ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > نامه نرگس محمدی از اوین ، بیانگر بی عدالتی یک نظام و اندوه یک مادر

نامه نرگس محمدی از اوین ، بیانگر بی عدالتی یک نظام و اندوه یک مادر

نامه نرگس محمدی
ایران – اجتماعی

نامه نرگس محمدی از اوین ، بیانگر بی عدالتی یک نظام و اندوه یک مادر

روز سه شنبه ۷ آذر خانم نرگس محمدی در نامه‌ ای که از زندان منتشر نمود، نوشت که این سومین بار است که شمع تولد کیانا و علی، دو فرزندش را در زندان روشن می‌کند و دیگر تصویر روشن و واقعی از چهره‌های فرزندانش ندارد.

وی بعنوان نائب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر ، سال ۸۹ به شش سال زندان محکوم شده بود. در سال ۹۴ نیز به جرم شرکت در تجمع های اعتراضی علیه اسیدپاشی به زنان، باردیگر بازداشت شد و در دادگاه به ۱۶ سال حبس محکوم شد که ده سال از این حکم ، اجرا می‌شود. اتهام‌های او اجتماع و توطئه علیه امنیت ملی بواسطه ادامه فعالیت در کانون مدافعان حقوق بشر ، برگزاری اجتماعات برای حقوق شهروندی، آلودگی هوا و گرامیداشت روز جهانی زن در ۸ مارس و تبلیغ علیه نظام و شرکت در کارزار لغو مجازات اعدام عنوان شده است.

وی ضمن غیر قانونی دانستن محکومیت خود اعلام کرد اما زندان را تحمل می کند .او بعد از خروج فرزندانش از کشور، موفق به دیدار با آنها نشده است.

او در نامه اخیر خود می نویسد: «هجران طولانی شده و به این می‌اندیشم که اگر روزی در جدال استبداد با آزادی، در کشمکش دل و عقل و عشق و مصلحت، دل وانهادیم، اکنون به روزگاری رسیدیم که به جدال دل با دل مبتلا شده و به تکه‌تکه شدن قلب‌هایمان تن داده‌ایم.»

او قبلا در نامه‌ای سرگشاده به کمیسیون اصل نود مجلس نوشته بود که:« فعالان مدنی و متهمان سیاسی- عقیدتی در بدو بازداشت و به بهانه انجام تحقیقات مقدماتی روزها، ماه‌ها و بلکه سال‌ها در سلول‌های انفرادی نگهداری می‌شوند و این امر در نظام جمهوری اسلامی ایران به رویه‌ای معمول تبدیل شده است.» او افزوده بود که:« که هم‌‌اکنون ۱۵ زن در زندان اوین در حال سپری‌کردن دوران محکومیت خود هستند که در مجموع حدود ۱۴۰ ماه در سلول‌های انفرادی و بندهای امنیت تحمل حبس کرده‌اند.»

او در این نامه ، برخی نتایج نگهداری فعالان مدنی و سیاسی در سلول های انفرادی را بر شمرده بود؛ منجمله:‌ «ابتلای محبوسان به بیماری‌های جسمی و به‌ویژه بیماری‌های روحی و روانی؛ اخذ اعترافات بی‌اساس و دروغ از متهمان با اعمال فشارهای روحی و روانی؛ صدور احکام سنگین بر مبنای اعترافات دروغ اخذ شده از متهم در سلول‌ها؛ سرکوب جامعه مدنی و فعالان این عرصه؛ وقوع رخدادهای تکان‌دهنده از قتل زهرا کاظمی، زهرا بنی‌یعقوب تا ستار بهشتی و …؛ تعرضات اخلاقی- جسمی و جنسی به متهمان».

همچنین وی در سال ۹۲ در نامه ای به وزیر امور خارجه محمد جواد ظریف نوشته بود که: «محکوم بی‌عدالتی و تبعیض هستم که نه تنها خودم بلکه اعضای خانواده‌ام حتی کودکان کوچکم طعم محرومیت و بی‌پناهی را می‌چشند. بنده نه تنها فتنه گر نیستم ، بلکه یک فعال حقوق بشر هستم که قصدی جز بهبود شرایط زیست انسانی هموطنانم ندارم.»

لازم به یادآوری است که در پی محکومیت خانم نرگس محمدی بسیاری از شخصیتها و نهادهای حقوق بشر نظیر عفو بین الملل، وزارت خارجه آمریکا، گزارشگر ویژه سازمان ملل در حقوق بشر ایران خواستار آزادی او شدند، اما قوه قضاییه مخالفت نمود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment