موج بیکاری احتمالی در صنایع لبنی کشور، ناشی از صادرات شیر خشک و رکود تولید داخلی! - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > موج بیکاری احتمالی در صنایع لبنی کشور، ناشی از صادرات شیر خشک و رکود تولید داخلی!

موج بیکاری احتمالی در صنایع لبنی کشور، ناشی از صادرات شیر خشک و رکود تولید داخلی!

موج بیکاری
ایران – اجتماعی

موج بیکاری احتمالی در صنایع لبنی کشور، ناشی از صادرات شیر خشک و رکود تولید داخلی!

در یک گزارش خبری آمده است که پیش‌بینی موج بیکاری در صنایع لبنی کشور، ناشی از ادامه روند صادرات شیر خشک که به برداشتن شیر از سر سفره مردم تعبیر شده است، می‌باشد. در این رابطه احتمال داده‌اند که ۱۰ هزار کارگر شاغل در صنایع لبنی کار خود را از دست بدهند. پاره‌ای گزارشات، سودجویی برخی نهادهای دولتی متولی عرضه شیر خام و تولید لبنیات را باعث در خطر قرار گرفتن آینده شغلی ۱۰ هزار کارگر شاغل در بخش تولید لبنیات کشور دانسته‌اند.

در صورت استمرار وضعیت کنونی عرضه شیر خام، برآورد می‌شود که در پاییز امسال ۱۰ هزار نفر از کارخانه‌های لبنی اخراج شوند که با احتساب خانواده‌های آنها، حداقل ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر بدون درآمد ماهیانه خواهند شد.

بیشتر بخوانید: بیکاری عامل مهم تهدید سلامت مردم و افزایش آسیب‌های اجتماعی

با اعلام انجمن صنایع لبنی، با افزایش عجیب و غریب صادرات شیرخشک ـ که کاهش شدید تولید محصولات لبنی را در پی‌داشته ـ پیش‌بینی می‌شود که تا دو ماه آینده، کارخانه‌های لبنیات با چالش‌های بزرگ اقتصادی مواجه شوند.

اینکه شیر تولیدی دامداری‌ها کجا می‌رود؟ سوال عده‌ای شده است که معتقدند شیری که با ارز دولتی برای تامین نهاده‌های دامی، تولید می‌شود به بازار و کارخانجات تولید محصولات لبنی نمی‌رسد. آنها می‌گویند که در ماه‌های اخیر به جای آمدن شیر بر سر سفره مردم، تبدیل به شیرخشک می‌شود و سپس تحت عنوان صادرات غیرنفتی از کشور خارج می‌کنند تا دلار ۹ هزار تومانی نصیب صادرکننده‌ها شود.

در حالی که شیر به میزان لازم به کارخانه‌ها نمی‌رسد و فروشگاه‌های کشور با کمبود لبنیات مواجه‌اند و از دیگر سو، کارخانه‌ها تنها با ۵۰ درصد ظرفیت خود کار می‌کنند، صادرات شیرخشک ۴۰ درصد افزایش داشته است.

از سوی دیگر در شرایطی که نیازهای داخلی ۸۰ میلیون ایرانی و حراست از شغل کارگران این صنف، بی‌پاسخ مانده است، صادر کردن شیرخشک جهت تامین دلار ۹ هزار تومانی، معنایی جز خیانت به کارگران زحمتکش و خانواده‌های آنان نیست.

در چنین وضعیتی به نظر می‌رسد که هیچ کنترلی بر فرایند تولید و عرضه شیر خام وجود ندارد؛ امری که می‌تواند افزایش بی‌سابقه قیمت لبنیات، بیکاری هزاران نفر دیگر و حذف لبنیات از سفره کم رونق مردم را در پی داشته باشد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment