ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > موانع بازنشستگی پیش از موعد پرستاران

موانع بازنشستگی پیش از موعد پرستاران

موانع بازنشستگی پیش از موعدِ پرستاران
ایران ـ کارگری

موانع بازنشستگی پیش از موعد پرستاران

یک فعال صنفی پرستاران گفت: شعب تامین اجتماعی باید با پرستارانی که خواستار بازنشستگی پیش از موعد هستند، همکاری کنند.

برخی شعب تامین اجتماعی تهران با پرستارانی که خواستار استفاده از مزایای بازنشستگی پیش از موعد هستند، همکاری نمی‌کنند.

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری تهران با بیان این که برای بازنشستگی گروه پرستاری نیازی به آلاینده‌سنجی از مراکز درمانی نیست، گفت: در پی همکاری نکردن شعبات سازمان تأمین اجتماعی با درخواست بازنشستگی پرستاران و درخواست آلاینده سنجی از مراکز بیمارستانی و ایجاد اخلال در روند بازنشستگی کارکنان بالین، رسیدگی به این موضوع در دستور کار نظام پرستاری تهران قرار گرفت و آن را پیگیری کرد.

وی ادامه داد: طی جوابیه مدیر کل بازرسی کار وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی جهت مشمولین موضوع ماده ۱۶ قانون سازمان نظام پرستاری شامل پرستار، بهیار، اتاق عمل و هوشبری و رده‌های وابسته پرستاری، باید فقط تطبیق و تشخیص شغل صورت گیرد.

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری تهران افزود: همچنین در ادامه بر این نکته تأکید شده است که مشکلات ناشی از عدم تمکین شعب سازمان تأمین اجتماعی از قوانین مصرح در رابطه با مشاغل سخت و زیان آور و اخذ گزارش آلاینده‌سنجی در مواردی که در قانون و یا آئین نامه جزو مشاغل سخت و زیان آور هستند، از مشمولین قانون ارتقاء بهره‌وری کارکنان بالینی نظام سلامت طبق روال قانونی، موضوع از طریق دیوان عدالت اداری قابل پیگیری خواهد بود.

محمد علی اسفنانی عضو سابق کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در تابستان امسال اظهار داشته بود: اجرا نشدن قانون بازنشستگی پیش از موعد پرستاران شاید ناشی از کمبود پرستار به نظر ‌آید اما راهکار ارائه داد.

به گفته وی، دولت از چندی پیش به خاطر محدودیت های مالی با بازنشستگی پیش از موعد در برخی مشاغل مخالفت کرد اما از نظر قانونی امکان مخالفت با بازنشستگی در زمان موعد وجود ندارد.

وی در مورد اینکه وزارت بهداشت اعلام کرده به خاطر کمبود نیرو جایی که نیرو ندارد، می‌تواند حتی افرادی که در شرف بازنشستگی هستند، را همچنان فعال نگه دارد افزود: این کار تنها با  توافق با پرستار یا قرارداد جدید امکانپذیر است و اجباری در آن نیست.

موانع بازنشستگی پیش از موعدِ پرستاران

اسفنانی با بیان اینکه از نظر حقوقی امکان ندارد کسانی را که تابع مقرارت استخدامی کشور هستند مجبور به کار بیشتر کرد یا با بازنشستگی قانونی آنها مخالفت کرد ادامه می‌دهد: تغییر قوانین بازنشستگی نیاز به مجوز مجلس دارد و وزارت بهداشت نمی تواند این کار را تنها به خاطر کمبود نیروی پرستاری انجام دهد.

وی تاکید کرده بود: اجرا نشدن قانون بازنشستگی پیش از موعد پرستاران شاید ناشی از کمبود پرستار به نظر ‌آید اما در واقع بسیاری از پرستاران بنا به دلایل مختلف اصلا وارد این حیطه شغلی نمی‌شوند و بنابراین کمبود پرستار مطرح می‌شود، در حالی‌ که محیط بالینی نامناسب، پرداخت حقوق ناعادلانه منجر به تقاضای خروج از کشور تعدادی از پرستاران و یا پرداختن به امور دیگر، علت کمبود پرستار است.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment