ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > موج دستگیری فعالان مدنی و کارگری، گسترش اعتراضات

موج دستگیری فعالان مدنی و کارگری، گسترش اعتراضات

موج دستگیری فعالان مدنی و کارگری، گسترش اعتراضات

گسترش بی‌سابقه‌ احضار و بازداشت فعالان اجتماعی ادامه دارد. اضافه بر آنان که با اتهامات امنیتی در زندان بسر می برند، فعالان اجتماعی و کارگری که برخی از آنان بارها دستگیر شده‌اند، مجددا تحت فشار قرار گرفته و بازداشت می‌شوند.

ظاهرا مقامات که در برابر موج اعتراضات کارگران، معلمان، پرستاران و بازنشستگان جز وعده و وعید پاسخی ندارند، با دستگیری فعالان اجتماعی به دنبال ساکت کردن این قشر زحمتکش هستند.

روز سه‌شنبه ۴ مهرماه مظفر صالح‌نیا فعال کارگری در محل کارش در سنندج دستگیر می شود. در همین روز دادستانی با ارسال ابلاغیه‌ای به وثیقه‌گذار جعفر عظیم زاده، این فعال کارگری را زیر فشار گذاشت تا طی ۱۰ روز خود را به دادستانی معرفی کند.

رضا شهابی فعال کارگری دیگر که به همین شیوه دستگیر شده است، در پنجاهمین روز از اعتصاب غذا برای ساعتی به بیمارستان منتقل شد. قوای جسمانی او چنان تحلیل رفته که قادر به تشخیص فرزند و همسرش نبود. ( موقتأ و بصورت مشروط اعتصاب غذای خود را متوقف ساخت )

احضار مختار اسدی ۲۷ شهریور به همین روش در کردستان که بازداشت وی را در دادسرای «شهید مقدس» تهران در پی داشت.

خبر تازه‌ای از محمود بهشتی لنگرودی که به همین شیوه بازداشت شده در دست نیست. اسماعیل عبدی ۵ مرداد بازداشت شد و هم اکنون در زندان بسر می‌برد.

احضار و دستگیری این فعالان همزمان است با گسترش موج اعتراضات کارگران، معلمان، پرستاران و بازنشستگان با خواست پرداخت مزد و حقوق عقب‌افتاده، خواست امنیت شغلی و مستمری بالای خط فقر. اما پاسخ مسئولان امور جز وعده و وعید و تهدید، سرکوب و دستگیری نیست.

گویا آنها که قادر به برآوردن خواست‌های اقشار معترض نیستند، می خواهند از طریق تشدید آزار کسانی که هم‌اکنون در زندان هستند و بازداشت فعالان مدنی که در بیرون زندان بسر می‌برند با گسترش اعتراضات کارگران مقابله کنند.

کسانی که در موج جدید بازداشت‌ها دستگیر شده‌اند، به اتهامات امنیتی متهم‌اند،‌ برگه احضاریه‌ای که روز  ۴ مهر خطاب به تهمینه خسروی وثیقه‌گذار جعفر عظیم‌زاده صادر شده، امضای «مدیر دفتر دایره نظارت بر متهمان و محکومان امنیتی و اقتصادی دادسرای تهران» را دارد.

در مورد رضا شهابی که یک ماه پس از دستگیری مجدد و در اعتصاب غذا بود، عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران در واکنش به اعتراضات از «جرایم امنیتی» رضا شهابی سخن گفت.

علیرغم همه این تلاش ها،  اعتراض به گرسنگی، بیکاری و بی‌حقوقی نه تنها فروکش نکرده، که گسترش یافته و همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.

نمونه کارگران هپکو و آذراب اراک گواه این موضوع است. کارگران این دو کارخانه روز ۱۸ شهریورماه مسیر راه‌آهن و جاده ورودی اراک را بسته بودند با حمله نیروهای ضدشورش و شلیک هوایی پاسخ گرفتند. اما اعتصاب آنان باز ادامه یافت. زیرا  طی ماه‌های گذشته همه اشکال بیان خواست‌ها و اعتراضات را آزموده‌ و همه راه‌ها را رفته و جز وعده پاسخی نگرفته‌ بودند.

نتیجه اینکه اگرچه موجی از دستگیری فعالین مدنی و فعالین کارگری، توسط مأموران امنیتی و نهادهای مربوطه براه افتاده است اما این دستگیریها برخلاف انتظار عاملین آن، نه تنها از شدت اعتراضات کارگری و اقشار زحمتکش نمی‌کاهد بلکه روز به روز بر دامنه و گستره اعتراضات آنها می‌افزاید.

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment