ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > نامه پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد به دولت ایران: بر سر خواست‌های کارگران

نامه پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد به دولت ایران: بر سر خواست‌های کارگران

نامه اعتراضی پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد به دولت ایران: بر سر خواست های کارگران
ایران ـ کارگری

نامه اعتراضی پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد به دولت ایران: بر سر خواست های کارگران

بدنبال وقایع روزهای اخیر در کارخانه نیشکر هفت تپه و محاصره کارخانه توسط نیروی انتظامی و بازداشت کارگران و ایجاد فشار و تضییقات علیه کارگرانی که حقوق عقب افتاده خود را مطالبه می‌کنند، در همین رابطه نامه‌ای از سوی پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد به مقامات جمهوری اسلامی داده است. متن این نامه به‌شرح زیر می‌باشد:

بجای توسل به خشونت، خواست های برحق کارگران را تامین کنید!

عدم پرداخت به موقع دستمزد در ایران به یک امر عادی تبدیل شده است. بنا به گزارش رسانه‌ها و تشکل‌های دولتی، از جمله ایلنا و خانه کارگر، بخش اعظم اعتراضات کارگری در ایران در سال جاری اعتراض به عدم پرداخت به موقع دستمزد‌ها بوده است. دولت ایران در این زمینه نه تنها مسئولیتی در تعقیب و مجازات کارفرماهای متخلف انجام نمی‌دهد، بلکه در موارد متعددی کارگران معترض به عدم پرداخت به موقع دستمزدها را سرکوب و زندانی می‌کند. در این مورد شرکت نیشکر هفت‌تپه یک نمونه مناسب است.

کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در سال‌های اخیر بطور متعدد به عدم پرداخت به موقع دستمزدها دست به اعتراض زده‌اند. آخرین نمونه این اعتراض بنا به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران شروع اعتصاب کارگران از روز ٣۱ ژانویه (۱۱ بهمن) سال جاری می‌باشد. کارگران این شرکت نه تنها در سال جاری حقوق‌های معوقه ماه‌های آبان، آذر و دی‌ماه را دریافت نکرده‌اند بلکه حقوق معوقه ماه‌های بهمن و اسفند سال ۹۴ (دو سال تاخیر در پرداخت دستمزدها) را نیز هنوز پرداخت نشده است.

مدیریت شرکت که در اعتصابات پیشین قول پرداخت حقوق معوقه کارگـران را داده بود و به آن عمل نکرده بود این بار نیز تلاش کرد که با وعده مجدد به اعتصاب کارگـران پایان دهد. کارگـران که اعتماد خود به قول مدیریت را از دست داده‌اند تا برآورده شدن خواست خویش به اعتصاب خود ادامه داده و بخش‌های دیگر کارگری از جمله کارگـران کشاورزی نیز به اعتصاب پیوستند.

در پنجمین روز اعتصاب، گارد ویژه کارخانه به کارگـران حمله کرده و پس از ضرب و شتم، ۴۰ نفر از آنان را دستگیر کرد. با وجود آنکه این کارگـران بعدا آزاد شدند، اما تهدید و ارعاب برای شکستن اعتصاب کماکان ادامه دارد. از جمله لازم به اشاره است که عوامل کارفرما قبلا یکی از رهبران کارگری شرکت، اسماعیل بخشی را با ضربات چاقو در بیرون شرکت مضروب کرده بودند.

ما ضمن حمایت کامل از خواست‌های کاملا به حق کارگـران شرکت نیشکر هفت تپه، از مسئولین جمهوری اسلامی مصرانه می‌خواهیم که بنا به ابتدایی‌ترین قوانین بین‌المللی کار، کارفرمای این شرکت را مجبور به پرداخت بدهی‌های خود به کارگـران کند. این امر در مقاوله نامه‌های سازمان جهانی کار و قانون کار ایران نیز به روشنی تصریح شده است.

ما مصرا می‌خواهیم:

* بجای توسل به خشونت خواست‌های برحق کارگــران را تامین کنید.

* آمرین و عاملین حمله به اسماعیل بخشی و سرکوبگران اعتصاب کارگران این شرکت شناسایی و مجازات شوند.

پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد ـ ایران

۶ فوریه ۲۰۱٨

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment