ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > مصاحبه خدیجه‌ پاک‌ضمیر، همسر محمد حبیبی در باره جزئیات بازداشت و ضرب‌و‌شتم همسرش+کلیپ صوتی

مصاحبه خدیجه‌ پاک‌ضمیر، همسر محمد حبیبی در باره جزئیات بازداشت و ضرب‌و‌شتم همسرش+کلیپ صوتی

محمد حبیبی
ایران – اجتماعی

مصاحبه خدیجه‌ پاک‌ضمیر، همسر محمد حبیبی در باره چگونگی بازداشت و ضرب‌و‌شتم همسرش در هنگام بازرسی منزل،کلیپ صوتی

خدیجه پاک‌ضمیر می‌گوید که همسرش محمد حبیبی در هنگام بازداشت با ضرب و شتم روبه‌رو شده است.
روز ۱۲ اسفندماه ۹۶، محمد حبیبی از اعضای هیأت مدیره کانون صنفی معلمان ایران، مقابل مدرسه‌ای که تدریس می‌کرد، با خشونت بازداشت شد.

خانم پاک‌ضمیر در مصاحبه‌ای پس از توضیح محل و شرایط بازداشت آقای محمد حبیبی توسط نیروهای امنیتی موسوم به لباس شخصی، شرحی از ضرب و شتمی که نسبت به همسرشان رواداشته‌شده است، و انتقال خشونت‌آمیز او به محل نامشخص بازداشت، ارائه می‌دهد. خانم پاک‌ضمیر نگرانی خود را از سرنوشت نامشخص همسرشان عطف به گزارشاتی که در ۲ ماه اخیر از زندان‌های کشور رسانه‌ای شده است و به خودکشی شدن شناخته شده است، اعلام می‌دارد.

کلیپ صوتی مصاحبه با خانم پاک‌ضمیردر باره جزئیات بازداشت آقای محمد حبیبی:

متن این مصاحبه به قرار زیر است:

خانم پاک‌ضمیر، آقای محمد حبیبی چه زمانی بازداشت شدند؟

 • ایشان روز شنبه، دوازدهم اسفند و جلو درِ مدرسه بازداشت شد.

شیوه بازداشت همسر شما به چه صورت بوده؟

 • حول و حوش ساعت ۱۲ تا ۱۲:۳۰ در حالی که مدرسه تعطیل شده بوده و دانش‌آموزان در حال خارج شدن از مدرسه بوده‌اند، یک عده لباس شخصی با نشان دادن چند ثانیه‌ای برگه‌ای به آقای حبیبی، گفته‌اند که شما بازداشت هستید و بر اساس همین برگه و بدون ارائه کارت شناسایی، گفته اند که ما مجوز ورود به منزل را به منظور تفتیش خانه داریم.

آقای حبیبی هم گفته‌اند من همسرم در مدرسه هستند و ساعت ۲ تعطیل می‌شوند، منتظر ایشان بمانیم تا بیایند. آنها با زدن اسپری فلفل به چشم آقای حبیبی او را وادار به سوارشدن به ماشین می‌کنند و در راه هم که با مقاومت آقای حبیبی مواجه می‌شوند، به رویشان کُلت می‌کشند و به ایشان دستبند می‌زنند.

بعد از بازداشت آقای حبیبی همسر شما، ایشان را به منزل آورده‌اند برای بازرسی منزل. آنجا دقیقاً چه اتفاقی افتاده؟

 • داخل ساختمان و در دربِ ورودی منزل، چنان او را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند که همسایه‌ها به پلیس اطلاع می‌دهند. بعد هم با زور وارد منزل می‌شوند و کل خانه را تفتیش می‌کنند. من زمانی رسیدم که آنها در منزل بودند و آقای حبیبی را با دستبند و یک چشم به شدت مجروح و ورم کرده دیدم. خود ایشان همه ماجرا را گفتند و آنها گفتند خودش مقصر بوده.

خانم پاک ضمیر، مأمورانی که آقای حبیبی را بازداشت کردند از کدام نهاد بودند؟ آیا حکم بازرسی از منزل را هم داشتند؟

 • لباس شخصی بودند، برگه‌ای داشتند که بالایش نوشته شده بود قرارگاه ثارالله، و وقتی من از ایشان حکم خواستم گفتند که همین برگه است.

آیا مشخص هست علت بازداشت آقای محمد حبیبی چه بوده؟

 • هنوز نگفته‌اند؛ این بازداشت از دو جنبه برای ما و معلم‌ها حائز اهمیت است: اول این که آقای حبیبی فعالیتشان کاملاً صنفی و قانونی و مسالمت‌آمیز بوده؛ به همین خاطر ما اصلاً دلیل این بازداشت را متوجه نمی‌شویم. جنبه دوم هم خشونت به کار رفته توسط ضابطین در این بازداشت است که اصلا به هیچ وجه توجیه‌پذیر نیست.

خانم پاک‌ضمیر، همسر شما آقای حبیبی در کدام مدرسه و در چه زمینه‌ای تدریس می‌کنند؟ فعالیت‌هایشان در کانون صنفی معلمان در چه حوزه‌ای بوده؟

 • ایشان در هنرستان اندیشه شهریار از توابع تهران تدریس می‌کنند، در رشته جوشکاری. حوزه فعالیت‌هایشان در کانون صنفی در حوزه آموزش و پژوهش است، به صورت نوشتن یادداشت و مقاله آموزشی و صنفی.

چند سال است که آقای حبیبی معلم هستند؟

 • ایشان ۱۸ سال سابقه خدمت رسمی در آموزش و پرورش به صورت معلم را دارند.

آیا در طول فعالیت‌های آقای حبیبی، نهادهای امنیتی یا قضایی ایشان را تهدید یا احضار کرده بودند؟

 • بله. چندین بار تهدید و احضار شده بودند.

خانم پاک ضمیر، آیا می‌توانید مشخص کنید و بگویید که دلیل این احضارهای آقای محمد حبیبی از سوی این نهادهای امنیتی چه بوده؟

 • این احضارها دقیقاً قبل از برگزاری تجمعات صنفی بوده، که معمولاً قبل از برگزاری این تجمعات، آقای حبیبی را به همراه دیگر فعالان صنفی می‌خواستند، و از آنها می‌خواستند که این تجمعات را در حقیقت لغو کنند.

آیا از روزی که همسر شما بازداشت شده، تماسی داشته‌اند یا مطلع هستید کجا نگهداری می‌شوند؟

 • یک تماس دو دقیقه‌ای داشتند. نه، ما اصلاً تا این لحظه نمی‌دانیم ایشان کجا نگهداری می‌شود. خودش هم نمی‌دانست.

در طول مدتی که آقای حبیبی بازداشت شدند آیا شما یا خانواده به نهادهای قضایی مراجعه کردید برای این که کار ایشان را پیگیر باشید و ببینید آنها چه می‌گویند؟

 • بله، به شعبه دو بازپرسی دادسرای مقدس اوین مراجعه کردیم اما تا حالا هیچ اطلاعی به ما نداده‌اند.

و آیا آقای محمد حبیبی به وکیل هم دسترسی دارند؟

 • در این مرحله ما اصلاً با بازپرس دیداری نداشتیم ولی در صورتی که به ما اجازه بدهند آماده معرفی وکیل هستیم.

خواسته شما از نهادهای امنیتی یا قضایی که آقای محمد حبیبی را بازداشت کرده‌اند چیست؟

 • با توجه به سطح خشونتی که در هنگام بازداشت اِعمال شده بود، ما الان به شدت نگران جان آقای حبیبی هستیم و این نگرانی‌مان وقتی زیادتر می‌شود که ما در حال حاضر اصلاً هیچ اطلاعی از وضعیت ایشان نداریم و متأسفانه اخباری هم که طی روزهای گذشته در مورد برخی زندانیان شنیده می‌شود، نگرانی ما را چندبرابر کرده. همچنین ما نگران پرونده‌سازی برای ایشان هستیم.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment