موج ناامیدی از زندگی در میان جوانان ایران زمینه ساز خودکشی‌های بیشتر - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > موج ناامیدی از زندگی در میان جوانان ایران زمینه ساز خودکشی‌های بیشتر

موج ناامیدی از زندگی در میان جوانان ایران زمینه ساز خودکشی‌های بیشتر

ایران
ایران ـ اجتماعی

موج ناامیدی از زندگی در میان جوانان ایران زمینه ساز خودکشی‌های بیشتر

آمار خودکشی در ایران طی یک ‌سال گذشته بر خلاف ادعای دولت مبنی بر اینکه نرخ خودکشی در سطح جهان دو برابر ایران است، روندی رو به رشد داشته است. در فروردین امسال ۱۹ اقدام به خودکشی گزارش شده است. در جمهوری اسلامی بعنوان یک رویه انتخاب شده برای لاپوشانی معضلات اجتماعی، سال‌ها است که گزارش دقیقی از آمار خودکشی و یا مرگ ‌و میر ناشی از خودکشی منتشر نمی‌کنند.

سازمان پزشکی قانونی به عنوان یک نهاد متولی در این حوزه، مرگ به علت خودکشی را معمولا تحت عنوان «مرگ به دلیل عوامل غیرطبیعی» ثبت و در گزارش خود منعکس می‌سازد.
در این میان رئیس مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی در دی‌ماه سال ۱۳۹۶، افزایش آمار سوختگی را «نگران‌کننده» اعلام کرد.

در ادامه معاون اجتماعی وزارت بهداشت هم اردیبهشت‌ماه امسال از افزایش مصرف قرص برنج ابراز نگرانی کرد. او از وجود یک گزارش پیرامون اشاعه خودکشی در بین مردم خبر داده است؛ گزارشی که هیچگاه علنی نشده است.

جوانان در دام افسردگی

خستگی از زندگی و بیکاری و تنگنای وضعیت معیشتی از جمله دلایلی هستند که در ویدئوهای به جا مانده از برخی قربانیان خودکشی بیان شده است.
وزارت بهداشت نیز اعلام کرده است که بالاترین آمار خودکشی به گروه سنی جوانان تعلق دارد. این واقعیت در آماری که از سوی سازمان بهداشت جهانی در ارتباط با مرگ و میر ناشی از خودکشی در ایران بیرونی شده است موج می‌زند. این سازمان گفته است که در سال ۱۳۹۴ در ایران ۴۰۲۰ مورد خودکشی وجود داشته که بیشترین تعداد در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال رخ داده است.

همپای افزایش نرخ خودکشی، مسئولان دولتی از افزایش مبتلایان به افسردگی ابراز نگرانی می‌کنند. بر اساس آمارهای رسمی یک چهارم جمعیت ایران با بیماری‌های روانی دست به گریبان است. محافظه‌کارانه‌ترین آمار از سوی وزارت بهداشت اعلام شده است که می‌گوید، ۱۲,۵٪ جمعیت ایران افسرده هستند.

گزینه دولت؛ کتمان‌کاری

کتمان‌کاری از سوی منابع رسمی در داخل کشور در شرایطی صورت می‌گیرد که طی سه ماه گذشته حداقل ۲۰ مورد خودکشی و یا اقدام به خودکشی در شهرهای مختلف ایران گزارش شده است.

به عنوان نمونه یکی از اعضای سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه بدون اینکه نامش فاش شود گفته است که خودش شاهد چند مورد اقدام به خودکشی کارگران بوده است. به گفته او چندین کارگر در بندر امام هم خودکشی کرده‌اند اما  خبر آن هیچوقت رسانه‌ای نشد.

اعتراضات کارگری رو به افزایش در شهرهای مختلف تنها به اعتراض به وضعیت دستمزدهای عقب‌افتاده محدود نمی‌شود؛ آمار و ارقام نشان می‌دهد که تنها در یک‌سال گذشته حداقل ۳۰۰ هزار کارگر در ایران اخراج شده‌اند. این می‌تواند موتور محرک خیلی از اعتراضات و خیزش‌های کارگری باشد که در ایام اخیر شاهد آن بوده‌ایم.

در حاشیه این رخدادها، وعده‌های دولت مبنی بر ایجاد شغل جدید نیز تحقق نیافته است و شمار زیادی از جویندگان کار به آنچه که «مشاغل غیررسمی» خوانده می‌شود، روی آورده‌اند. از جمله دست‌فروشی که یکی از مشاغل غیررسمی بدون بیمه محسوب می‌شود و جمعیت شاغلان آن بر اساس برآوردها به حدود ۲,۵ میلیون تن می‌رسد.

بیشتر بخوانید: «هدف شما از زندگی چیست؟» سؤالی با جوابهای تلخ و عجیب مردم ایران، کلیپ

واقعیت‌های تلخ دیگری نیز هست که در ناامیدی مردم و بخصوص جوانان بسیار موثر بوده و هست. به رشد نرخ بیکاری، نرخ تورم واقعی و افزایش قیمت کالاهای ضروری به میزان ۵۰٪ ، کاهش شدید سطح رفاه، شکاف عمیق طبقاتی و نابرابری‌های اقتصادی و اجتماعی نیز باید افزود تا آن دورنمای تاریک از امید به آینده به خوبی ترسیم شود.

در پایان توجه به این اعتراف رئیس اتاق بازرگانی که گفته، نسل جوان‌تر یا میل و اصرار به مهاجرت و خروج از ایران دارد، و یا راه دیگر را در پیش می‌گیرد: افسردگی، اعتیاد به مواد مخدر و خودکشی، خود بسیار گزنده و در عین حال دردآور است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment