ایران کارگر > گوناگون > موزه لوور ابوظبی؛ تحولی پر‌اهمیت در عرصه فرهنگ و هنر منطقه خلیج‌فارس +مجموعه عکس

موزه لوور ابوظبی؛ تحولی پر‌اهمیت در عرصه فرهنگ و هنر منطقه خلیج‌فارس +مجموعه عکس

موزه لوور ابوظبی
ایران – گوناگون

موزه لوور ابوظبی ؛ تحولی پر اهمیت در عرصه فرهنگ و هنر منطقه خلیج فارس

افتتاح موزه لوور ابوظبی، بزرگترین همکاری فرهنگی فرانسه با امارات

روز چهارشنبه ۱۷ آبان ماه ، موزه لوور ابوظبی، با حضور امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در ابوظبی افتتاح شد. گشایش این موزه جایگاه پراهمیتی درعرصه فرهنگ و هنر منطقه خلیج فارس و نیز در حوزه همکاری‌های خارجی فرانسه خواهد داشت.

این نخستین بار است که موزه لوور نام خود را به موسسه فرهنگی دیگری در خارج از این کشور می‌دهد و این امر در کنار آثار پراهمیت هنری و باستانی، اعتماد میان پاریس و ابوظبی را به نمایش می‌گذارد.

مرحله نخست ساخت موزه ابوظبی در ۳۱ خرداد ۱۳۸۴/ ۲۱ ژوئن ۲۰۰۵ برداشته شد، زمانی که “شیخ سلطان بن طحنون” رئیس اداره توریسم ابوظبی در سفری به پاریس، از موزه لوور بازدید کرد. او در آن زمان پیشنهاد داد تا یک همکاری مشترک میان امارات متحده عربی و مـوزه لوور انجام شود.

هیأتی از فرانسه، یک سال بعد، شامل وزیر فرهنگ این کشور، رئیس اداره موزه‌های فرانسه و رئیس موزه‌های “لوور” و “که برانلی” به ابوظبی سفر کردند. در پایتخت امارات متحده عربی بود که وزیر فرهنگ فرانسه از آمادگی این کشور برای یک همکاری بین دولتی میان فرانسه و امارات متحده عربی در این زمینه خبر داد.

بالاخره در ۱۵ اسفند ۱۳۸۵ / ۶ مارس ۲۰۰۷ پس از سفرهای مختلف دوجانبه کارشناسان و مذاکره کنندگان فرانسوی و اماراتی، دو دولت پاریس و ابوظبی توافقی را در این زمینه امضا کردند.

بر اساس این طرح قرار شد که مـوزه لوور ابوظبی آثار مهمی در زمینه فرهنگ، تاریخ و جامعه شناسی از عصر پیشاتاریخ تا دوره کنونی را به نمایش بگذارد.

طرح اولیه این مـوزه بر این اساس شکل گرفت که لوور ابوظبی نه تنها موجب گفت‌وگوی مستقیم فرهنگی میان امارات و فرانسه باشد، بلکه همچون چهارراهی برای ملاقات فرهنگ‌های مختلف جهان در نظر گرفته شود، زیرا مقامات اماراتی قصد دارند که کشورشان با موقعیت ویژه‌ای که دارد، هم در زمینه‌های اقتصادی و هم در زمینه‌های آموزشی و فرهنگی و هنری، اولین مقصد در میان کشورهای منطقه باشد.

برای همین خاطر از موزه لوور ابوظبی به عنوان اولین مـوزه جهانی در خاورمیانه نام برده می‌شود.

اما برای تحقق این طرح و همچنین حفظ کیفیت مـوزه لوور ابوظبی، فرانسه متعهد شد تا در چارچوب یک برنامه کلی به ساخت موزه بر اساس استانداردهای جهانی و ارتقاء کیفی آن کمک کند.

انتقال مهارت و کاردانی ویژه فرانسویان در زمینه مـوزه داری به اماراتی‌ها، اولین موضوع مهم در این زمینه بود. همچنین فرانسه آثاری را برای نمایش در این موزه به امارات امانت می دهد. فرانسه متعهد شده که در یک دوره ده ساله پس از گشایش رسمی مـوزه، چند صد قطعه از اشیاء هنری و تاریخی از مـوزه لوور و دیگر موزه‌های فرانسه را به مـوزه لوور ابوظبی امانت دهد.

علاوه بر این فرانسه قول داده که در زمینه مدیریت موزه و ساختار آینده آن به مدت بیست سال با امارات متحده عربی همکاری‌های مشورتی داشته باشد.

یک میلیارد یورو رقمی است که برای توافق ساخت مـوزه لوور ابوظبی در نظر گرفته شد. این مبلغ به حساب مـوزه لوور و دیگر موزه‌هایی که در طرح لوور ابوظبی مشارکت دارند واریز می‌شود، بدون این که از بودجه دولتی آنها کاسته شود.

طبق این قرارداد، بخشی از این مبلغ پس از انعقاد قرارداد به فرانسه پرداخت شده و بخشی از آن در روز گشایش مـوزه پرداخت می‌شود و باقی‌مانده نیز در مقاطع مختلف زمان قرارداد پرداخت خواهد شد.

موزه لوور، بزرگترین و زیباترین مـوزه جهان، تاکنون نام خود را به مـوزه ای دیگر در جهان نبخشیده بود؛ نامگذاری مـوزه ابوظبی به اسم “لوور ابوظبی” نشان‌دهنده اعتمادی است که این مـوزه معتبر فرانسه و جهان به مـوزه ابوظبی دارد.

فرانسه برای این نامگذاری قراردادی جداگانه با امارات متحده عربی به امضا رساند که بر اساس آن، ابوظبی امتیاز نام لوور را به مدت زمان توافق، خریداری کرده و فرانسه حق ندارد آن را به موزه دیگری در دیگر امارات‌های امارات متحده عربی و کشورهای ایران، عربستان سعودی، کویت، عمان، بحرین، قطر، مصر، اردن، سوریه، لبنان و عراق واگذار کند.

بنابراین اماراتی‌ها مطمئن هستند که دستکم تا چندین سال، رقیبی فرانسوی برای موزه لوور ابوظبی نخواهند داشت.

تصاویری از موزه لوور ابوظبی

موزه لوور ابوظبی موزه لوور ابوظبی موزه لوور ابوظبی موزه لوور ابوظبی موزه لوور ابوظبی

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment