دستگیری کودکان کار با دستور فرمانداری تهران

دستگیری کودکان کار

ایران – کودکان کار

ناپدید شدن ۳ کودک پس از دستگیری کودکان کار با دستور فرمانداری تهران

دستگیری کودکان کار خود نوعی کودک آزاری است

طیبه سیاوشی عضو مجمع نمایندگان تهران در مجلس ، با اشاره به پیگیری‌های خود درباره بازداشت کودکان کار گفت که روال جدید سازمان بهزیستی مبنی بر دستگیری کودکان کار، مشکلی را حل نمی‌کند و نمایندگان تهران موضوع را پیگیری می‌کنند.

عضو مجمع نمایندگان تهران در مجلس از دستگیری کودکان کار، به دستور فرمانداری تهران خبر داد.

یک عضو مجمع نمایندگان تهران در مجلس طیبه سیاوشی، ، با اشاره به گزارش سمن‌ها از مرکز یاسر اظهار داشت: برای پیگیری در مورد سه کودک کار که گفته شده بود، دستگیر شده‌اند به مرکز یاسر مراجعه کردم، آنجا اعلام کردند که فقط روز سه‌شنبه ١٣١ کودک دستگیرشده را به مرکز یاسر آورده‌اند و همان روز ۷۰ کودک افغانستانی، پیش از تشکیل پرونده‌ی مددکاری و مشاوره برای رد شدن از مرز به اردوگاه ورامین منتقل شده‌اند. همچنین بچه‌های زیر ۱۲ سال به مرکز بعثت منتقل شده‌اند.

طیبه سیاوشی با بیان اینکه «گفته شده که این دستگیری‌ها به دستور فرمانداری تهران انجام شده و هم چنان ادامه خواهد داشت» افزود: خانواده‌های برخی کودکان نیز برای آزادی بچه‌ها جلوی در جمع شده بودند ولی اقدامی صورت نگرفته است و بعضی از این خانواده‌ها حتی مطمئن نبودند فرزندانشان در آن مرکز هستند یا نه. متأسفانه سه کودک گم شده هم، نه در مرکز یاسر بودند و نه در مرکز بعثت.

دستگیری کودکان کار

امنیت کودکان در خطر

عضو مجمع نمایندگان با بیان اینکه «با توجه به مشکلات اخیر دزدیدن کودکان و آزار جنسی آنان، امنیت این کودکـان در خطر است» یادآور شد: به اعتقاد من دستگیری این کودکـان خودش نوعی کودک‌آزاری است. ازآنجاکه کودک‌آزاری جرم عمومی محسوب می‌شود باید از این شیوه برخورد شکایت کرد.

او در ادامه اضافه کرد: پیشنهاد ما رفتن به فرمانداری در اولین فرصت، برای پیگیری و تلاش در جهت تغییر این شیوه حل مشکل کودکـان کار است.

‌طیبه سیاوشی اضافه کرد، که روال جدید سازمان بهزیستی مبنی بر دستگیری کودکـان کار، مشکلی را حل نمی‌کند و نمایندگان تهران موضوع را پیگیری می‌کنند.

‌ عضو مجمع نمایندگان ‌طیبه سیاوشی در پایان خاطرنشان کرد: بعد از طرح سازمان بهزیستی مبنی بر دستگیری کودکـان کار و خیابان بعد از سه بار پذیرش توسط بهزیستی باید سریعاً اقدامی در این خصوص انجام شود بخصوص اینکه فرستادن کودکـان مهاجر نیز نه تنها اثری بر وضعیت آنها ندارد بلکه آنها را در مخاطره جدی قرار خواهد داد.

بر اساس برخی آمارها ایران بیش از سه میلیون کودک کار دارد که تنها یک‌سوم آنان زیر نظر سازمان بهزیستی قرار دارند. وضعیت بد اقتصادی خانواده، فقر، بیکاری و اعتیاد والدین علل اصلی استفاده از کودکان در بازار کار است. برخی از اقتصاددانان افزایش کودکان کار را پیامد سیاست‌های اقتصادی دولت‌ها و عقب‌نشینی آنها از وظایفشان در زمینه بهداشت، مسکن، آموزش و اشتغال می‌دانند. وزیر رفاه چند روز پیش عنوان کرده بود که کودکان کار به عنوان مشاغل خدماتی برای خدمات پشت چراغ قرمز و چهارراه‌ها در قالب تعاونی ساماندهی می‌شوند که این موضوع با اعتراضات مجتمع های مدنی دفاع از حقوق کودکان همراه شد.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96 

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment