ایران کارگر > اخبار > دستفروشان و کولبران > ممانعت مردم از ضبط اجناس کاسبکاران توسط نظامیان

ممانعت مردم از ضبط اجناس کاسبکاران توسط نظامیان

کاسبکاران

ایران – کولبران

ممانعت مردم از ضبط اجناس کاسبکاران توسط نظامیان

ساکنین یکی از روستاهای سرپل‌ذهاب در استان کرمانشاه از ضبط اجناس کاسبکاران توسط نیروهای انتظامی ممانعت بعمل آوردند.

براساس گزارشات رسیده, سه‌شنبه شب بیست و یکم شهریورماه, میان ساکنین روستای “الیاسی” از توابع شهرستان سرپل‌ذهاب و نیروهای انتظامی درگیری روی داده است.  ساکنین این روستا با حضور بموقع خود در محل درگیری نیروهای انتظامی با تعدادی از کاسبکاران،  از ضبط اجناس کاسبکاران توسط مأمورین نیروی انتظامی جلوگیری کردند.

یک منبع آگاه گزارش کرد, در این صحنه ماموران نیروی انتظامی خودروی چند کاسبکار کُرد را به رگبار بستند و درصدد ضبط وغارت اجناس آنان بودند.  ساکنین روستای الیاسی متوجه وقوع درگیری شده و بلافاصله برای حمایت از کاسبکاران به محل رفته و پس از مشاهده صحنه، با غیرت و شجاعت با  نیروهای انتظامی درگیر شدند. در این واقعه ساکنین روستای «الیاسی»  موفق شدند با حضور به موقع و ورود فعال خودشان به صحنه، مانع از ضبط اجناس کاسبکاران توسط نیروی انتظامی شوند.

یادآوری می‌گردد براساس قوانین مصوبه دولت، طبق بند ١ ماده ٢ اجناس قاچاق, اگر بهای اجناس وارده کمتر از یک میلیون تومان باشد, جرم محسوب نمی‌شود و در بیشتر اوقات, بهای اجناس وارده از سوی کاسبکاران کمتر از این قیمت بوده است اما علیرغم این، مورد حمله نیروهای انتظامی یا مرزبانان واقع شده و در بسیاری از موارد جان خود را از دست داده اند.

نهادهای حکومتی با کولبران و کاسبکاران در کردستان تحت عنوان “قاچاقچیان کالا” برخورد می‌کنند, در حالیکه ساکنین کُرد مناطق کُردنشین ایران به سبب نبود فرصت‌های شغلی و نگاه امنیتی حکومت به این مناطق, از روی اجبار به شغل پُرخطر کولبری روی برده و در این ارتباط بسیاری از کولبران جان خود را از دست می‌دهند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment