گامی دیگر در مسیر نابودی ایران؛ خشک شدن کامل دریاچه هامون و آوارگی مردم حاشیه آن- کلیپ - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > گامی دیگر در مسیر نابودی ایران؛ خشک شدن کامل دریاچه هامون و آوارگی مردم حاشیه آن- کلیپ

گامی دیگر در مسیر نابودی ایران؛ خشک شدن کامل دریاچه هامون و آوارگی مردم حاشیه آن- کلیپ

ایران – اجتماعی

گامی دیگر در مسیر نابودی ایران؛ خشک شدن کامل دریاچه هامون و آوارگی مردم حاشیه آن- کلیپ

دریاچه هامون مدت‌هاست با بحران بی‌آبی روبه‌روست و خشک‌شدن بخش‌های وسیعی از آن تبدیل به یک فاجعه ملی و به‌وجود آمدن مشکلات بزرگ زیست‌محیطی، اجتماعی و اقتصادی در سطح منطقه شده‌است.

با خشك شدن بستر وسيع دریاچه هامون و نيزارهاي انبوه آن، صيد و صيادي نيز در منطقه از رونق افتاد و تالاب كه روزي منبع درآمد ۱۵ هزار صياد با ۱۲ هزار تن صيد ماهي در سال بود، به زميني خشك و ترك خورده تبديل شد.
نيزارهايي كه منبع تغذيه ۱۲۰ هزار راس دام سيستان بود از بين رفت. عشاير حاشيه تالاب نيز براي تامين علوفه دامي خود به بستر تالاب آمده و باقطع گونه‌هاي گياهي مقاوم به خشكي سبب ضعيف شدن اين گونه‌ها شدند. با تردد دام‌ها و لگدكوبي شديد سطح تالاب فرسايش سطح تالاب افزايش پيدا كرد.
خشكسالي، زيستگاه حيات وحش ساكن در تالاب را نيز از ميان برد و باعث كاهش شديد جمعيت گونه‌هاي مختلف حيات وحش و از بين رفتن پناهگاه
صدها هزار قطعه پرنده مهاجر و آبزي شد.
علاوه بر دامداري، يكي از اصلي‌ترين صنايع دستي مردم يعني حصيربافي نيز تقريبا از ميان رفت.
خشكسالي سبب افزايش مساحت كانون‌هاي بحراني توليد ريزگرد در تالاب شد و تعداد روزهاي توفاني با گرد و خاك به‌شدت افزايش يافت.
شايد يكي از ويران‌كننده‌ترين اثرات خشكسالي، توفان‌هاي گرد و غبار است كه اثرات ناخوشايند بسيار بر منطقه داشته است. مهم‌ترين آنها مدفون شدن روستاها (بيش از ۲۰۸ روستا) در زير توده‌هاي ماسه و كوچ اهالي به شهرها و حومه آن است كه اين خود سبب بروز معضلات اجتماعي و اقتصادي ناشي از افزايش تراكم جمعيت شهرها شده است. علاوه بر اين با از بين رفتن فرصت‌هاي شغلي و فقر تردد‌هاي غيرمجاز از بستر تالاب براي قاچاق سوخت و نيز برداشت غيرقانوني ماسه از بستر تالاب سبب تخريب و فرسايش بيشتر تالاب شده است. وارد آمدن خسارت به تاسيسات كشاورزي، مسدود شدن جاده‌ها و افزايش تصادفات رانندگي به دليل كاهش ديد از ديگر اثرات توفان‌هاي ريز گرد در سيستان بوده است.
سلامت مردم سيستان نيز در وقوع توفان‌ها به خطر افتاد و افزايش آلودگي هوا تبديل به تهديدي بزرگ براي سلامت جسمي افراد شد. بروز بيماري‌هاي تنفسي و ريوي و افزايش نابينايي به دليل بريدگي ناشي از برخورد ذرات شن به قرنيه، از پررنگ‌ترين عوارض ناشي از ريزگردها بر سلامت مردم بود.

فاجعه ملی خشک شدن تالاب هامون

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment