ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > مصوبه جدید مجلس فاجعه‌ای دیگر برای کارگران زحمتکش

مصوبه جدید مجلس فاجعه‌ای دیگر برای کارگران زحمتکش

حقوق کارگران
ایران – کارگری

مصوبه جدید مجلس فاجعه‌ای دیگر برای کارگران زحمتکش

به گزارش رسانه‌ها سال‌های متمادی‌ است که دولت‌ها در ایران از واریز ۳ درصد سهم خود به صندوق تامین اجتماعی اجتناب کرده‌اند و اینک دسترنج کارگران تحویل خزانه بدهکار دولت خواهد شد.

در نشست روز یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ مجلس  بند “ز” تبصره ۷ لایحه بودجه ۹۷ کشور با ۱۱۰ رأی موافق، ۷۵ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۳ نماینده حاضر در جلسه مصوب شد.

تامین اجتماعی کارگران

براساس بند” ز ” این تبصره، مدیریت بخشی از منابع و درآمدهای سازمان تامین اجتماعی مورد موافقت نمایندگان واقع شد و در پی این مصوبه سهم درمان از مجموع ماخذ کسر حق بیمه نزد خزانه‌داری کل کشور با عنوان بیمه درمان تامین اجتماعی متمرکز می‌شود.

براساس بند ز تبصره ۷ این لایحه؛ سازمان تأمین اجتماعی مکلف است تمامی سهم درمان از مجموع مأخذ کسر حق بیمه موضوع مواد(۲۸) و (۲۹) قانون تأمین اجتماعی مصوب ۳/۴/۱۳۵۴ و سایر منابع مربوط را در حسابی نزد خزانه‌داری کل کشور با عنوان بیمه درمان تأمین اجتماعی متمرکز کند.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان گلستان غلامرضا طالبا،  از به تصویب رسیدن بند (ز) تبصره ۷ لایحه بودجه ۹۷ در نشست روز یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ مجلس ابراز نگرانی کرده و از نمایندگان مجلس که با تصویب این بند؛ موجب نارضایتی و نگرانی کارگران شدند، به شدت انتقاد کرد.

طالبا ضمن انتقاد از ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، اظهار داشت: «چرا اجازه انجام چنین اقدامی را دادند؟ کارگران چه هیزم تری به دولت روحانی فروخته‌اند که متحمل چنین بی‌‌عدالتی‌هایی می‌شوند؟ جامعه کارگری بیشترین ضربه را از دولت روحانی خورده‌ است.»

مجلس

وی در ادامه صحبتهایش گفت: ارسال چنین پیشنهاداتی از سوی دولت و تایید آن‌ها از سوی نمایندگان مجلس، بدون هیچ شک و تردیدی موجب اعتراضات بسیار زیادی از جانب کارگران خواهد‌‌‌ شد. این اقدامات دست‌اندازی به اموال کارگران هست و اصلا قابل گذشت نیست.

طالبا از اینکه جایی برای تجدیدنظر یا برگشت در این مصوبه باشد، ابراز ناامیدی کرد و رد آن را فقط منوط به رای شورای نگهبان یا در نهایت، دیوان عدالت اداری دانست.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان گلستان از نمایندگان مجلس استان گلستان نیز بدلیل اینکه در پاسخ نامه‌ای که جهت اعتراض به طرح این تبصره به آنها داده شده بود نتوانسته بودند فعالیت موثری انجام‌ دهند، انتقاد کرد.

از سوی دیگر، علی اکبر رواقی «مسئول کانون شوراهای اسلامی کار استان کرمان» و «عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور»، با ابراز تعجب از تصویب چنین مصوبه‌ای، اظهار داشت: ارسال چنین پیشنهاداتی از سوی دولت و تایید آن‌ها از سوی نمایندگان مجلس، قطعا موجب اعتراضات بسیار زیادی از جانب کارگران خواهد‌‌‌ شد. این اقدامات دست‌اندازی به اموال کارگران هست و اصلا قابل گذشت نیست. اگر چنین مصوبه‌ای بخواهد اجرایی شود، قطعا کارگران بسیاری از استان کرمان به تهران آمده و جلوی مجلس تجمع خواهند‌ کرد.

در رابطه با همین مصوبه ضدکارگری مجلس، حسین حبیبی «دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران» نیز اظهار داشت: کارگران احساس می‌کنند برای غارت اموالشان توافقی صورت گرفته‌است.

حبیبی ادامه داد: این اتفاق، فاجعه‌ای است که برای کارگران و سازمان تامین اجتماعی عواقب بدی خواهد داشت. لذا هنوز هم باید با همه توان از همه قدرت خود استفاده کنیم و نگذاریم این اتفاق بیفتد.

او همچنین با اشاره به طومارها و نامه‌های تشکل‌های رسمی کارگری خطاب به نمایندگان مجلس گفت: این بار کارگران از حق طبیعی خود نمی‌گذرند. در این مدت هم از همه کانال‌ها و مجاری استفاده کرده‌اند و مخالفت شدید خود را با تصاحب منابع درمانی تامین اجتماعی به مجلسی‌ها نشان داده‌اند. با این‌حال وکلای مجلس از صیانت و استقلال تامین اجتماعی دفاع نکردند و اینک کارگران احساس می‌کنند هیچ صدایی در بالادست ندارند و برای غارت اموالشان یک توافق صورت گرفته‌است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment