ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > مطـالبــات کارگران روغن نباتی جهان از ســال ۱۳۹۵

مطـالبــات کارگران روغن نباتی جهان از ســال ۱۳۹۵

روغن نباتی جهان
 ایران – کارگری

مطالبات کارگران روغن نباتی جهان از سال ۱۳۹۵

علیرغم اینکه سال گذشته رئیس سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت استان زنجان از حل شدن مشکلات شرکت روغن نباتی جهان خبر داد و اعلام کرد ۱۰۰ نیروی جدید را جذب خواهد کرد اما شواهد خلاف این امر را نشان می‌دهند.

به گفته یک منبع آگاه؛ همزمان با شروع به کار شرکت روغن نباتی جهان در سال جدید،‌ تعدیل نیرو هم دوباره قوت گرفته است. این خبر را عسکر نجاریان (دبیر اجرایی خانه کارگر زنجان) نیز تایید می‌کند و می‌گوید: « ۱۵ فروردین امسال دوباره سه نفر از کارگران شرکت را به بهانه‌های واهی همچون داشتن مشکلات کارگری، با عدم تمدید قرارداد تعدیل کرده‌اند. »

تعدیل کارگران شرکت از ۶۰۰ به ۱۲۵ نفر

عسکر نجاریان می‌گوید از سال ۹۱ تاکنون تعداد نیروهای این شرکت از ۶۰۰ نفر به ۱۲۵ نفر رسیده است، و ادامه می‌دهد: ” اسفند ماه ۹۱ بود که فردی ۵۰ درصد سهام شرکت را می‌خرد و از همان زمان نیز تعدیل نیروی را به بهانه نبود مواد اولیه برای تولید آغاز می‌کند که این امر موجب اعتراض کارگران می‌شود. “

او با بیان اینکه این شرکت هنوز به همین روال به کار خود ادامه می‌دهد و حتی اقدام به انعقاد قراردادهای موقت دو یا سه روزه با کارگران می‌کند، می‌گوید: ” این امر موجب شد کارگران در بهمن ماه سال گذشته مقابل استانداری تجمع کنند و بدین ترتیب استانداری برای رفع مشکل تامین مواد اولیه شرکت وارد عمل شد. “

خلف وعده شرکت برای دعوت به کار دوباره کارگران

نجاریان با اشاره به قول شرکت مبنی بر بکارگیری دوباره کارگران تعدیلی،‌ تصریح می‌کند:‌ « شرکت اعلام کرده طرح توسعه‌ای را در دستور کار دارد و دوباره نیروهای اخراجی و تعدیلی را دعوت به کار خواهد کرد اما متاسفانه خلف وعده می‌کند. »

وی با بیان اینکه به دنبال اعتراض دوباره کارگران،‌ دادگاه حکم توقیف اموال شرکت و دستور ادامه فرآیند تولید و پرداخت حق بیمه،‌ سنوات و معوقات کارگران را داده، اظهار می‌کند: «هرچند بخشی از معوقات کارگران پرداخت شده اما از سال ۹۵ حق نوبت کاری کارگران و همچنین اضافه کار کارگران پرداخت نشده است. »

طلب بیمه‌ای ۲۵ماه کارگران شرکت روغن نباتی جهان

عسکر نجاریان با اظهار اینکه کارگران در دو نوبت ۱۲ ساعته بدون احتساب ایام تعطیل کار می‌کنند که ۱۸۰ ساعت اضافه کارشان می‌شود، می‌گوید: «این اضافه کار اصلا به کارگران پرداخت نمی‌شود همچنین کارگران شرکت ۲۵ ماه طلب بیمه‌ای دارند. »

او با بیان اینکه مطالبه کارگران از سال ۱۳۹۵ پرداخت نشده است،‌ اذعان می‌کند: «کارگران بین ۱ تا ۴ ماه از شرکت طلبکار هستند و فقط دو ماه از عیدی سال ۹۶ آنها واریز شده است. »

نجاریان این را نیز اعلام می‌کند که: « کارگران این شرکت زیر قانون کار و قرارداد خود حقوق می‌گیرند و حکم کارگزینی، فیش حقوقی، برگ دوم قرارداد و گواهی اشتغال به کار نیز به آنها داده نمی‌شود. »

عسکر نجاریان دبیر اجرایی خانه کارگر زنجان با بیان اینکه جامعه کارگری بدون پشتوانه است، می‌گوید: « اداره کل تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی پیگیر مسئله است و قول‌هایی نیز از طرف سازمان صنایع داده شده که امیدواریم بتوانیم این مشکلات را حل کنیم. »

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment