ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > ناتمام ماندن طرح بیمه‌ی آنلاین کارگران ساختمانی و بلاتکلیف ماندن ثبت‌نام شدگان

ناتمام ماندن طرح بیمه‌ی آنلاین کارگران ساختمانی و بلاتکلیف ماندن ثبت‌نام شدگان

بیمه آنلاین کارگران
ایران – کارگری

ناتمام ماندن طرح بیمه‌ی آنلاین کارگران ساختمانی و بلاتکلیف ماندن ثبت‌نام شدگان

با وجود اینکه ثبت نام کارگران ساختمانی در سامانه خدمات رفاهی پایان یافته ولی هنوز بیمه به آنها تعلق نگرفته ‌است.
موضوع بیمه یکی از مهم‌ترین مطالبات تاریخی کارگران ساختمانی است. در سال‌های گذشته بیمه به‌صورت «سهمیه‌بندی» به کارگران ساختمانی تعلق می‌گرفت اما از ابتدای سال جاری قرار بود این روند تغییر کند و ثبت‌نام و پالایش کارگران ساختمانی واجد شرایط، به‌صورت آنلاین انجام شود.

بازرس کانون کارگران ساختمانی سراسر کشور عباس شیری، در این باره می‌گوید: وزیر کار در روز کارگر وعده داد که دویست هزار کارگر ساختمانی در سال جاری بیمه می‌شوند اما سازمان تامین اجتماعی تا امروز فقط ۹۰ هزار و هشتصد کارگر را بیمه کرده‌است به عبارتی نیمی از سهمیه‌ی وعده داده شده اختصاص نیافته ‌است.

عباس شیری با بیان اینکه پیگیر مساله بیمه هستیم، گفت: قانون بیمه کارگران ساختمانی به صراحت می‌گوید «سهمیه» بی‌معناست و باید همه کارگران واجد شرایط به‌صورت آنلاین بیمه شوند اما در عمل بیمه به همه کارگرانی که در سامانه ثبت نام کرده‌اند، تعلق نگرفته ‌است.
شیری می‌گوید، اگر دویست هزار کارگری که وزیر کار وعده داده بود، بیمه می‌شدند، دیگر هیچ کارگر ساختمانی بدون بیمه باقی نمی‌ماند چرا که براساس تمهیدات انجام شده، کارگران باید ثبت‌نام کنند و سپس توسط انجمن‌های صنفی پالایش شوند. آنها که توسط انجمن‌ها تایید می‌شوند، باید بدون استثنا بیمه شوند.

شیری در پاسخ به این پرسش که آیا در چند روز باقیمانده تا پایان سال اتفاق خاصی خواهد افتاد یا خیر؛ می‌گوید: درحالی‌که در یازده ماه گذشته، کارها خوب پیش نرفته، به نظر نمی‌رسد در روزهای باقیمانده اتفاق مثبتی بیفتد و اوضاع تغییر کند.

مشاور کانون کارگران ساختمانی سراسر کشور میکائیل صدیقی، نیز در ارتباط با عملکرد سامانه و روند بیمه شدن کارگران ساختمانی می‌گوید: علیرغم وعده‌های داده شده، هنوز هم به شیوه سنتی ، سهمیه بیمه می‌گیریم؛ درحالی‌که قرار بود ثبت‌نامی‌ها اگر موفقیت‌آمیز پالایش شوند، در بیمه شدن با مشکل خاصی مواجه نشوند.
میکائیل صدیقی که رئیس کانون کارگران ساختمانی مریوان و سروآباد است، می‌گوید: از ابتدای سال جاری هفتصد کارگر ساختمانی در مریوان بیمه شدند که تعداد زیادی از آن‌ها از سال گذشته یا حتی سال قبل از آن در صف بیمه بوده‌اند.

وی در ادامه می‌افزاید: بازهم به‌صورت سنتی در روزهای گذشته برای سیصد کارگر دیگر سهمیه بیمه گرفته‌ایم که امیدواریم تا آخر سال، کارهای اداری این تعداد هم انجام شود و بتوانند از ابتدای سال بعد، دفترچه بیمه بگیرند.

اینطور به نظر می‌رسد، اصلاحاتی که قرار بود در ارتباط با بیمه کارگران ساختمانی اجرایی شود، هنوز در ابتدای راه است؛ اما باید منتظر ماند و دید در سال آینده طرح بیمه‌ی آنلاین کارگران ساختمانی به کجا می‌رسد؛ طرحی که به اعتقاد فعالان صنفی ساختمان، از لحاظ ساختاری و شکلی، کارآمد است و خطاهای انسانی و تبعیض‌های را در برخورداری کارگران از بیمه کاهش می‌دهد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment