ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > مشکل کمبود آب در ۹۶ درصد شهرهای استان خوزستان

مشکل کمبود آب در ۹۶ درصد شهرهای استان خوزستان

مشکل کمبود آب در ۹۶ درصد شهرهای استان خوزستان
ایران – اجتماعی

مشکل کمبود آب در ۹۶ درصد شهرهای استان خوزستان

معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب خوزستان علیرضا قرینه، نسبت به وضعیت آب در این استان هشدار داد و گفت اگر شرایط کنونی ادامه پیدا کند ۹۶ درصد شهرهای خوزستان دچار مشکلات کمی و کیفی آب خواهند شد.

قرینه این آمار را این چنین توضیح می‌دهد: «۶۶ درصد از شهرهای استان که ۵۳ درصد جمعیت استان را شامل می‌شود، بر اثر وضعیت خشکسالی که وجود دارد، دچار مشکلی کمی در بحث آب می‌شوند. همچنین ۳۰ درصد شهرها که ۳۴ درصد جمعیت استان در آن‌جا زندگی می‌کند نیز با مشکلی کمی و کیفی مواجه خواهند شد. »

شمال شرق این استان، یکی از مناطق اصلی استان خوزستان است که دچار مشکلات جدی آب است. ۱۵ شهر در مجموع در استان خوزستان دارای تنش آبی هستند.

معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب خوزستان در ادامه می‌گوید، در این استان ۱۷۱ حلقه چاه برای تأمین نیاز آبی وجود دارد که افزون بر این‌که سطح آب این چاه‌ها بسیار پایین آمده، در بسیاری از شهرها فقط یک چاه وجود دارد و اگر آن یک چاه از بین برود دچار بحران خواهند شد.

در برخی از شهرهای استان خوزستان، از جمله دزفول و اندیمشک نیز تولید آب چاه برابر با مصرف این شهرها می‌باشد.

کاهش دبی ورودی رودخانه‌ها نه تنها فقط مسئله آبی ایجاد می‌کند، بلکه موجب پیش آمدن مسائل دیگر نظیر قطعی برق خواهد شد.

ده‌ها تن از شهروندان اهواز روز ۲۴ آذر ماه در اعتراض به انتقال آب کارون به زاینده‌رود در مقابل استانداری این شهر تجمع کردند.

یادآوری می‌شود که در خوزستان اجرای طرح‌های انتقال آب از جمله کوهرنگ ۱ و ۲ و تونل چشمه لنگان در بالادست سرشاخه‌های رود کارون و احداث سد‌های عظیم در مسیر رودهای بزرگ دز و کارون تأمین حق‌آبه‌های طبیعی در این استان را با مشکل مواجه کرده است.

خوزستان علاوه بر مشکل آب با افزایش تصاعدی غلظت گرد و خاک معلق در هوا و آلودگی هوا نیز مواجه است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment