ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > معضل آقا‌ و آقازاده‌ها در ایران و مبارزه مفسدان با مفاسد اقتصادی!!

معضل آقا‌ و آقازاده‌ها در ایران و مبارزه مفسدان با مفاسد اقتصادی!!

فساد در ایران
ایران ـ اقتصادی

معضل آقا‌ و آقازاده‌ها در ایران و مبارزه مفسدان با مفاسد اقتصادی!!

همانگونه که برخی از نمایندگان مجلس بر آن اذعان می‌کنند، وجود معضل آقازاده‌ها در کشور ایران منجر به عدم نظارت نهادها و مسئولان بر رانتخواری و فساد گشته است.

در حالیکه مسئولان قوه قضائیه و دولت ایران هر روز از جدیت «مبارزه با مفاسد اقتصادی» سخن می‌گویند، یک نماینده مجلس معتقد است که «نهادهای نظارتی به خاطر مصالح برخی از مسئولان، نظارت دقیقی بر رانت‌خواری و فساد ندارند».

معضل «آقازاده»ها در جمهوری اسلامی ایران روز به روز بزرگ‌تر و غیرقابل انکار می‌شود. پس از آنکه عضویت فرزندان محمد‌علی وکیلی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در هیأت مدیره ۲ شرکت وابسته به وزارت «تعاون، کار و رفاه» افشاء شد. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران از عضویت فرزندان نمایندگان مجلس و مسئولان حکومتی در هیأت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان و موسسه‌های مالی و اعتباری خبر داد.

بیشتر بخوانید: امپراطوری عظیم مالی آستان قدس رضوی و فقر و فلاکت مزدبگیران

حسین نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس، سه‌شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶، به وب‌سایت «موج‌نیوز» گفته است که فرزند یکی از نمایندگان مجلس، عضو هئیت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان بوده است.
او از افشای نام این نماینده مجلس خودداری کرد؛ اما گفته است که این نماینده با تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان مخالفت کرده است.

همچنین بخوانید: نگاهی به برخی از فسادهای مالی محیر‌العقول در جمهوری‌اسلامی از۱۳۷۱تا۱۳۹۶

پرونده فساد اقتصادی صندوق ذخیره فرهنگیان از دو سال قبل به محل کشمکش جناح‌های سیاسی جمهوری اسلامی تبدیل شده است. میزان اختلاس صورت گرفته در این پرونده ۸ هزار تا ۱۶ هزار میلیارد تومان اعلام شده است.

در جریان رسیدگی به این پرونده برای جلوگیری از آبروریزی بیشتر، چند تن از اعضای پیشین هیأت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان و مدیران بانک سرمایه، برکنار و یا بازداشت شدند. موضوعی که در یک فقره سرقت جزئی توسط یک شهروند مستمند می‌تواند منجر به آسیب‌های جسمی و روحی و یا حبس‌های طولانی مدت از سوی کارگزاران حکومتی و سیستم قضا کشور بشود.

تلاش برخی «باند»‌ها برای به تعویق انداختن تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان

نقوی‌حسینی در بخش دیگری از این گفت‌وگو بدون اینکه نامی را افشاء کند، از عضویت «فرزندان برخی از مسئولان» در هئیت مدیره موسسه‌های مالی و اعتباری که به گفته او « پدر ملت را درآورده و خانواده‌ها را ویران کرده»، خبر داده است.
تشدید بحران مالی موسسه‌های مالی و اعتباری در ۲ سال گذشته به افزایش اعتراض سپرده‌گذاران انجامید. بانک مرکزی ایران برای مقابله با این بحران، برخی از موسسه‌های مالی و اعتباری را «ادغام» و یا «منحل» کرد.
نقوی‌حسینی در ادامه از فعالیت اقتصادی گسترده «آقازاده‌ها» در امارات متحده عربی پرده برداشته و گفته است که اغلب آقازاده‌ها در دبی شرکت‌های تجاری و بازرگانی دارند».

به گفته او از پنج سال قبل دستور داده شده بود که مراودات اقتصادی ایران، از امارات متحده عربی به عمان انتقال داده شود.
این نماینده مجلس با اعلام اینکه « اقدامی برای انتقال مراودات اقتصادی صورت نگرفته»، گفته است که «در صورت انتقال پایه مبادلات از امارات به عمان، پسران یا دختران فلان وزیر، نماینده و استاندار متضرر می‌شوند».

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس، این وضعیت را «مصیبتی برای کشور» خواند و گفت که «مشکل آقازاده‌ها در حال تبدیل شدن به معضل است».
او از نهادهای نظارتی خواسته است که در این زمینه فکری بکنند و اجازه ندهند آقازاده‌ها «حیثیت نظام را به خطر بیندازند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment