ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر ، اعدام سه زندانی سیاسی کرد را محکوم کرد

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر ، اعدام سه زندانی سیاسی کرد را محکوم کرد

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر
ایران ـ اجتماعی

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر ، اعدام سه زندانی سیاسی کرد را محکوم کرد

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد: «من تاسف عمیق خود را از اعدام سه زندانی کرد ایرانی اعلام می‌کنم؛ [این اعدام‌ها] علی‌رغم آن اجرا شدند که گزارشگران ویژه اعلام کرده بودند این افراد از دادرسی عادلانه برخوردار نبوده و شکنجه شده بودند.»

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد که اخیرا به این سمت انتخاب شده است، روز دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ نخستین سخنرانی خود را در این مقام در سی‌ونهمین نشست شورای حقوق بشر در مقر ژنو سازمان ملل ایراد کرد. او در سخنان خود ابراز تأسف عمیق خود را از اعدام سه زندانی سیاسی کرد در روزهای اخیر، بیان داشت و از اعدام کودکان مجرم در ایران انتقاد کرد. خانم باشله از دستگیری‌های اخیر وکلا و مدافعان حقوق بشر انتقاد کرد و خواستار آزادی آنان شد.

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر و رئیس جمهوری پیشین شیلی، به تازگی با پیشنهاد دبیرکل سازمان ملل و رای مجمع عمومی این سازمان، جایگزین زید رعد الحسین شد. خانم باشله پس از کودتای ۱۹۷۳ علیه سالوادور آلنده در شیلی تحت شکنجه قرار گرفت و ناگزیر به فرار از کشورش شد. پدر او یکی از افسران وفادار به آلنده بود که زیر شکنجه جان باخت. این تجربه‌های ناگوار باعث شد تا باشله مبارزه با نقض حقوق بشر و خشونت را در رأس اهداف زندگی‌اش قرار دهد.

میشل باشله امروز در سخنرانی افتتاحیه سی‌ونهمین فصل نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفت: «مفتخرم که به این ماموریت انتخاب شدم، تا به دولت‌ها در جهت حفظ حقوق انسانی مردم‌شان کمک کنم؛ خاصه این‌که در هفتادمین سالگرد صدور اعلامیه جهانی حقوق بشر قرار داریم.»

خانم باشله افزود: «اعلامیه جهانی [حقوق بشر] تعهدی به ارزش‌ها و سیاست‌هایی است که دستاوردهای شگرفی برای میلیون‌ها تن به ارمغان آورده است. این شورا، دفتر من و تمامی کشورهای عضو سازمان ملل متحد باید به سمت اعمال کارکرد این بیانیه پیش روند. آینده جهان ما به همین امر بستگی دارد.»

در بیانیه‌ای که دفتر خانم باشله منتشر کرده، به ایران نیز اشاره شده است. در متن بیانیه او از جمله آمده است: «حکومت ایران باید از شفافیت روند بازبینی پرونده‌ها اطمینان یابد و دادرسی عادلانه و وکالت حقوقی موثر را تضمین کند.»

خانم میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر ، در عین حال از اعدام نوجوانانی که زیر سن قانونی مرتکب جرم شدند، به شدت انتقاد کرد و نوشت: «ادامه استفاده از مجازات اعدام برای مجرمان زیر سن قانونی عمیقاً آزار‌دهنده است و باید در هر شرایطی منع شود و حکم کودکان مجرمی که در انتظار اعدام هستند، لغو شود.»

او همچنین با اشاره به اعدام رامین حسین‌پناهی، لقمان مرادی و زانیار مرادی در روزهای اخیر، گفت: «من تاسف عمیق خود را از اعدام سه زندانی کرد ایرانی اعلام می‌کنم؛ [این اعدام‌ها] علی‌رغم آن اجرا شدند که گزارشگران ویژه اعلام کرده بودند این افراد از دادرسی عادلانه برخوردار نبوده و شکنجه شده بودند.»

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، تاکید کرد: «دستگیری‌های اخیر [در ایران] و بدرفتاری با تعدادی از مدافعان حقوق بشر و وکلا، مایه تاسف است. تمامی آنانی که به خاطر استفاده از حق آزادی بیان یا تجمع مسالمت‌آمیز دستگیر شده‌اند، باید آزاد شوند.»

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment