ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > نامه اعتراضی کارگران کارخانه «کیش‌چوب» نسبت به عدم پیگیری مطالبات‌شان

نامه اعتراضی کارگران کارخانه «کیش‌چوب» نسبت به عدم پیگیری مطالبات‌شان

ایران ـ کارگری

نامه اعتراضی کارگران کارخانه «کیش‌چوب» نسبت به عدم پیگیری مطالبات‌شان

این نامه به امضای ۸۰ نفر از کارگران کارخانه کیش چوب رسیده است. کارگران در نامه خود، ضمن بیان تعویق دست‌کم ۱۲ تا ۱۳ ماهه مطالبات مزدی خود از مسئولان منطقه آزاد کیش خواسته‌اند تا راه‌حل مناسبی برای بازگشایی محل کارشان و پرداخت مطالبات معوقه کارگران «کیش‌چوب» پیدا کنند.

آنها در نامه خود نوشته‌اند: « «کیش چوب» ‌تقریباً ۱۵ سال است که به عنوان بزرگترین شرکت صنایع چوب کشور در حال فعالیت در جریره کیش است و بدون درنظر گرفتنِ پرسنلِ دفتر مرکزی در تهران و نمایندگی‌های متعدد شرکت صنایع چوب کیش که در شهرهای مختلف کشور فعالیت می‌کردند و شامل طراح، نقشه‌کش، نصاب و سیستم مالی و مدیریتی بودند، ۳۰۰ نفر پرسنل به‌طور مستقیم در این کارخانه مشغول به کار بودند.»

کارگران معترض این کارخانه در ادامه نامه خود آورده‌اند: «شرکت «کیش‌چوب» یکی از خوش‌نام‌ترین و معتبرترین شرکت‌هایی بود که نه تنها در جزیره کیش، بلکه در کل کشور در حال فعالیت بود. پرسنل این مجموعه برای مدتی طولانی رضایت کاملی از انصاف و برخورد خوب مدیریتی کارفرمای مجموعه داشتند، تا اینکه در سال‌های اخیر، عدم پرداخت به موقع حقوق و دیرکرد در دریافت مطالبات نارضایتی‌های بین اعضای مجموعه ایجاد کرد.

با همه این تفاسیر به مدت دو یا سه سال اعتراض‌ها و اعتصاب‌های کارگری این کارخانه صرفاً درون مجموعه انجام می‌شد و هیچ خبری به بیرون از کارخانه درز نمی‌کرد. با گذشت زمان و افزایش مطالبات مزدی تا ۶ ماه نارضایتی کارگران  بیشتر شد تا اینکه در  مهر ماه سال ۹۶ کارفرما کارخانه را به دلیل افزایش مشکلات اقتصادی تعطیل اعلام کرد و کارگران با بیش از ۱۲ماه  مزد معوقه از کار بیکار شدند.»

به گفته این‌کارگران، هرچند بار‌ها شرایط دشوار کاری آن‌ها از رسانه‌های جمعی اطلاع‌رسانی شده است، اما تاکنون هیچ توجهی به تغییر شرایط یا رسیدگی به وضعیت این کارگران نشده است. موضوعی که به تفسیر این افراد ناشی از مهم نبودن این وضعیت برای کارفرما به حساب می‌آید.

آنها در ادامه تصریح کردند: «با طولانی‌تر شدن زمان تعطیلات و توقف فعالیت کارخانه نارضایتی در بین کارگران افزایش پیدا کرده است. بعد از گذشت دوماه از اعتراضات درون مجموعه‌ای، کارگران شرکت کیش چوب، اعتراض خود را به مقابل ساختمان اداره کار و خدمات اشتغال منطقه آزاد کیش انتقال داده و همزمان شکایت صنفی خود را از کارفرما در این نهاد دولتی ثبت کردند.»

کارگران‌کیش‌چوب در این نامه با اشاره به بی‌پاسخ ماندن وعده‌های داده شده در پیگیری مطالبات صنفی کارگران، افزودند: «در ابتدای سال جاری کارگران‌با اعتماد به وعده‌های داده شده مبنی بر به‌روز شدن دستمزدها و پرداخت معوقات مزدی سال گذشته به صورت قسطی، علارغم همه بدقولی‌ها و نارضایتی‌ها از مدیریت مجموعه آماده کار وتولید بودند که محقق نشد.»

در بخش دیگری از این نامه آمده است: «امروز درحالیکه بیش از ۱۰۰ روز از شروع سال ۹۷ می‌گذرد، هنوز هیچیک از مطالبات مزدی کارگران پرداخت نشده و در این بین کارفرما مرتبا با ارائه یک لیست برنامه‌ریزی شده (پرداخت یک ماه دستمزد در ماه رمضان، عید فطر و اول و دهم تیر ماه) مانع از اعتراض کارگران شد و آنها را آرام نگه داشت.» در پایان این نامه، کارگران درخواست رسیدگی به مشکلات خود را مطرح کرده‌‌اند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment